Z informacji podanych przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wynika, że aby wjechać do Czech, trzeba przedstawić zaświadczenie o przyjęciu trzeciej dawki szczepionki na covid lub negatywny wynik testu PCR. Dzieci do 12 roku życia są zwolnione z wykonywania badań i wypełniania kart lokalizacyjnych. Osoby w wieku od 13 lat włącznie do 18 lat włącznie, mogą wjechać do Czech po zaszczepieniu dwiema dawkami szczepionki (lub jedną dawką w przypadku szczepionki jednodawkowej).

Czytaj więcej

Dania od 27 grudnia wpuści do siebie tylko podróżnych z testem

Po przyjeździe podróżni w pełni zaszczepieni nie muszą wykonywać dodatkowych testów, nie podlegają też kwarantannie. Uznawane są unijne zaświadczenia covidowe lub zaświadczenia krajowe przetłumaczone na język angielski/ czeski/ niemiecki.

Osoby niezaszczepione muszą przedstawić przy wjeździe negatywny wynik testu PCR, który nie może być starszy niż 72 godziny. Kolejne badanie trzeba wykonać między 5 a 7 dniem pobytu – do momentu otrzymania wyniku nie obowiązuje kwarantanna, trzeba natomiast nosić maseczkę o standardzie FFP2 lub wyższym.

Ozdrowieńcy mają obowiązek okazać negatywny wynik testu PCR, ale inaczej niż niezaszczepieni nie muszą już powtarzać badań w Czechach.

Przed podróżą wszyscy (za wyjątkiem dzieci do 12 roku życia) muszą wypełnić przez internet formularz lokalizacyjny.

Natomiast z obowiązku testowania się w kierunku koronawirusa i wypełnienia formularza lokalizacyjnego zwolnione są osoby podróżujące tranzytem przez Czechy do 12 godzin drogą lądową. W przypadku tranzytu drogą lotniczą zastosowanie mają zasady takie same jak przy wjeździe do Czech (formularz lokalizacyjny + negatywny wynik testu lub zaświadczenie o szczepieniu trzecią dawką).