"W związku z sytuacją na Ukrainie i związanym z tym faktem zawieszeniem połączeń lotniczych między Polską i Rosją oraz bardzo ograniczonymi możliwościami podróży powrotnej do Polski drogą lądową Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Federacji Rosyjskiej" – czytamy w komunikacie wydanym w sobotę.

Czytaj więcej

MSZ: Jeśli nie musisz, nie jedź na Ukrainę. Jeśli musisz, daj znać w Odyseuszu

Jak wyjaśnia biuro rzecznika prasowego MSZ, ostrzeżenie wynika z sytuacją na Ukrainie i wydarzeniami wojennymi w regionie.

MSZ prosi o śledzenie komunikatów na stronie resortu i na stronach placówek polskich w Rosji i zgłaszanie swojego pobytu w systemie internetowym "Odyseusz" dla podróżujących Polaków.

W osobnym komunikacie MSZ odradza także wyjazdów na Białoruś. Powód jest ten sam: "wzrost napięcia i wydarzenia wojenne w regionie".

"W razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa" – podkreśla resort spraw zagranicznych.

Informuje też, że działają dwa przejścia graniczne z Polską dla ruchu osobowego - Bobrowniki-Berestowica i Terespol-Brześć.

MSZ prosi Polaków przebywających już na Białorusi, aby bezwzględnie zarejestrowały się w "Odyseuszu" i na bieżąco śledziły informacje na profilach placówek polskich w mediach społecznościowych i na stronach internetowych. Powinni się oni także przygotować na wypadek konieczności szybkiego opuszczenia miejsca pobytu, mieć pod ręką najważniejsze dokumenty własne i członków rodziny, zaopatrzyć się w gotówkę niezbędną do zapewnienia podstawowych potrzeb.