Orkan Ciarán, który szalał na początku listopada nad północną Hiszpanią, zabrał piasek z plaży Nova Mar Bella i rozerwał ścianę promenady - pisze hiszpańska gazeta „El Pais” w elektronicznym wydaniu. Skutek jest taki, że linia brzegowa miasta jest w krytycznej sytuacji, nie wiadomo, kiedy uda się naprawić zniszczenia.

Dostawa piasku najwcześniej za dwa lata

Ostatni raz piasek uzupełniano w 2010 roku – wówczas rozsypano go 791 tysięcy metrów sześciennych. Teraz zniknęło 129 tysięcy metrów kwadratowych - wylicza dyrektorka plaży Barcelona Ciclo del Agua Patricia Giménez. To tak jakby zniknęły cztery z dziewięciu miejskich plaż, morze zabrało więcej piasku niż wynosi obecna powierzchnia plaż Levante, Nova Mar Bella, Mar Bella i Sant Miquel. Problem staje się coraz poważniejszy, bo kolejnych dostaw piasku nie należy się spodziewać wcześniej niż w 2025 roku.

Problem dotyczy nie tylko stolicy Katalonii. W początkach listopada burmistrz Badalony, Xavier García Albiol, wysłał pismo do minister ds. transformacji ekologicznej Teresy Ribery, w którym informuje o „sytuacji nadzwyczajnej” piaszczystych plaż miasta. Jeszcze wcześniej, pod koniec listopada, radni obszaru metropolitalnego podnieśli alarm w barcelońskiej gminie Gavà, po tym jak dyrektor ds. zmian klimatycznych Mireia Boya stwierdziła, że nie jest zwolenniczką dostarczania piasku. Jej zdaniem to „marnowanie pieniędzy” - socjalistyczni burmistrzowie wspólnie oskarżyli ją o próbę likwidacji plaż.

Przesypywać, czy nie przesypywać piasek z plaż?

Rzecznik rady Barcelony poinformował „El Pais”, że „władze miasta w dalszym ciągu domagają się dostarczenia piasku na plaże”. Ministerstwo Transformacji Ekologicznej nie odpowiedziało gazecie, kiedy może to nastąpić, ale ze źródeł blisko problemu dziennikarze dowiedzieli się, że przetarg na uzupełnienie piasku odbędzie się dopiero w 2025 roku.

Piasku na dziewięciu plażach stolicy Katalonii wciąż ubywa. Od 2015 roku plaże tracą go prawie 17 tysięcy metrów sześciennych rocznie. Doraźnie miasto może zarządzić przeniesienie części piasku z jednej plaży na inną.