Niemiecki magazyn i portal branży turystycznej FVW przygotował ranking największych pod względem przychodów touroperatorów działających na trzech rynkach niemieckiego obszaru językowego - w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Z zestawienia wynika, że granicę miliarda euro obrotów przekroczyło siedem biur, a na podium stanęły: TUI, DER Touristik i FTI.

W wypadku TUI mowa o 5,8 miliarda euro obrotów, a jeśliby doliczyć również przychody osiągnięte przez spółkę TUI Cruises (joint-venture z Royal Caribbean Group, organizator rejsów wycieczkowych), wartość ta zwiększyłaby się do nieco ponad 7 miliardów euro.

DER Touristik i FTI wypracowały po 3 miliardy euro. O obu biurach było w ostatnim czasie głośno z powodu spekulacji dotyczących przejęcia FTI przez DER Touristik. Na razie o transakcji się nie mówi, a eksperci branżowi twierdzą, że korzyści nie byłyby tak duże, by podejmować trud jej przeprowadzenia.

Czytaj więcej

TUI Group: W pierwszym kwartale milion klientów więcej niż przed rokiem

Łeb w łeb idą także Alltours i Schauinsland Reisen, które wypracowały po 1,9 miliarda euro. Zdaniem FVW to właśnie ci touroperatorzy zdołali przejąć najwięcej klientów po Thomasie Cooku, który zbankrutował we wrześniu 2019 roku. Można ich nazwać wręcz zwycięzcami wyścigu po turystów, którzy wcześniej jeździli z upadłym koncernem.

Szóste miejsce wśród siedmiu największych organizatorów, których obroty przekroczyły miliard euro, zajął specjalista od rejsów wycieczkowych Aida Cruises (1,4 miliarda euro), siódme należy do Grupy Hotelplan ze Szwajcarii, do która jest właścicielem między innymi niemieckiego biura podróży Vtours. Ta firma osiągnęła 1,2 miliarda euro obortów.

Z danych firmy badawczej GfK, DRV (Deutscher ReiseVerband, odpowiednik Polskiej Izby Turystyki) i FVW łączne obroty niemieckich touroperatorów były w zeszłym roku nadal niższe niż przed pandemią. O ile w roku 2019 wyniosły 35,4 miliarda euro, o tyle rok temu było to łącznie 25,9 miliarda euro. Spadek wynika z ograniczeń podróży, które obowiązywały jeszcze w sezonie zimowym 2021/2022.