Uroczyste otwarcie zaplanowane jest na połowę 2021 roku.

Flakturm IV, to jedna z największych fortec nazistowskich w Niemczech. Została wybudowana w 1942 roku przez kilka tysięcy robotników przymusowych III Rzeszy jako bunkier przeciwlotniczy dla 18 tysięcy ludzi. W czasie nalotów w 1943 roku w bunkrze kryły się nawet 23 tysiące. Wieża ma 35 metrów wysokości, a stoi w słynącej z rozrywek dzielnicy St. Pauli.

CZYTAJ TEŻ: Londyński hotel Ritz na sprzedaż? Może być wart miliard dolarów

W Hamburgu wciąż jest niemal 700 bunkrów z II wojny światowej. Cztery z nich mają kształt wież, na ich szczycicie umieszczano działa przeciwlotnicze. Wieże powstały w latach 1942-1944.

W czasie zimnej wojny wieża wciąż była bunkrem, tym razem przeciwatomowym, ale już w latach 90. zeszłego wieku budynek stał się siedzibą 40 organizacji związanych z kulturą i mediami. Powstały tam sale koncertowe, kluby nocne – w tym popularna dyskoteka Uebel & Gefährlich, bary, sklepy muzyczne i pracownie artystyczne – opisuje CNN.

Niedawno kilka pięter bunkra kupiła hiszpańska sieć NH Hotel Group, która planuje urządzenie w bunkrze luksusowego hotelu z ogrodem na dachu. Będzie miał on 136 pokojów, bar, kawiarnię i restaurację, a także taras z widokiem na miasto.