Hotelarze: W pierwszych miesiącach roku obłożenie jest niepokojąco małe

Wyniki operacyjne hoteli z miesiąca na miesiąc są coraz gorsze. W grudniu, z wyjątkiem okresu świąteczno-noworocznego, wyraźnie więcej hoteli odnotowało frekwencję poniżej 30 procent - wynika z najnowszej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Hotele RIU mają za sobą świetny rok. „2023 będzie jednak inny”

W zeszłym roku sieci hotelowej Riu udało się zapomnieć o kryzysie covidowym i przywrócić normalną działalność operacyjną na prawie wszystkich rynkach. Dzięki temu firma zbudowała solidną podstawę, która pozwoli jej przetrwać budzący obawy 2023 rok.

W hotelach sporo wolnych miejsc na ferie. Rezerwacje spadły o 30 procent

Ci, którzy decyzję o zarezerwowaniu noclegu na ferie zimowe podjęli w ostatniej chwili, mają w czym wybierać. A do tego w obliczu zmniejszonego popytu hotelarze zabiegają o gości promocyjnymi ofertami - wynika z analizy platform rezerwacyjnych Noclegi.pl i Nocowanie.pl.

Barcelona podnosi podatek turystom. Woli mniej, ale za to zamożniejszych gości

W tym roku przyjezdni odwiedzający Barcelonę będą musieli zapłacić 2,75 euro za noc z tytułu podatku turystycznego. Miasto liczy, że w ten sposób zarobi około 53 miliony euro.

Dubaj wita cyfrowych nomadów razem z Airbnb. „Żyj i pracuj, gdzie tylko chcesz”

Airbnb we współpracy z Dubajem uruchomił „Centrum pracy zdalnej w Dubaju”. Ma to ułatwić ludziom z całego świata przenoszenie się do emiratu i pracę zdalną stamtąd.

Greckim hotelom brakuje pracowników. Będą ich szukać za granicą

W tym roku w sektorach hotelarskim i gastronomicznym w Grecji brakowało około 60 tysięcy pracowników. Eksperci obawiają się, że w przyszłym roku liczba ta wzrośnie do 100 tysięcy. Hotelarze już apelują do rządu o zmianę przepisów, by mogli szukać pracowników za granicą.

Sylwester w hotelu? Brakuje chętnych, podobnie jak na ferie

Sześć razy mniej niż w zeszłym roku rezerwacji na Nowy Rok i dziesięć procent mniej na święta. „To nie będzie grudzień marzeń dla polskiej branży turystycznej”– podaje serwis Noclegi.pl.

W black week Polacy szukali tańszych noclegów. Znaleźli je, ale tanio nie było

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem zniżek i rabatów, z okazji „black week” i „cyber monday” można było upolować między innymi taniej noclegi w hotelach. Travelist.pl zanotował przy tej okazji 150 procent więcej rezerwacji niż tydzień wcześniej.

Turyści coraz chętniej wynajmują mieszkania. Polski Bałtyk w europejskiej czołówce

Liczba noclegów zarezerwowanych przez turystów w mieszkaniach i domach do wynajęcia była w październiku większa o 9,6 procent niż w 2019 roku i o 22,8 procent niż w przed rokiem. W Polsce najlepsze wyniki zanotowały Kołobrzeg i okolice Koszalina.

Zabytki to jego miłość od pierwszego wejrzenia

Jest właścicielem największej polskiej sieci hoteli rewitalizującej zabytki. Stworzył własny system dla inwestorów i znany jest ze swojej filantropii. Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche, mimo że skończył 70 lat, stawia przed sobą kolejne, wielkie wyzwania.

Hotelarze: Za nami kiepski październik, na horyzoncie chudy listopad i święta

W październiku w hotelach, zwłaszcza tych wypoczynkowych, poza miastami, nocowało mniej gości niż we wrześniu - wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Badanie pokazało też, że goście chętniej rezerwują noclegi na sylwestra niż Boże Narodzenie.

Bruksela szykuje plan dla Airbnb. Pogodzi interesy mieszkańców miast i turystów?

Airbnb i inne portale zajmujące się najmem krótkoterminowym będą musiały poddać się regulacjom narzuconym przez Komisję Europejską. Jednak, jak twierdzą osoby zaznajomione ze sprawą, nowe rygory nie będą bardzo dokuczliwe.

Kto ma najwięcej łóżek hotelowych w Europie? Polska w pierwszej dziesiątce

Z wyliczeń Eurostatu wynika, że w zeszłym roku w Unii Europejskiej zarejestrowanych było 597 tysięcy obiektów turystycznych, które łącznie dysponowały 28,1 miliona miejsc noclegowych. Najwięcej łóżek miały Włochy i Francja.

Airbnb chce montować czujniki hałasu w mieszkaniach. Zapobiegną imprezom?

Airbnb rozpoczął współpracę z firmą Minut. Jej celem jest ograniczanie hałasu w mieszkaniach wynajmowanych za pośrednictwem platformy. Właściciele lokali mają dostęp do usługi monitorowania hałasu w ramach trzymiesięcznej subskrypcji.

Hiszpania sprawdza, czy Booking.com działa uczciwie

Hiszpański Urząd Antymonopolowy, CNMC, wszczął postępowanie przeciwko Booking.com w związku z podejrzeniem, że firma stosuje praktyki łamiące zasady swobodnej konkurencji w tym kraju.

Komisja Europejska zajmie się szarą strefą w hotelarstwie

Do końca roku Komisja Europejska ma przedstawić założenia inicjatywy ustawodawczej regulującej rynek najmu krótkoterminowego. Organizacje reprezentujące segmenty zakwaterowania EFTAT i HOTREC z zadowoleniem przyjęli tę wiadomość.

Niemieccy hotelarze doliczają gościom dodatkowe opłaty. Za energię

W Niemczech coraz więcej hoteli wprowadza dopłatę za energię. To wynik rosnących cen gazu i prądu. Koszty sięgają nawet 9 euro za noc w luksusowym hotelu, podaje portal RND.

IGHP: Rekordowo wysokie koszty prowadzenia hoteli. Wrzesień miesiącem hamowania

Hotelarze mierzą się z gigantycznymi wzrostami cen gazu i energii elektrycznej - rekordowe podwyżki sięgnęły w ciągu roku średnio odpowiednio 312 i 200 procent - wynika z najnowszego badania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.