Rada Europejska przyjęła przepisy regulujące najem mieszkań dla turystów

Rada Europejska przyjęła rozporządzenie w sprawie gromadzenia i udostępniania danych w związku z najmem krótkoterminowym. Nowe przepisy mają zwiększyć przejrzystość i pomóc organom publicznym regulować ten segment rynku.

Wszystkie mieszkania dla turystów będą rejestrowane - ustalił Parlament Europejski

Rozbieżne przepisy poszczególnych krajów lub ich brak, dotyczące najmu krótkoterminowego, sprawiają, że unijny rynek wewnętrzny jest niejednorodny. Parlament Europejski przyjął właśnie zharmonizowane wymogi dla tego sektora noclegów.

Na Wyspach Kanaryjskich łatwiej już o łóżko w kwaterze niż w hotelu

Na Wyspach Kanaryjskich dostępne jest ponad pół miliona miejsc noclegowych, ale mniej niż połowa przypada na hotele. Większość z nich to miejsca w apartamentach i mieszkaniach do wynajęcia – pokazuje raport.

Nad Bałtykiem turystów z Polski jest więcej niż przed rokiem. Przyjadą też Czesi

– Hotele zrzeszone w Północnej Izbie Gospodarczej deklarują obłożenie na ferie od 70 do nawet 100 procent – w zależności od cen, położenia i oferowanych atrakcji – mówi prezes tej organizacji, Hanna Mojsiuk.

Ceny noclegów w górach rosną z dnia na dzień. "Im bliżej ferii tym drożej"

O 5 procent wzrosła, licząc rok do roku, liczba rezerwowanych noclegów na ferie. Czterodniowy wyjazd dla trzech, czterech osób kosztuje średnio 1606 złotych – podaje serwis z noclegami Nocowanie.pl.

Turcja reguluje wynajmowanie mieszkań turystom. Skorzystają biura podróży

W Turcji weszła w życie ustawa o krótkoterminowym najmie mieszkań i domów. Noclegi można rezerwować tylko przez licencjonowane biura podróży.

Mieszkania dla turystów, czy dla mieszkańców? Rząd Katalonii zmienia stanowisko

Parlament Katalonii łagodzi nastawienie do ograniczania liczby mieszkań dla turystów – zamiast 262 gmin restrykcje obejmą tylko 140. Władze planują też zniesienie limitu mieszkań wakacyjnych.

Airbnb zapłaci włoskiemu rządowi setki milionów euro. Wyręczy swoich "gospodarzy"

Platforma z kwaterami dla turystów, Airbnb, podała w środę, że zapłaci włoskiemu urzędowi skarbowemu 576 milionów euro zaległego podatku dochodowego za lata 2017–2021 - podała agencja Reutera.

Booking i Expedia łączą siły, by walczyć o prawa najmu krótkoterminowego

Nowy Jork, San Francisco, Barcelona, Florencja, Amsterdam... - coraz więcej miast ogranicza wynajmowanie mieszkań turystom. Booking.com i Expedia ogłosili, że zamierzają współpracować z władzami, "aby rozwiązać problem".

Grecja opodatkuje mieszkania w Airbnb. Chce wyrównania szans na rynku noclegów

Grecki minister gospodarki i finansów Kostis Hatzidakis potwierdził w minioym tygodniu, że z początkiem nowego roku wejdą w życie nowe regulacje dotyczące Airbnb.

40 tysięcy dolarów od Airbnb na promowanie historycznych obiektów w Polsce

Airbnb przekazało stowarzyszeniu Domus Polonorum 40 tysięcy dolarów na wsparcie odnowy obiektów historycznych i zachowanie dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Florencja jest zmęczona turystami. Ograniczy możliwość wynajęcia noclegu

Władze Florencji ujawniły, że planują zakazać wydawania nowych zgód na wynajmowanie mieszkań turystom. Jeśli radni poprą propozycję, przepisy wejdą w życie w październiku.

Bruksela: Uregulować wynajmowanie mieszkań turystom. Mieszkańcy nie mogą cierpieć

Warto wspierać najem krótkoterminowy, ale trzeba też szanować interesy społeczności lokalnych. Rozbieżne przepisy w poszczególnych krajach prowadzą do chaosu, dlatego należy je zharmonizować na poziomie unijnym - twierdzi Unia Europejska.

Airbnb przegrywa w sądzie z Nowym Jorkiem

Airbnb podał do sądu miasto Nowy Jork, bo ograniczyło ono wynajmowanie na krótko mieszkań. Zdaniem portalu przepisy są właściwie równoznaczne z zakazem użyczania lokali turystom. Sędzia jednak pozew oddaliła.

Wiedeń zaostrza zasady wynajmowania mieszkań przez Airbnb. "Powrót do korzeni"

Wiedeń planuje wprowadzić bardziej rygorystyczne zasady wynajmu mieszkań i domów za pośrednictwem platformy Airbnb.

Airbnb sprzeda reklamę i pomoże zarządzać najmem

Airbnb rozwija się nie tylko poprzez zwiększanie liczby obiektów dostępnych na jego stronie. Wprowadza dodatkowe usługi, które mają pomóc rozwijać gospodarzom biznes. To początek drogi do tworzenia produktów inne niż noclegi.

Przybywa apartamentów wakacyjnych, ale coraz trudniej je sprzedać, rynek jest nasycony

Wśród nowo budowanych hoteli dominują projekty realizowane w systemie condo, a rynek wykazuje coraz większe oznaki nasycenia tymi obiektami - to najważniejszy wniosek z raportu firmy Emmerson Evaluation „Rynek hoteli i condohoteli w Polsce".

Nocleg z Airbnb słabej jakości? Napisz, firma usunie taką ofertę

Jeśli nocleg nie spełnia oczekiwań gości, usuwamy go z naszej bazy - deklaruje Airbnb. Od kwietnia firma pozbyła się ponad 12 tysięcy adresów.