Nowa burmistrzyni Florencji: Centrum zabytku UNESCO nie dla Airbnb

Florencja chce zakazać krótkoterminowego wynajmu mieszkań w historycznym centrum miasta. Taką zapowiedź dała nowa socjaldemokratyczna burmistrzyni, Sara Funaro. Rada miasta będzie nad tym debatować na najbliższej sesji.

Grecja przymyka drzwi przed Airbnb. 100 miast i stref z ograniczeniami

Grecki rząd ogranicza rozwój rynku wynajmu mieszkań i domów wakacyjnych. Wskazał strefy, w których krótki najem nie będzie mógł już rosnąć.

Airbnb zapłaci miliony euro odszkodowania francuskim hotelarzom?

26 francuskich hotelarzy złożyło pozew zbiorowy przeciwko Airbnb. Oskarżają portal pośredniczący w wynajmowaniu wakacyjnych mieszkań i domów o nieuczciwą konkurencję.

„Airbnb to nie turystyka, to inwazja” - Malaga też ma dość turystów

Brak mieszkań do wynajęcia dla stałych mieszkańców to główny powód, dla którego na ulice kolejnego miasta wychodzą protestujący. Często w turystach upatrują źródła problemu.

Portal z noclegami promuje wypoczynek na łonie natury. "Rozbierzcie się z cywilizacji"

AlohaCamp, platforma pośrednicząca w rezerwowaniu noclegów blisko natury, ogłasza powołanie społeczności NaTurystów. „Rozbierzcie się z cywilizacji” - namawia Polaków.

Barcelona mówi stop wakacyjnym apartamentom. Mieszkańcy ważniejsi od turystów

Od listopada 2028 roku w Barcelonie nie będzie można wynajmować apartamentów turystom. Do tego czasu wygasną licencje na najem krótkoterminowy. Tak burmistrz chce zapewnić barcelończykom dostęp do niedrogich mieszkań.

Turyści na wakacje coraz chętniej wynajmują mieszkania. Polska w czołówce

37,3 procent – taki udział w segmencie zakwaterowania turystycznego miał w zeszłym roku najem mieszkań wakacyjnych, wyliczyła firma AirDNA. W tym roku popyt jest również duży, a Polska znalazła się w grupie krajów z największym wzrostem zainteresowania.

Rada Europejska przyjęła przepisy regulujące najem mieszkań dla turystów

Rada Europejska przyjęła rozporządzenie w sprawie gromadzenia i udostępniania danych w związku z najmem krótkoterminowym. Nowe przepisy mają zwiększyć przejrzystość i pomóc organom publicznym regulować ten segment rynku.

Wszystkie mieszkania dla turystów będą rejestrowane - ustalił Parlament Europejski

Rozbieżne przepisy poszczególnych krajów lub ich brak, dotyczące najmu krótkoterminowego, sprawiają, że unijny rynek wewnętrzny jest niejednorodny. Parlament Europejski przyjął właśnie zharmonizowane wymogi dla tego sektora noclegów.

Na Wyspach Kanaryjskich łatwiej już o łóżko w kwaterze niż w hotelu

Na Wyspach Kanaryjskich dostępne jest ponad pół miliona miejsc noclegowych, ale mniej niż połowa przypada na hotele. Większość z nich to miejsca w apartamentach i mieszkaniach do wynajęcia – pokazuje raport.

Nad Bałtykiem turystów z Polski jest więcej niż przed rokiem. Przyjadą też Czesi

– Hotele zrzeszone w Północnej Izbie Gospodarczej deklarują obłożenie na ferie od 70 do nawet 100 procent – w zależności od cen, położenia i oferowanych atrakcji – mówi prezes tej organizacji, Hanna Mojsiuk.

Ceny noclegów w górach rosną z dnia na dzień. "Im bliżej ferii tym drożej"

O 5 procent wzrosła, licząc rok do roku, liczba rezerwowanych noclegów na ferie. Czterodniowy wyjazd dla trzech, czterech osób kosztuje średnio 1606 złotych – podaje serwis z noclegami Nocowanie.pl.

Turcja reguluje wynajmowanie mieszkań turystom. Skorzystają biura podróży

W Turcji weszła w życie ustawa o krótkoterminowym najmie mieszkań i domów. Noclegi można rezerwować tylko przez licencjonowane biura podróży.

Mieszkania dla turystów, czy dla mieszkańców? Rząd Katalonii zmienia stanowisko

Parlament Katalonii łagodzi nastawienie do ograniczania liczby mieszkań dla turystów – zamiast 262 gmin restrykcje obejmą tylko 140. Władze planują też zniesienie limitu mieszkań wakacyjnych.

Airbnb zapłaci włoskiemu rządowi setki milionów euro. Wyręczy swoich "gospodarzy"

Platforma z kwaterami dla turystów, Airbnb, podała w środę, że zapłaci włoskiemu urzędowi skarbowemu 576 milionów euro zaległego podatku dochodowego za lata 2017–2021 - podała agencja Reutera.

Booking i Expedia łączą siły, by walczyć o prawa najmu krótkoterminowego

Nowy Jork, San Francisco, Barcelona, Florencja, Amsterdam... - coraz więcej miast ogranicza wynajmowanie mieszkań turystom. Booking.com i Expedia ogłosili, że zamierzają współpracować z władzami, "aby rozwiązać problem".

Grecja opodatkuje mieszkania w Airbnb. Chce wyrównania szans na rynku noclegów

Grecki minister gospodarki i finansów Kostis Hatzidakis potwierdził w minioym tygodniu, że z początkiem nowego roku wejdą w życie nowe regulacje dotyczące Airbnb.

40 tysięcy dolarów od Airbnb na promowanie historycznych obiektów w Polsce

Airbnb przekazało stowarzyszeniu Domus Polonorum 40 tysięcy dolarów na wsparcie odnowy obiektów historycznych i zachowanie dziedzictwa kulturowego w Polsce.