Hotelarze: W pierwszych miesiącach roku obłożenie jest niepokojąco małe

Wyniki operacyjne hoteli z miesiąca na miesiąc są coraz gorsze. W grudniu, z wyjątkiem okresu świąteczno-noworocznego, wyraźnie więcej hoteli odnotowało frekwencję poniżej 30 procent - wynika z najnowszej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Hotele RIU mają za sobą świetny rok. „2023 będzie jednak inny”

W zeszłym roku sieci hotelowej Riu udało się zapomnieć o kryzysie covidowym i przywrócić normalną działalność operacyjną na prawie wszystkich rynkach. Dzięki temu firma zbudowała solidną podstawę, która pozwoli jej przetrwać budzący obawy 2023 rok.

W hotelach sporo wolnych miejsc na ferie. Rezerwacje spadły o 30 procent

Ci, którzy decyzję o zarezerwowaniu noclegu na ferie zimowe podjęli w ostatniej chwili, mają w czym wybierać. A do tego w obliczu zmniejszonego popytu hotelarze zabiegają o gości promocyjnymi ofertami - wynika z analizy platform rezerwacyjnych Noclegi.pl i Nocowanie.pl.

Barcelona podnosi podatek turystom. Woli mniej, ale za to zamożniejszych gości

W tym roku przyjezdni odwiedzający Barcelonę będą musieli zapłacić 2,75 euro za noc z tytułu podatku turystycznego. Miasto liczy, że w ten sposób zarobi około 53 miliony euro.

Dubaj wita cyfrowych nomadów razem z Airbnb. „Żyj i pracuj, gdzie tylko chcesz”

Airbnb we współpracy z Dubajem uruchomił „Centrum pracy zdalnej w Dubaju”. Ma to ułatwić ludziom z całego świata przenoszenie się do emiratu i pracę zdalną stamtąd.

Greckim hotelom brakuje pracowników. Będą ich szukać za granicą

W tym roku w sektorach hotelarskim i gastronomicznym w Grecji brakowało około 60 tysięcy pracowników. Eksperci obawiają się, że w przyszłym roku liczba ta wzrośnie do 100 tysięcy. Hotelarze już apelują do rządu o zmianę przepisów, by mogli szukać pracowników za granicą.

Sylwester w hotelu? Brakuje chętnych, podobnie jak na ferie

Sześć razy mniej niż w zeszłym roku rezerwacji na Nowy Rok i dziesięć procent mniej na święta. „To nie będzie grudzień marzeń dla polskiej branży turystycznej”– podaje serwis Noclegi.pl.

W black week Polacy szukali tańszych noclegów. Znaleźli je, ale tanio nie było

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem zniżek i rabatów, z okazji „black week” i „cyber monday” można było upolować między innymi taniej noclegi w hotelach. Travelist.pl zanotował przy tej okazji 150 procent więcej rezerwacji niż tydzień wcześniej.

Zabytki to jego miłość od pierwszego wejrzenia

Jest właścicielem największej polskiej sieci hoteli rewitalizującej zabytki. Stworzył własny system dla inwestorów i znany jest ze swojej filantropii. Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche, mimo że skończył 70 lat, stawia przed sobą kolejne, wielkie wyzwania.

Hotelarze: Za nami kiepski październik, na horyzoncie chudy listopad i święta

W październiku w hotelach, zwłaszcza tych wypoczynkowych, poza miastami, nocowało mniej gości niż we wrześniu - wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Badanie pokazało też, że goście chętniej rezerwują noclegi na sylwestra niż Boże Narodzenie.

Kto ma najwięcej łóżek hotelowych w Europie? Polska w pierwszej dziesiątce

Z wyliczeń Eurostatu wynika, że w zeszłym roku w Unii Europejskiej zarejestrowanych było 597 tysięcy obiektów turystycznych, które łącznie dysponowały 28,1 miliona miejsc noclegowych. Najwięcej łóżek miały Włochy i Francja.

Hiszpania sprawdza, czy Booking.com działa uczciwie

Hiszpański Urząd Antymonopolowy, CNMC, wszczął postępowanie przeciwko Booking.com w związku z podejrzeniem, że firma stosuje praktyki łamiące zasady swobodnej konkurencji w tym kraju.

Niemieccy hotelarze doliczają gościom dodatkowe opłaty. Za energię

W Niemczech coraz więcej hoteli wprowadza dopłatę za energię. To wynik rosnących cen gazu i prądu. Koszty sięgają nawet 9 euro za noc w luksusowym hotelu, podaje portal RND.

IGHP: Rekordowo wysokie koszty prowadzenia hoteli. Wrzesień miesiącem hamowania

Hotelarze mierzą się z gigantycznymi wzrostami cen gazu i energii elektrycznej - rekordowe podwyżki sięgnęły w ciągu roku średnio odpowiednio 312 i 200 procent - wynika z najnowszego badania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Turcja nakłada nowy podatek na turystów. Za spanie, jedzenie i kąpanie

Podatek, który będzie pobierany od gości obiektów noclegowych, wejdzie w Turcji w życie 1 stycznia. Jego wdrożenie planowane było już wcześniej, ale z powodu pandemii władze zdecydowały się przesunąć termin.

Goście europejskich hoteli najwyżej oceniają te w Grecji

Z greckich hoteli turyści najlepiej oceniają te na Cykladach, ich uwagę szczególnie zwraca duża dbałość o czystość. Obiekty dostają też dobre noty za jakość usług, położenie i stosunek ceny do jakości.

„Biorę urlop, żeby się wyspać”. Turystyka dla niewyspanych to nowy fenomen

Coraz częściej jesteśmy tak przemęczeni pracą, że gdy bierzemy urlop, przede wszystkim chcemy się wyspać. Hotele dostrzegły tę zmianę i chcą ją wykorzystać. Oferty dla niewyspanych mogą wkrótce stać się szybko rosnącą częścią branży turystycznej.

Hotele i restauracje do UE: Obniżcie ceny energii, ratujcie nas przed bankructwem

Europejskie Stowarzyszenie Hoteli, Restauracji i Kawiarni HOTREC wystosowało apel do ministrów unijnej Rady ds. Energii, w którym prosi, by obniżyli ceny energii i ten sposób uratowali tysiące firm przed bankructwem.