Turkish Airlines nie wystartują z Katowic na czas. ULC każe dogadać im się z LOT-em

Linie lotnicze Turkish Airlines podjęły decyzję o przesunięciu inauguracji połączenia Stambuł - Katowice z 3 marca na 1 maja 2023 roku.

Publikacja: 01.03.2023 16:38

Turkish Airlines nie wystartują z Katowic na czas. ULC każe dogadać im się z LOT-em

Foto: PAP, Paweł Supernak

10 listopada 2022 roku Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał decyzję administracyjną zezwalającą Turkish Airlines wykonywać regularne przewozy na trasie Stambuł - Katowice - Stambuł - przypomina katowickie lotnisko w komunikacie.

Zgodnie z umową przewoźnik z Turcji może latać do Polski w ruchu rozkładowym na dwa lotniska - do Warszawy i Katowic, a 15 listopada 2022 roku ULC zatwierdził bez uwag rozkład zimowy (od 3 do 25 marca 2023 roku) tego przewoźnika. Jednak wstrzymuje "techniczną czynność", czyli zatwierdzenie rozkładu Turkish Airlines na sezon lato 2023 (od 26 marca do 28 października 2023 r.). Trwa to już 70 dni, od 20 grudnia - wyjaśnia lotnisko.

Turkish Airlines pierwotnie zaplanował loty od 3 marca 2023 roku, ponieważ bez akceptacji rozkładu lotów na sezon letni linia mogłaby operować na trasie Stambuł - Katowice - Stambuł zaledwie trzy tygodnie, czyli do 25 marca 2023 roku, dlatego zdecydował się na przesunięcie terminu inauguracji połączenia na 1 maja 2023 roku. Musiał też zawiesić sprzedaż biletów.

Czytaj więcej

Turkish Airlines poleci z Katowic do Stambułu. Pierwsze takie połączenie

Port zapewnia, że jest gotów na przyjęcie Turkish Airlines. Na pierwszym piętrze terminalu pasażerskiego B zakończyła się już budowa biura przewoźnika. Ponadto pod potrzeby linii dostosowany został fast track i salonik biznesowy w terminalu A.

Intensywne przygotowania do inauguracji połączenia rozpoczęły się już w grudniu 2022 roku. Na zaproszenie Katowic i Śląskiej Organizacji Turystycznej do regionu przybyła delegacja menedżerów Turkish Airlines odpowiedzialnych za sprzedaż między innymi w Singapurze, Korei Południowej, na Filipinach, w Malezji, Stanach Zjednoczonych i Libanie. Zaplanowane są kolejne takie wizyty. Zarówno pyrzowickie lotnisko, jak i Turkish Airlines gotowe są do obsługi trasy Stambuł - Katowice - Stambuł.

„Wierzymy, że Urząd Lotnictwa Cywilnego nie będzie dłużej zwlekał z dokonaniem technicznej czynności zatwierdzenia rozkładu lotów Turkish Airlines dla trasy Katowice - Stambuł na Lato 2023. W przygotowanie inauguracji nowego kierunku zaangażowani są pracownicy licznych firm i instytucji, w tym z Turkish Airlines, Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, Miasta Katowice i samorządu województwa śląskiego. Połączenie ze Stambułem, skąd można dotrzeć do ponad 280 lotnisk w 129 krajach, jest ważne nie tylko dla pięciomilionowej społeczności mieszkańców województwa śląskiego, ale i całej Polski. Trasa ta wydatnie przyczyni się do rozwoju wymiany gospodarczej, naukowej i turystycznej” – piszą dalej Katowice Airport.

Czytaj więcej

Katowickie lotnisko rozpoczęło nowy rok od rekordu w czarterach

Swój komunikat w tej sprawie wydał też Urząd Lotnictwa Cywilnego. Przyznaje w nim, że prezes ULC nadal rozpatruje wniosek Turkish Airlines o zatwierdzenie rozkładu lotów na sezon letni na trasach Warszawa - Stambuł, Katowice - Stambuł i Warszawa - Antalya.

Wskazuje przyczynę - zgodnie z polsko-turecką umową o transporcie lotniczym przewoźnicy z Polski i Turcji muszą uzgodnić między sobą przewozy realizowane w danym sezonie rozkładowym. W sezonie zimowym 2022/2023 LOT nie zgłosiły zastrzeżeń do wykonywania przez Turkish Airlines lotów na trasie Stambuł - Katowice. W związku z tym Turkish Airlines może wykonywać loty do końca sezonu zimowego.  Ale 12 stycznia LOT poinformował ULC, że jest zainteresowany rozpoczęciem lotów na trasie z Katowic do Stambułu. W związku z tym, zgodnie ze wspomnianą umową, przewoźnicy muszą uzgodnić ze sobą rozkłady lotów.

Z informacji jakie ULC dostał od LOT-u 28 lutego wynika, że rozmowy między centralą LOT i centralą Turkish Airlines w Stambule są już na końcowym etapie. Jednak dopiero po ostatecznym uzgodnieniu planów przewozowych możliwe będzie podjęcie decyzji o zatwierdzeniu rozkładu Turkish Airlines na sezon letni na loty z i do Polski.

„Wierzymy, że centrale obu przewoźników zakończą rozmowy niezwłocznie, aby decyzja w sprawie zatwierdzenia rozkładu Turkish Airlines przez ULC mogła zostać podjęta jak najszybciej” - pisze ULC.

Linie Lotnicze
Podróże lotnicze za granicę. Najwięcej latają Amerykanie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Linie Lotnicze
Linie lotnicze chwalą się, że są „eko”, a dwutlenku węgla wytwarzają coraz więcej
Linie Lotnicze
Ryanair kolejny raz wznawia loty do Izraela. Ale jeszcze nie z Polski
Linie Lotnicze
Trzeba poprawić zarządzanie lotami w Europie - twierdzą linie lotnicze
Linie Lotnicze
Kolejna linia lotnicza oskarżona o greenwashing przegrywa w sądzie