W czerwcu warszawskie lotnisko odprawiło 639 tys. pasażerów, w lipcu 1,040 mln, a w sierpniu, który okazał się miesiącem rekordowym 1,185 miliona. Ostatni miesiąc na Lotnisku Chopina był o ponad 80 procent lepszy od zeszłorocznego sierpnia i o ponad 500 procent lepszy od wyników z początku roku - podaje lotnisko w komunikacie.

Czytaj więcej

Pomorski samorząd w obronie lotnisk regionalnych i cen biletów

Jednocześnie ostatni bilans to już nie połowa, lecz ponad 61 proc. tego, co Lotnisko Chopina wypracowywało w tym samym okresie rekordowego 2019 roku. Od początku roku stołeczny port obsłużył 4,085 mln pasażerów.

Znaczny udział w ożywieniu ma ruch czarterowy, który od początku kryzysu odbudowywał się szybciej niż ruch regularny. Tylko w sierpniu z lotów czarterowych skorzystało 303 tys. osób, co pokazuje, że co czwarty pasażer Lotniska Chopina wybierał właśnie takie połączenia.

W sierpniu najchętniej wybieranymi państwami w ofercie wakacyjnej były Grecja, Turcja i Hiszpania, a najpopularniejszymi trasami według liczby pasażerów były Antalya, Rodos i Heraklion.

W obsłudze połączeń nierozkładowych największy udział miały Enter Air (56 proc.), Smartwings (24 proc.) i LOT (8 proc.).

Wśród regularnych połączeń zagranicznych najczęściej pasażerowie wybierali te między Polską a Niemcami, Grecją lub Ukrainą, ale do najpopularniejszych tras według liczby pasażerów należą Paryż, Londyn i Amsterdam.

Jeśli chodzi o przewoźników rozkładowych, to najwięcej przewozów wykonywali LOT (60 proc.), Wizz Air (22 proc.) i Lufthansa (4 proc.).

W sierpniu – wylicza lotnisko w komunikacie - liczba pasażerów do siedmiu państw, biorąc pod uwagę ruch rozkładowy i czarterowy, była wyższa niż w tym samym czasie 2019 roku. Ruch do Albanii wzrósł o 485 procent, do Dominikany o 376 procent, Tanzanii o 208 procent, Grecji o 156 procent, Kenii o 128 procent,  Turcji o 109 procent a do Macedonii Północnej o 101 procent.