Pomorski samorząd w obronie lotnisk regionalnych i cen biletów

Protestujemy przeciwko niszczeniu lokalnego rynku lotniczego i próbie przerzucenia skutków pandemii na regionalne lotniska i na linie lotnicze, a co za tym idzie na pasażerów, czyli mieszkańców naszego regionu - piszą do premiera samorządowcy z Pomorza.

Publikacja: 22.09.2021 12:44

Pomorski samorząd w obronie lotnisk regionalnych i cen biletów

Foto: Port Lotniczy Gdańsk

Marszałek województwa Pomorskiego i prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu wysłali do premiera Mateusza Morawieckiego list z protestem przeciwko planowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej podwyżce opłat na lotniskach regionalnych.

Jak piszą autorzy listu, zdecydowanie sprzeciwiają się oni "jakiejkolwiek podwyżce opłat: terminalowej i trasowej, zaproponowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, a popieranej przez polski rząd".

Wyjaśniają, że w pandemii linie lotnicze, porty lotnicze i touroperatorzy każdego dnia walczą o przetrwanie. Poniosły wielomilionowe straty. Tymczasem podwyżki w nich uderzą. Mogą też zostać przeniesione na pasażerów w postaci wyższej ceny biletów, spowodują spadek ruchu co się odbije na całej gospodarce.

"Linie lotnicze już zapowiadają wycofanie się z niektórych polskich lotnisk, czy też ograniczenie siatki połączeń. To w praktyce niszczenie budowanego przez lata polskiego rynku lotniczego" - czytamy.

Czytaj więcej

Branża lotnicza do premiera o podwyżkach na lotniskach: To ruch niszczący

Sygnatariusze listu wskazują, że to państwo powinno (jak w Hiszpanii i Niemczech) poratować mający kłopoty finansowe PAŻP. "Brak podobnego jak w wielu krajach europejskich instrumentu wsparcia, który pozwoliłoby na uniknięcie podwyżek cen biletów, budzi nasze zdumienie i zaniepokojenie". 

Kończą apelem o zrewidowanie pomysłu podniesienia opłat i o konsultacje z ich udziałem w tej sprawie.

W konferencji wzięli udział (od lewej): Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk, Alan Alek

W konferencji wzięli udział (od lewej): Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk, Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek województwa Pomorskiego, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i Marcin Skwierawski, zastępca prezydenta Sopotu

Port Lotniczy Gdańsk

Publikujemy całą treść listu, bez zmian.

Gdańsk, 22 września 2021

Pan Mateusz Morawiecki,

Prezes Rady Ministrów.

My, samorządy Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Województwa Pomorskiego,

właściciele Portu Lotniczego Gdańsk,

protestujemy przeciwko niszczeniu dobrze rozwijającego się rynku lotniczego na poziomie lokalnym i próbie przerzucenia skutków pandemii Covid-19 na porty regionalne i linie lotnicze, a co za tym idzie na pasażerów, mieszkańców naszego regionu.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się jakiejkolwiek podwyżce opłat: terminalowej i trasowej, zaproponowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, a popieranej przez polski rząd.

W pandemii linie lotnicze, porty i touroperatorzy każdego dnia walczą o przetrwanie. Dane finansowe wskazują na ich wielomilionowe straty. A zapowiadane podwyżki uderzą w nich wprost po raz kolejny. W praktyce mogą też zostać przeniesione na pasażerów w podwyższonej cenie biletów lotniczych. Pasażerowie są najmniej winni pandemii. Ponadto podwyżki wpłyną na spadek popytu na usługi lotnicze i osłabią cały polski rynek lotniczy. Bezpośrednio uderzą także w kondycję portów regionalnych i pogorszą sytuację lokalnej i całej polskiej gospodarki.

Linie lotnicze już zapowiadają wycofanie się z niektórych polskich lotnisk, czy też ograniczenie siatki połączeń. To w praktyce niszczenie budowanego przez lata polskiego rynku lotniczego.

Wzrost opłat (terminalowej oraz trasowej) ponoszonych przez linie lotnicze motywowany jest zapełnieniem luki w przychodach dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Luka ta powstała w konsekwencji znaczącego ograniczenia ruchu lotniczego będącego wynikiem wstrzymania połączeń lotniczych w wyniku pandemii Covid-19. W krajach o dużo bardziej rozwiniętym rynku lotniczym, jak Niemcy czy Hiszpania, koszty te zostały zrekompensowane odpowiednikom Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przez pomoc rządową. Tymczasem w Polsce, poprzez planowaną podwyżkę, koszty te  mają zostać w całości przerzucone na klientów linii lotniczych, mieszkańców Polski oraz turystów. Brak podobnego jak w wielu krajach europejskich instrumentu wsparcia, który pozwoliłoby na uniknięcie podwyżek cen biletów, budzi nasze zdumienie i zaniepokojenie. 

Domagamy się zrewidowania pomysłu na podniesienie opłat, który będzie miał katastrofalne skutki. Apelujemy też o merytoryczne, skuteczne i równoprawne konsultacje.

Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego

Aleksandra Dulkiewicz Prezydent Gdańsk

Wojciech Szczurek Prezydent Gdyni

Jacek Karnowski Prezydent Sopotu

Marszałek województwa Pomorskiego i prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu wysłali do premiera Mateusza Morawieckiego list z protestem przeciwko planowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej podwyżce opłat na lotniskach regionalnych.

Jak piszą autorzy listu, zdecydowanie sprzeciwiają się oni "jakiejkolwiek podwyżce opłat: terminalowej i trasowej, zaproponowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, a popieranej przez polski rząd".

Pozostało 91% artykułu
Lotniska
Wizz Air będzie mieć kolejny hangar na lotnisku w Katowicach
Lotniska
Lotnisko Chopina w Warszawie – wyniki kwietnia rekordowe
Lotniska
Portugalia daje zielone światło swojemu „CPK”. Właśnie ogłosiła, gdzie powstanie
Lotniska
Najlepszy kwiecień w historii katowickiego lotniska. Milion pasażerów na liczniku
Lotniska
Jazeera Airways połączy Kraków z Kuwejtem
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?