Marszałek województwa Pomorskiego i prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu wysłali do premiera Mateusza Morawieckiego list z protestem przeciwko planowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej podwyżce opłat na lotniskach regionalnych.

Jak piszą autorzy listu, zdecydowanie sprzeciwiają się oni "jakiejkolwiek podwyżce opłat: terminalowej i trasowej, zaproponowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, a popieranej przez polski rząd".

Wyjaśniają, że w pandemii linie lotnicze, porty lotnicze i touroperatorzy każdego dnia walczą o przetrwanie. Poniosły wielomilionowe straty. Tymczasem podwyżki w nich uderzą. Mogą też zostać przeniesione na pasażerów w postaci wyższej ceny biletów, spowodują spadek ruchu co się odbije na całej gospodarce.

"Linie lotnicze już zapowiadają wycofanie się z niektórych polskich lotnisk, czy też ograniczenie siatki połączeń. To w praktyce niszczenie budowanego przez lata polskiego rynku lotniczego" - czytamy.

Czytaj więcej

Branża lotnicza do premiera o podwyżkach na lotniskach: To ruch niszczący

Sygnatariusze listu wskazują, że to państwo powinno (jak w Hiszpanii i Niemczech) poratować mający kłopoty finansowe PAŻP. "Brak podobnego jak w wielu krajach europejskich instrumentu wsparcia, który pozwoliłoby na uniknięcie podwyżek cen biletów, budzi nasze zdumienie i zaniepokojenie". 

Kończą apelem o zrewidowanie pomysłu podniesienia opłat i o konsultacje z ich udziałem w tej sprawie.

W konferencji wzięli udział (od lewej): Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk, Alan Alek

W konferencji wzięli udział (od lewej): Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk, Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek województwa Pomorskiego, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i Marcin Skwierawski, zastępca prezydenta Sopotu

Port Lotniczy Gdańsk

Publikujemy całą treść listu, bez zmian.

Autopromocja
TURYSTYKA.RP.PL

Poszerzaj swoje HORYZONTY, sprawdź najlepsze źródło branżowej wiedzy

CZYTAJ WIĘCEJ

Gdańsk, 22 września 2021

Pan Mateusz Morawiecki,

Prezes Rady Ministrów.

My, samorządy Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Województwa Pomorskiego,

właściciele Portu Lotniczego Gdańsk,

protestujemy przeciwko niszczeniu dobrze rozwijającego się rynku lotniczego na poziomie lokalnym i próbie przerzucenia skutków pandemii Covid-19 na porty regionalne i linie lotnicze, a co za tym idzie na pasażerów, mieszkańców naszego regionu.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się jakiejkolwiek podwyżce opłat: terminalowej i trasowej, zaproponowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, a popieranej przez polski rząd.

W pandemii linie lotnicze, porty i touroperatorzy każdego dnia walczą o przetrwanie. Dane finansowe wskazują na ich wielomilionowe straty. A zapowiadane podwyżki uderzą w nich wprost po raz kolejny. W praktyce mogą też zostać przeniesione na pasażerów w podwyższonej cenie biletów lotniczych. Pasażerowie są najmniej winni pandemii. Ponadto podwyżki wpłyną na spadek popytu na usługi lotnicze i osłabią cały polski rynek lotniczy. Bezpośrednio uderzą także w kondycję portów regionalnych i pogorszą sytuację lokalnej i całej polskiej gospodarki.

Linie lotnicze już zapowiadają wycofanie się z niektórych polskich lotnisk, czy też ograniczenie siatki połączeń. To w praktyce niszczenie budowanego przez lata polskiego rynku lotniczego.

Wzrost opłat (terminalowej oraz trasowej) ponoszonych przez linie lotnicze motywowany jest zapełnieniem luki w przychodach dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Luka ta powstała w konsekwencji znaczącego ograniczenia ruchu lotniczego będącego wynikiem wstrzymania połączeń lotniczych w wyniku pandemii Covid-19. W krajach o dużo bardziej rozwiniętym rynku lotniczym, jak Niemcy czy Hiszpania, koszty te zostały zrekompensowane odpowiednikom Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przez pomoc rządową. Tymczasem w Polsce, poprzez planowaną podwyżkę, koszty te  mają zostać w całości przerzucone na klientów linii lotniczych, mieszkańców Polski oraz turystów. Brak podobnego jak w wielu krajach europejskich instrumentu wsparcia, który pozwoliłoby na uniknięcie podwyżek cen biletów, budzi nasze zdumienie i zaniepokojenie. 

Domagamy się zrewidowania pomysłu na podniesienie opłat, który będzie miał katastrofalne skutki. Apelujemy też o merytoryczne, skuteczne i równoprawne konsultacje.

Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego

Aleksandra Dulkiewicz Prezydent Gdańsk

Wojciech Szczurek Prezydent Gdyni

Jacek Karnowski Prezydent Sopotu