99. walne zgromadzenie Europejskiej Komisji Podróży (European Travel Commission – ETC) wyłoniło nowe władze tej organizacji – informuje w komunikacie Polska Organizacja Turystyczna. Na czele ETC stanął prezes portugalskiej narodowej organizacji turystycznej Luís Araújo, a jednym z trzech jego zastępców został prezes POT Robert Andrzejczyk. To będzie jego druga dwuletnia kadencja na tym stanowisku.

– To dla mnie wielki zaszczyt i ogromne wyróżnienie. Bardzo się cieszę, że kolejny raz tak wielu członków poparło moją kandydaturę. Dziękuję im za zaufanie i obiecuję dalej ciężko pracować na rzecz europejskiej rodziny turystycznej, a stoją przed nami ogromne wyzwania zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim – mówi Robert Andrzejczyk, cytowany w komunikacie.

CZYTAJ TEŻ: Prezes POT w składzie kierownictwa European Travel Commission

– Powierzenie tej funkcji prezesowi POT kolejny raz to dowód zaufania do Polski oraz docenienie pracy, którą wykonujemy na rzecz rozwoju branży turystycznej. Posiadanie w kierownictwie tak ważnej międzynarodowej instytucji reprezentanta Polski jest w tej chwili bardzo ważne między innymi ze względu na trwające prace nad Funduszem Odbudowy Unii Europejskiej – dodaje sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Robert Andrzejczyk jest wiceprezesem ETC od maja 2018 roku i prezesem POT od września 2017 roku. Przed objęciem tych funkcji związany był z Ministerstwem Sportu i Turystyki, zajmował się również współpracą międzynarodową w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Ministerstwie Finansów. Przez kilka lat był też związany z branżą public relations i marketingową. Jest absolwentem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

ETC została założona w 1948 roku, ma siedzibę w Brukseli. Jej celem jest turystyczna promocja Europy, głównie na rynkach zamorskich – w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Azji. Należą do niej 33 narodowe organizacje turystyczne krajów europejskich. Nie jest instytucją Unii Europejskiej, choć częściowo jest przez nią finansowana.