Jak podaje portal Greek Travel Pages, Wasilis Kikilias urodził się w 1974 roku w Atenach. Z zawodu jest lekarzem specjalizującym się w chirurgii ortopedycznej (ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Narodowym im. Kapodistriasa w Atenach, ma również tytuł magistra zarządzania opieką zdrowotną) i byłym zawodowym koszykarzem (grał między innymi w greckiej drużynie narodowej).

W 2006 roku został radnym Aten. W latach 2007-2011 był prezesem ateńskiej organizacji ds. kultury, sportu i młodzieży OPANDA. W 2007 roku został członkiem komitetu politycznego Nowej Demokracji, a dziewięć lat później rzecznikiem prasowym tej partii. W 2010 bez powodzenia ubiegał się o urząd gubernatora Attyki.

CZYTAJ TEŻ: Andrzej Gut-Mostowy pozostaje na stanowisku ministra od turystyki

W 2012 roku pierwszy raz został wybrany do greckiego parlamentu, odtąd nieprzerwanie dzierży mandat posła. Od czerwca 2014 roku do stycznia 2015 roku pełnił funkcję ministra porządku publicznego i ochrony obywateli w gabinecie Andonisa Samarasa. W lipcu 2019 roku premier Kyriakos Mitsotakis mianował go ministrem zdrowia.

Kikilias jest żonaty z byłą modelką Jenny Balatsinou i ma syna. Zna angielski i francuski.

Nowe kierownictwo będą miały niemal wszystkie kluczowe ministerstwa. Jak podają greckie media, Kyriakos Mitsotakis rekonstruuje swój rząd po fali krytyki, jaka spadła na dotychczasowy gabinet z powodu jego nieudolnej walki z pożarami, które tego lata pustoszyły Eubeę, Attykę i Peloponez. Nowy gabinet zostanie zaprzysiężony dziś o godzinie 16.