Hotele, motele, wioski wakacyjne, pensjonaty, aparthotele, obiekty termalne, pensjonaty i domki w górach – wszystkie te obiekty będą musiały od 1 stycznia 2023 roku pobierać od gości podatek noclegowy. Także nocowanie w namiotach, kamperach, mobilnych domkach czy bungalowach ma być objęte obowiązkiem uiszczania tej opłaty.

Pojawi się tylko kilka wyjątków, podatku nie trzeba będzie płacić na przykład za noclegi powiązane z imprezami okolicznościowymi, jak wesela – wynika z informacji Ministerstwa Finansów Turcji, jak odnotowuje portal branży turystycznej Turizmgunlugu.

Opłata liczona będzie nie tylko od samego noclegu, ale też od pozostałych usług, które są sprzedawane z nim w pakiecie. Mowa o wyżywieniu, animacjach, korzystaniu z basenów, obiektów rekreacyjnych itp. Jeśli jednak z basenów czy strefy spa&wellness goście korzystają oddzielnie, czyli bez noclegu, podatek nie zapłacą.

Decyzja o wprowadzeniu opłaty zapadła już w 2019 roku, ale jej wdrożenie zostało przesunięte. Z informacji publikowanych przez Turizmgunlugu w 2020 roku wynika, że w pierwszym roku obowiązywania podatku (w 2020 roku) jego wysokość miała wynieść 1 procent od ceny noclegu liczonej bez VAT-u, później miało to być już 2 procent.