Minister turystyki Grecji Wasilis Kikilias zaproponował promowanie wśród podróżnych robienie zakupów w Grecji - pisze portal Greek Travel Pages. Pomysł padł w czasie konferencji „Handel i turystyka” zorganizowanej przez Grecką Konfederację Handlu i Przedsiębiorczości (ESEE). Zdaniem ministra oba sektory są ze sobą mocno powiązane, a istniejącą synergię warto wykorzystać.

Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie organizacji. - ESEE reprezentuje kręgosłup greckiej gospodarki, czyli małe i średnie przedsiębiorstwa, które wspierają grecki produkt turystyczny – twierdzi Kikilias.

Polityk zaproponował podpisanie między kierowanym przez niego resortem a ESEE dokumentu o współpracy na rzecz promowania „zakupów w Grecji ” i opracowania z udziałem Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej kampanii zachęcającej odwiedzających do robienia zakupów.

Prezes ESEE, George Karanikas, z zadowoleniem przyjął propozycję i dodał, że kolejnym krokiem powinno być przejście na zrównoważony model w całym systemie turystycznym, który obejmowałby wszystkie sektory gospodarki, związane z turystyką, jak na przykład handel i przemysł rolno-spożywczy. By zrealizować cel zaproponowany przez ministra, firmy musiałyby mieć dostęp do rozwiązań, umożliwiających im sprzedawanie produktów zdalnie, kiedy potencjalni klienci wróca już do domów. Chodzi o to, by włączyć je do grupy uprawnionych do korzystania z programów finansowania dla branży turystycznej.