Ireneusz Raś nowym wiceministrem odpowiedzialnym za turystykę

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wręczył dzisiaj powołania na funkcje sekretarzy stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki posłom Ireneuszowi Rasiowi (klub PSL-Trzecia Droga) i Piotrowi Borysowi (Platforma Obywatelska).

Publikacja: 28.12.2023 20:33

Sławomir Nitras (z lewej), minister sportu i turystyki wręczył dzisiaj akty powołania swoim zastępco

Sławomir Nitras (z lewej), minister sportu i turystyki wręczył dzisiaj akty powołania swoim zastępcom, jednym z nich został Ireneusz Raś

Foto: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Droga) Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wręczył dzisiaj powołania na funkcje sekretarzy stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki posłom Ireneuszowi Rasiowi PSL-Trzecia oraz Piotrowi Borysowi.Nowi wiceministrowie dołączyli do kierownictwa resortu kierowanego przez Sławomira Nitrasa, który objął funkcję ministra 13 grudnia br. Dyrektorem Generalnym w Ministerstwie Sportu i Turystyki jest Adam Wojtaś.

Jeden z nielicznych zainteresowanych turystyką

Za turystykę ma być odpowiedzialny Ireneusz Raś, od 2005 roku poseł z Krakowa, od lat zasiadający w sejmowej komisji kultury fizycznej sportu i turystyki, w poprzednich dwóch kadencjach jej przewodniczący.

Raś jest prezesem wchodzącej w skład PSL—Koalicji Polskiej, partii Centrum dla Polski. Wcześniej był politykiem Prawa i Sprawiedliwości, a potem Platformy Obywatelskiej, z której został nagle usunięty w maju 2021 roku (powodem miało być m.in. „podważanie decyzji władz oraz nieuczciwość wobec koleżanek i kolegów”).

Raś, chociaż emocjonalnie bardzo jest związany ze sportem, interesuje się też problemami turystyki. Jako jeden z nielicznych parlamentarzystów brał czasem udział w wydarzeniach i uroczystościach branży turystycznej. Ostatnio na przykład pojawił się na gali Polskiej Organizacji Turystycznej rozdania certyfikatów dla produktów turystycznych. W pandemii występował z postulatem objęcia czekiem turystycznym wszystkich Polaków.

Ireneusz Raś - życiorys oficjalny

Ireneusz Raś (ur. 30 września 1972 w Proszowicach) z wykształcenia jest historykiem, w 1998 roku ukończył studia w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Należał do Porozumienia Centrum, a następnie do Prawa i Sprawiedliwości. W latach 1999–2002 pełnił funkcję dyrektora kancelarii prezydenta Krakowa w okresie prezydentury Andrzeja Gołasia. W latach 2002–2005 był radnym Krakowa, wybranym z listy PiS. Pełnił też funkcję przewodniczącego krakowskiej Dzielnicy XVI Bieńczyce. Był członkiem katolickiej organizacji Rycerze Kolumba.

W 2005 z listy Platformy Obywatelskiej pierwszy raz został wybrany na posła. W latach 2010–2013 przewodniczył regionowi małopolskiemu PO, do 2017 roku wchodził w skład zarządu krajowego partii.

W Sejmie VIII kadencji został przewodniczącym komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki i członkiem komisji łączności z Polakami za granicą.

W ostatnich wyborach startował do Sejmu z listy koalicji Trzecia Droga i zdobył mandat z wynikiem 27 518 głosów.

"W ciągu 10 lat pracy w komisji sejmowej działałem na rzecz rozwoju  sportu i turystyki nie tylko w naszej małej ojczyźnie, jaką jest Małopolska, ale także w całym kraju. Sam też staram się żyć aktywnie – biegam, jeżdżę  na rowerze i nartach. Jestem zwolennikiem aktywnego wypoczynku. (...) Głęboko wierzę w potrzebę zmiany, zakopania wewnętrznych podziałów i budowania solidnej, ufającej sobie, dobrze zarządzanej wspólnoty. Prywatnie jestem szczęśliwym ojcem trzech fantastycznych córek, które każdego dnia udowadniają mi, że nie ma w życiu nic ważniejszego niż rodzina"- napisał o sobie w materiale wyborczym.

Czworo wiceministrów od sportu i turystyki

Z naszych informacji wynika, że kolejnym zastępcą Nitrasa w randze podsekretarza stanu będzie Bartłomiej Szmajchel, reprezentujący Polskę 2050 przedsiębiorca z branży odnawialnych źródeł energii z Olsztyna i zawodowy hokeista (startował w wyborach, ale się nie dostał do Sejmu). Swojego wiceministra ma mieć także - zgodnie z umową koalicyjną - Lewica.

Czworo wiceministrów Ministerstwo Sportu i Turystyki miało również w rządzie Mateusza Morawieckiego. Do październikowych wyborów wiceministrami u Kamila Bortniczuka byli Arkadiusz Czartoryski, Andrzej Gut-Mostowy, Anna Krupka i Jacek Osuch.

Nowe Trendy
Minister od turystyki, Piotr Borys, nie zostanie prezydentem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nowe Trendy
Bruksela sprawdza, czy Google nie łamie prawa, pokazując oferty lotów
Nowe Trendy
Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”
Nowe Trendy
Grecka wyspa będzie neutralna klimatycznie. Zainwestuje w nią gigant turystyczny
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nowe Trendy
Ukraina planuje turystykę po wojnie. Na razie pokazuje odwagę swoich obywateli