W pierwszej połowie roku do Turcji przyjechało 16,4 miliona zagranicznych turystów, czyli o 185,7 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - podaje turecka agencja prasowa Anadolu, powołując się na dane Ministerstwa Kultury i Turystyki.

Na czele rankingu stoją Niemcy z wynikiem ponad 2 miliony gości, czyli prawie czterokrotnie więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Kolejne miejsca zajęli Rosjanie (1,5 miliona) i Brytyjczycy (1,3 miliona), a pierwsi za podium byli Bułgarzy (1,2 miliona).

Aż 41,3 procent wszystkich gości zagranicznych, czyli 6,8 miliona, udało się do Stambułu. Za nim uplasowała się Antalya z ponad 4 milionami turystów (24,7 procent) i Edirne (1,8 miliona odwiedzających, 10,7 procent).

Do Antalyi, najpopularniejszego tureckiego kurortu, od stycznia do czerwca przyjechało 955 tysięcy Niemców (w pierwszym tygodniu lipca ich liczba przekroczyła milion, a do końca roku ma przekroczyć 3 miliony), dla porównania w ubiegłym roku było ich zaledwie 145,4 tysiąca. Tym samym Niemcy zdetronizowali w rankingu Rosjan, którzy pierwszy raz od pięciu lat spadli z pierwszego miejsca na drugie z wynikiem 785 tysięcy. W pierwszej piątce znaleźli się także Brytyjczycy - 434 tysiące, Polacy - 238 tysięcy i Holendrzy - 160 tysięcy.

Czytaj więcej

Ekspert: Polacy mogą pomóc tureckiej turystyce. Przynajmniej w Antalyi

- W tym sezonie mamy do czynienia z dużym ożywieniem na rynku europejskim - mówi cytowany przez portal dailysabah.com gubernator Antalyi Ersin Yazıcı, podkreślając znaczny skok przyjazdów z Niemiec i Wielkiej Brytanii, a także z Polski i Europy Północnej. Złagodził on skutki utraty części Rosjan i Ukraińców, którzy dotąd byli w Antalyi najliczniejsi (w zeszłym roku stanowili ponad połowę wszystkich turystów z zagranicy).

Według najświeższych danych opublikowanych przez gubernatorstwo od początku stycznia do 5 sierpnia liczba turystów w Antalyi sięgnęła 7,7 miliona (wzrost o 91 procent w porównaniu z zeszłym rokiem). Jak mówią serwisowi dailysabah.com przedstawiciele tamtejszej branży turystycznej, hotele w Antalyi mają pełne obłożenie do połowy września, co ostatni raz zdarzyło się w 2019 roku. „Wygląda na to, że Antalya będzie miała w tym roku jeden ze swoich najlepszych sezonów” - komentują.