Polaków było ponad 47 procent więcej niż rok wcześniej i stali się najliczniejszą grupą odwiedzających – informuje Narodowa Agencja Rozwoju Turystyki Lithuania Travel.

Wynik przyjazdów z Polski był jednak nadal o 9 procent gorszy od wyniku z rekordowego, przedpandemicznego, roku 2019.

Jak czytamy w komunikacie Lithuania Travel, bliskość Litwy i jej dostępność komunikacyjna sprawiają, że jest ona krajem, do którego można z Polski wyjeżdżać nawet na krótkie, weekendowe wypady. Bezpośrednie połączenia lotnicze oferuje z Warszawy LOT, a w maju bezpośrednie loty z Krakowa uruchomi AirBaltic. Funkcjonują również połączenia autobusowe Flixbusa, Ecolines i Lux Express i kolejowe.

Czytaj więcej

Rekordowa liczba turystów na Maderze. Polacy ustąpili tylko trzem nacjom

Litwa — lasy, uzdrowiska, kultura

Litwa posiada bogatą ofertę turystyczną dla podróżnych w różnym wieku i z różnymi potrzebami. Wilno wraz ze starówką wpisaną na Światową Listę UNESCO oraz Kowno uznane za Europejską Stolicę Kultury w 2022 roku są świetnymi pomysłami na wiosenny lub letni city break. Kraj dzięki ogromnym połaciom lasów, zajmującym jedną trzecią kraju, pięciu parkom narodowym i ponad sześciu tysiącom jezior oferuje idealne warunki dla miłośników przyrody i entuzjastów aktywnego wypoczynku. Litwa słynie również z turystyki spa & wellness w światowej klasy ośrodkach zlokalizowanych w najpopularniejszych uzdrowiskach np. Druskiennikach lub Birsztanach. Oferty obejmują szereg różnych zabiegów z wykorzystaniem zasobów naturalnych, m.in. złóż borowinowych czy wód mineralnych. Z kolei spokojne i pozbawione tłumów wybrzeże Bałtyku to idealna alternatywa dla polskich miejscowości nadmorskich” - czytamy w komunikacie Lithuania Travel.