Indigo wylądowało w Chile zamiast w Polsce

Amerykański fundusz inwestycyjny Indigo Partners założył w Chile tanią linię lotniczą. Półtora roku temu interesował się kupieniem udziałów w Locie

Publikacja: 05.02.2017 18:46

Rynek lotniczy w Ameryce Południowej zdominowany jest przez LATAM. Na zdjęciu lotnisko w Santiago

Rynek lotniczy w Ameryce Południowej zdominowany jest przez LATAM. Na zdjęciu lotnisko w Santiago

Foto: Bloomberg

Nowa tania linia lotnicza, JetSmart Airlines, z centralą w Santiago de Chile, zacznie działać w drugim półroczu tego roku. Będzie dysponować początkowo trzema airbusami A320, a w 2018 roku zwiększy flotę o sześć takich samych maszyn. Wstępnie inwestycja wyniesie 100 mln dolarów.

Indigo Partners jest już strategicznym udziałowcem w meksykańskiej linii Volaris, węgierskim Wizz Airze i amerykańskim Frontier Airlines. W 2015 chciał objąć 49 procent udziałów w PLL LOT (czytaj: „Czy LOT będzie miał tego samego udziałowca co i Wizz Air?”), ale nic wtedy z tego nie wyszło.

– Jest wiele powodów, dla których Chile jest atrakcyjnym miejscem do założenia taniej linii lotniczej — stwierdził na konferencji prasowej w Santiago założyciel linii i partner funduszu, William Franke. — Ten kraj ma umowy o liberalizacji transportu lotniczego (otwartego nieba) i dwustronne traktaty z sąsiednimi krajami, co pozwoli nam rozwinąć nową sieć — dodał.

Inwestor podkreślił też, że gospodarka Chile jest stabilna i spodziewany jest znaczny wzrost przewozów powietrznych. Pozytywne ocenił przepisy kraju.

Tanie linie lotnicze mają około 40 procent rynku przewozów pasażerskich w Europie, w Stanach dochodzą do 7 procent, w ostatnich 3 latach osiągnęły wzrost dwucyfrowy. — Zaczynając w Chile, Indigo daje wsparcie, doświadczenie i kapitał na rozwój tego rodzaju transportu w Ameryce Południowej — powiedział dyrektor JetSmart Estuardo Ortiz.

Przewoźnik liczy na uzyskanie zezwoleń w najbliższych miesiącach, wchodzi na rynek zdominowany przez giganta LATAM Airlines, największą linię w regionie, gdzie działa też tani przewoźnik lotniczy Sky.

Przejazdy
Bruksela: Zmusić koleje do sprzedawania biletów przez agentów internetowych
Przejazdy
Lotnisko Chopina – w lipcu najlepsze wyniki od początku pandemii
Przejazdy
Wizz Air: W sierpniu będziemy latać jak przed pandemią
Przejazdy
Lotnisko Chopina: W marcu czartery rosły nam najmocniej
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Przejazdy
Zakaz lotów przedłużony do końca roku
Przejazdy
Stany Zjednoczone zezwolą na podróże z Europy?