Lokalizacja centralnego portu we wrześniu

We wrześniu powinna zapaść decyzja o tym, gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny (CPK) – mówi wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodaje, że prowadzone są rozmowy z potencjalnymi inwestorami tego przedsięwzięcia, w tym z Chińczykami i Amerykanami

Publikacja: 28.07.2017 08:52

wicepremier Mateusz Morawiecki

wicepremier Mateusz Morawiecki

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

– Proces idzie pełną parą. We wrześniu może już być znana lokalizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego, najpóźniej w tym roku ją poznamy – mówi wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Jak podkreśla, projekt CPK związany jest z szeregiem prac legislacyjnych.

– Prowadzimy już rozmowy z inwestorami, które są trudnymi rozmowami, ponieważ dotyczą bardzo skomplikowanego projektu. Rozmawiamy z Chińczykami, Amerykanami, przedsiębiorstwami z Zachodniej Europy – wyjaśnia. Dodaje, że podczas środowej wizyty w Londynie ten temat był poruszany z inwestorami.

Morawiecki podkreśla, że po wyborze lokalizacji CPK, podejmowane będą kolejne decyzje, w tym m.in. związane z wyborem dostawców. – Chcemy jak najszybciej ruszyć z tą inwestycją – podkreśla wicepremier. W ocenie Morawieckiego, projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego jest „kluczową decyzją infrastrukturalną w najbliższych 10 latach”.

Wicepremier w lipcu pytany o koszty powstania CPK, powiedział, że „najbardziej optymistyczne obliczenia mówią o 20-22 mld złotych”. – Zakładamy konserwatywnie 30, 33, 35 mld złotych rozłożone na wiele lat, również z udziałem inwestorów prywatnych. Chcemy tutaj współpracować z dużymi dostawcami, wykonawcami tego typu projektów – być może amerykańskimi, być może chińskimi, ale również zachodnioeuropejskimi. I z udziałem naszych wykonawców. Chcemy bardzo wyraźnie zaznaczyć obecność naszych wykonawców w tym projekcie – mówi.

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina – największy port w kraju, obsługujący ok. 38 procent ruchu pasażerskiego w Polsce – zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości. Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku – według szacunków – ma to być 14 mln. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie.

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że polskie porty lotnicze w zeszłym roku obsłużyły prawie 34 mln pasażerów – o 12 procent więcej niż w roku 2015. Według prognoz w roku 2030 będzie to 60 mln podróżnych. W środę ULC poinformował, że przewozy pasażerskie w pierwszym kwartale tego roku w Polsce zwiększyły się o 17 procent rok do roku. Wzrosła zarówno liczba pasażerów, jak i operacji lotniczych.

Pełnomocnikiem rządu ds. CPK jest Mikołaj Wild.

Przejazdy
Bruksela: Zmusić koleje do sprzedawania biletów przez agentów internetowych
Przejazdy
Lotnisko Chopina – w lipcu najlepsze wyniki od początku pandemii
Przejazdy
Wizz Air: W sierpniu będziemy latać jak przed pandemią
Przejazdy
Lotnisko Chopina: W marcu czartery rosły nam najmocniej
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Przejazdy
Zakaz lotów przedłużony do końca roku