Coraz więcej skarg na linie lotnicze

AFP

O 45 procent wzrosła rok do roku liczba wniosków o polubowne zakończenie reklamacji, które w pierwszym półroczu wpłynęły do niemieckiego Organu Arbitrażowego do spraw Przewozów Pasażerskich

Europejska przestrzeń powietrzna jest w ostatnim czasie mocno przeciążona, a to sprawia, że coraz więcej lotów jest opóźnionych lub odwołanych. Problem znajduje odzwierciedlenie w liczbie reklamacji. W pierwszym półroczu 2018 roku liczba zgłoszeń do Organu Arbitrażowego do spraw Przewozów Pasażerskich w Niemczech (Schlichtungsstelle für den öffentlichen Personenverkehr, SÖP) wzrosła o 45 procent rok do roku, informują niemieckie media branżowe.

W samym czerwcu było ponad 2 tysiące takich przypadków. Jeśli wziąć pod uwagę wszystkie formy transportu pasażerskiego, reklamacji było 9589, czyli o 37 procent więcej niż rok wcześniej.

SÖP zajmuje się sporami nie tylko z liniami lotniczymi, ale też z przewoźnikami kolejowymi, autokarowymi i operatorami statków. Skargi na opóźnienia samolotów i pociągów stanowią największą część wszystkich spraw, przy czym ostatnio 81 procent przypada na rejsy lotnicze (rok temu 76 procent), 15 procent na pociągi, a pozostałe 4 procent na autobusy i transport miejski.

Dyrektor SÖP Heinz Klewe twierdzi, że wzrost reklamacji związany jest z nieregularnościami, które w ostatnich miesiącach pojawiły się w krajowym i europejskim ruchu powietrznym. – Pasażerowie odczuwają negatywne skutki licznych opóźnień i anulacji połączeń lotniczych i zgodnie z przepisami europejskimi żądają zadośćuczynienia finansowego – dodaje.

Powodów opóźnień jest kilka. Przewoźnicy mówią o ograniczeniach operacyjnych w ruchu lotniczym, strajkach kontrolerów, długich kolejkach do odprawy na lotniskach i częstych załamaniach pogody. Do tego dochodzą skutki zeszłorocznego upadku linii lotniczej Air Berlin. Co prawda Eurowings i easyJet przejęły większość maszyn tego przewoźnika, ale przepisanie na nowych właścicieli i przejęcie załóg trwało dłużej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W hotelarstwie nie zawsze będzie tak różowo

Chociaż biznes hotelowy przeżywa teraz boom, nie możemy zapominać, że prędzej czy później nadejdą ...

Niemcy kupują więcej i szybciej

90,9 miliarda euro wydali Niemcy na podróże w 2017 roku – szacuje DRV. Perspektywy ...

Gwyneth Paltrow, Kate Hudson i Zoe Saldana reklamują Dubaj

Trzy hollywoodzkie aktorki zagrały w filmie „A story takes flight”, który powstał na zlecenie ...

Egipt wybiera prezydenta

Dziś początek wyborów prezydenckich w Egipcie. Wynik głosowania jest łatwy do przewidzenia, bo zdecydowanym ...

Rząd zaczyna oddawać pieniądze klientom Thomasa Cooka

225 milionów euro przygotował niemiecki rząd dla klientów poszkodowanych przez upadek Thomasa Cooka. Niemiecki ...

Filipiny: Kwarantanna w stolicy dłuższa niż w Wuhan

Władze Filipin podjęły decyzję o przedłużeniu ścisłego reżimu kwarantanny w stolicy kraju, Manili, do ...