Coraz więcej skarg na linie lotnicze

AFP

O 45 procent wzrosła rok do roku liczba wniosków o polubowne zakończenie reklamacji, które w pierwszym półroczu wpłynęły do niemieckiego Organu Arbitrażowego do spraw Przewozów Pasażerskich

Europejska przestrzeń powietrzna jest w ostatnim czasie mocno przeciążona, a to sprawia, że coraz więcej lotów jest opóźnionych lub odwołanych. Problem znajduje odzwierciedlenie w liczbie reklamacji. W pierwszym półroczu 2018 roku liczba zgłoszeń do Organu Arbitrażowego do spraw Przewozów Pasażerskich w Niemczech (Schlichtungsstelle für den öffentlichen Personenverkehr, SÖP) wzrosła o 45 procent rok do roku, informują niemieckie media branżowe.

W samym czerwcu było ponad 2 tysiące takich przypadków. Jeśli wziąć pod uwagę wszystkie formy transportu pasażerskiego, reklamacji było 9589, czyli o 37 procent więcej niż rok wcześniej.

SÖP zajmuje się sporami nie tylko z liniami lotniczymi, ale też z przewoźnikami kolejowymi, autokarowymi i operatorami statków. Skargi na opóźnienia samolotów i pociągów stanowią największą część wszystkich spraw, przy czym ostatnio 81 procent przypada na rejsy lotnicze (rok temu 76 procent), 15 procent na pociągi, a pozostałe 4 procent na autobusy i transport miejski.

Dyrektor SÖP Heinz Klewe twierdzi, że wzrost reklamacji związany jest z nieregularnościami, które w ostatnich miesiącach pojawiły się w krajowym i europejskim ruchu powietrznym. – Pasażerowie odczuwają negatywne skutki licznych opóźnień i anulacji połączeń lotniczych i zgodnie z przepisami europejskimi żądają zadośćuczynienia finansowego – dodaje.

Powodów opóźnień jest kilka. Przewoźnicy mówią o ograniczeniach operacyjnych w ruchu lotniczym, strajkach kontrolerów, długich kolejkach do odprawy na lotniskach i częstych załamaniach pogody. Do tego dochodzą skutki zeszłorocznego upadku linii lotniczej Air Berlin. Co prawda Eurowings i easyJet przejęły większość maszyn tego przewoźnika, ale przepisanie na nowych właścicieli i przejęcie załóg trwało dłużej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PayPal: Płacisz za podróż, to jesteś ubezpieczony

Klienci, którzy za pośrednictwem niemieckiego PayPala zapłacą za usługę turystyczną, otrzymają za darmo ubezpieczenie ...

Oskar nowym przewoźnikiem Lecha Poznań

Centrum Turystyki Oskar, specjalizujące się w wycieczkach autokarowych, zostało nowym oficjalnym przewoźnikiem klubu sportowego ...

Czy wysłanie turystów na wulkan to przestępstwo?

Nowozelandzka policja otworzy dochodzenie kryminalne w sprawie śmierci turystów, którzy zginęli w wyniku wybuchu ...

Betlej: To był tydzień rekordów Rainbow

Jeśli ekipa rządząca chce wygrać wybory, musi mocniej postarać się o lepsze wyniki gospodarcze ...

Expedia: Wynajmowanie mieszkań nie szkodzi hotelom

Prezes Expedii zapewnia hotelarzy, że włączenie do oferty wynajmu mieszkań i domów wakacyjnych nie ...

Nowa fala konsolidacji na niebie

Niemiecki Air Berlin to druga po włoskiej Alitalii duża europejska linia, która znalazła się ...