Linie lotnicze już nie polecą do Tajwanu

AFP

Zdecydowana większość światowych linii lotniczych ugięła się przed żądaniem Pekinu i usunęła ze stron internetowych nazwę Tajwan, zastępując ją nazwą Chiny

Dzisiaj minął termin ultimatum chińskich władz, które nakazały zagranicznym liniom lotniczym realizującym rejsy do portów Chin kontynentalnych, usunięcia ze swych stron internetowych nazwy Tajwan, jako osobnej jednostki terytorialnej.

Sprawa niezależności Tajwanu jest bardzo drażliwą kwestią dla władz w Pekinie, które uważają wyspę za swą zbuntowaną prowincję. Z kolei władze w Taipei chcą zachować status quo i balansują między coraz bardziej natarczywymi żądaniami Pekinu i deklarowaniem pełnej niepodległości.

– Chcemy dzielić się z zagranicznymi firmami możliwością rozwoju i zapraszają je do inwestowania i prowadzenia działalności w Chińskiej Republice Ludowej. Mamy jednak nadzieję, że będą one szanowały chińskie prawa i zasady, suwerenność i integralność terytorialną Chin oraz uczucia narodu chińskiego – powiedział rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang.

Posunięcie chińskich władz zostało określone przez Biały Dom jako „wzięte z Orwella”. Przed upływem ultimatum zmian w nazewnictwie dokonały m.in. trzy główne amerykańskie linie lotnicze, które od dziś na swoich stronach oferują loty na lotnisko w Tajpej, nie określając państwa, w którym się ono znajduje.

Polski narodowy przewoźnik LOT w systemie rezerwacyjnym na swoich stronach internetowych określa rejsy do Tajpej jako loty na „Tajwan, Chiny”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Harmony Polish Hotels ogłasza kodeks dla hotelarzy

40 zasad postępowania zawiera kodeks dobrych praktyk stworzony przez Fundację Harmony Polish Hotels. Ma ...

Fiskus karze za niewykazanie przychodów z Airbnb

Niemiecki fiskus ma listę osób wynajmujących mieszkania przez Airbnb. Teraz sprawdzi, czy w deklaracji ...

Czarnogóra – turyści ewakuowani z powodu pożarów

Ponad 100 turystów ewakuowano z wybrzeża w Czarnogórze ze względu na szalejące pożary. Ogień ...

Wi-Fi w pendolino przed końcem roku?

PKP Intercity zapowiada, że w ciągu tygodnia lub dwóch przystąpi do zaawansowanych rozmów w ...

Tajlandia: LOT przyleci do Bangkoku

Zdaniem angielskojęzycznego tajskiego dziennika „Bangkok Post” jeszcze w tym roku LOT uruchomi regularne połączenia ...

LOT zawiesza rejsy do Chin – z powodu koronawirusa

W związku z ogłoszonym przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO) komunikatem dotyczącym rozprzestrzeniania się koronawirusa ...