Niemiecki Small Planet niewypłacalny

Filip Frydrykiewicz

Spółka Small Planet w Niemczech złożyła wniosek do sądu o ogłoszenie niewypłacalności. Centrala holdingu zapewnia, że nie odbije się to na jego działalności w Polsce

Prezesi niemieckiego Small Planet Airlines złożyli dziś wniosek do sądu w Berlinie o ogłoszenie niewypłacalności. Jak informuje dyrektor marketingu w Grupie Small Planet Simonas Bartkus, firma zamierza przeprowadzić proces restrukturyzacji spółki. Tamtejszy Urząd Lotnictwa Cywilnego nie zgłasza uwag co do ważności licencji operatora lotniczego, a to oznacza, że wszystkie zaplanowane rejsy będą realizowane zgodnie z planem.

Small Planet Airlines w Niemczech powstał w 2015 roku, wiosną 2016 roku otrzymał certyfikat dla operatora lotniczego. W tym roku spółka postawiła na szybką ekspansję, która nie poszła zgodnie z planem. – Po upadku Air Berlina w zeszłym roku, na rynku pojawiła się nisza dla innych przewoźników, a Small Planet Germany zdecydował o powiększeniu floty niemal dwukrotnie, by wykorzystać szansę – mówi cytowany w komunikacie firmy prezes Grupy Small Planet Vytautas Kaikaris. Dodaje, że firmie nie powiodło się z kilku powodów, po pierwsze jeden samolot został dostarczony zbyt późno przed rozpoczęciem sezonu letniego, na rynku brakowało załóg, wzięty w leasing samolot okazał się zawodny, doszło też do nieprzewidzianych zdarzeń technicznych, które miały bardzo niekorzystny wpływ na gęstą siatkę rejsów, co przełożyło się na nieregularność rejsów i wzrost kosztów. Straty finansowe spowodowały, że niemiecka spółka musiała wdrożyć proces restrukturyzacji zgodnie z niemieckimi przepisami.

Jak informuje holding, sytuacja w Niemczech nie będzie miała znaczenia dla działalności pozostałych spółek – na Litwie, w Polsce i w Kambodży. W ramach współpracy z touroperatorami mają one wozić klientów do popularnych miejsc turystycznych. Litewska i polska spółka będą zimą latać w Azji dla tamtejszych klientów, dzięki czemu samoloty będą lepiej wykorzystane, a efekt sezonowości złagodzony.

Do końca tego roku Small Planet Airlines planuje przewieźć 3,9 miliona pasażerów, czyli o 29 procent więcej niż przed rokiem. Obecnie flota holdingu składa się z 29 airbusów A320 i A321. Przewoźnik realizuje rejsy do około 240 wakacyjnych miejsc z 15 baz w Europie.

Bartkus informuje, że niemiecka spółka będzie latała nawet 10 samolotami, realizując wcześniej zaplanowany program z Niemiec i Holandii. – Wszystkie loty zamówione przez touroperatorów będą wykonane. Rozkłady lotów i bilety wystawione przez touroperatorów zachowują ważność. Bieżący program będzie realizowany pod kodem 5Pxxxx zgodnie z umową z niemieckim Urzędem Lotnictwa Cywilnego, dotyczącą kontynuacji operacji lotniczych – mówi Bartkus.

Dyrektor odmawia komentarza odnośnie planu restrukturyzacji spółki, wyjaśnia jedynie, że może on zostać ogłoszony przez oddział w Niemczech w momencie, kiedy jego szczegóły będą już jasno określone.

Przypomnijmy, że podobne jak wymienione w wypadku niemieckiej spółki problemy dotknęły Small Planet w Polsce. Przewoźnik musiał w środku sezonu letniego jedną awaryjną maszynę zastąpić drugą, a inną w ogóle wycofać z ruchu.

Czytaj: „Small Planet – pechowy początek wakacji”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czartery napędzają Modlin

W kwietniu Port Lotniczy Warszawa Modlin odnotował 2,9 procent wzrostu ruchu pasażerów w stosunku ...

Mogą zarabiać mniej, ale chcą częściej wyjeżdżać

Prawie co trzeci pracownik, który wyjeżdża służbowo, jest gotowy na obniżkę pensji, o ile ...

Rosną ceny w hotelach bez gwiazdek

Średnio o 24 procent wzrosły w grudniu ceny noclegów w obiektach niekategoryzowanych – podaje ...

Air China poleci z Barcelony do Szanghaju

Od maja w liniach Air China ruszy bezpośrednie połączenie z Barcelony do Szanghaju. Planowane ...

Kwieciński: Lotnisko Centralne bez unijnego wsparcia

Ewentualna budowa Centralnego Portu Lotniczego nie może liczyć na dofinansowanie z unijnego budżetu na ...

Małopolskie stoki z niechlubnym rekordem

Ponad 1,5 tysiąca akcji ratunkowych i interwencji odnotowali na stokach narciarskich podczas ferii zimowych ...