Greckie lotniska wiosną zdrożeją

Filip Frydrykiewicz

Z 13 do nawet 18,5 euro od pasażera wzrośnie opłata za start z greckich lotnisk. Ich niemiecki zarządca, Fraport, nazywa to „podatkiem od modernizacji i rozwoju”

Fraport podpisał umowę na dzierżawę 14 greckich lotnisk lokalnych na 40 lat z rządem Grecji. Zobowiązał się przy tym do ich unowocześnienia. Chodzi o porty lotnicze na popularnych wyspach i w lądowej części kraju, czyli w miejscach chętnie odwiedzanych przez turystów. Remonty na części z nich są już prowadzone, a Fraport ogłosił, że podniesie opłaty od każdego pasażera wylatującego z Grecji z obecnych 13 do nawet 18,5 euro – informuje grecki portal branżowy. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 kwietnia przyszłego roku.

Więcej: „Greckie lotniska w niemieckich rękach”.

Opłata pobierana jest za korzystanie z infrastruktury lotniskowej, ma być „podatkiem od modernizacji i rozwoju”. Początkowo podwyżka obejmie lotniska na Zakintos, w Kawali i w Chanii na Krecie. Na kolejnym etapie zostanie wprowadzona na Rodos, Skiatos, Kefalonii, Lesbos, Aktio i Samos, a na końcu w Salonikach, na Mykonos, Santorini, Korfu i Kos.

Czytaj: „Niemcy unowocześnią lotnisko na Kos”.

Zgodnie z kontraktem Fraport ma prawo podnieść opłaty do 18,5 euro, ale zanim to zrobi, musi przeprowadzić konsultacje z liniami lotniczymi. Jak mówi prezes Fraport Greece Aleksander Zinell, takie konsultacje powinny rozpocząć się w listopadzie. Zinell zapewnia przy tym, że nowa taryfa będzie obowiązywać w każdym porcie zarządzanym przez Fraport w Grecji i będą ją opłacać wszyscy przewoźnicy współpracujący ze spółką. Firma zapewnia, że opłata mimo podwyżki nadal będzie mniejsza niż na innych, konkurencyjnych lotniskach, gdzie jej wartość dochodzi do 20 euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemieccy agenci chcą okrągłego stołu z touroperatorami

„Żądamy negocjacji w sprawie warunków handlowych na sezon 2020/21. Chcemy wynagrodzeń niezależnych od wzrostu ...

MSZ łagodzi ostrzeżenie przed Tunezją

„Ostrzeżenie przed podróżą” zamiast „nie podróżuj” pojawiło się dziś na stronie polskiego Ministerstwa Spraw ...

Wakacje za granicą a pandemia koronawirusa. Czy warto wybrać podróż samolotem?

Pandemia koronawirusa spowodowała olbrzymie straty dla całej branży turystycznej – odwołano loty międzynarodowe, zamknięto ...

Wizz Air przedłuża nielatanie

Wizz Air przedłużył zawieszenie wszystkich lotów w polskiej siatce połączeń do 24 maja. Powód? ...

Andaluzja płonie – trwa ewakuacja turystów

Około 80 strażaków walczy z pożarami lasów w Andaluzji w południowej Hiszpanii. Od soboty ...

Drugie życie hotelu Imperial Marhaba w Tunezji

Sieć hoteli Steigenberger przejęła hotel Riu Imperial Marhaba w Susie, na którego plaży w ...