Polskie Linie Lotnicze LOT od przyszłego roku uruchomią dwa bezpośrednie połączenia z rzeszowskiego lotniska Jasionka do Tel Awiwu w Izraelu i Newark w Stanach Zjednoczonych
Do Tel Awiwu LOT zacznie latać od 11 marca, a do USA od 29 kwietnia.
Bezpośrednie, całoroczne rejsy między Rzeszowem a Newark będą obsługiwane raz w tygodniu – boeingami 787 dreamlinerami.
– Po dziesięciu latach przerwy możemy przywrócić pasażerom z Podkarpacia bezpośrednią łączność z Nowym Jorkiem i New Jersey, jednym z najważniejszych ośrodków Polonii amerykańskiej. Przez te dziesięć lat potencjał tego połączenia bardzo się rozwinął. Dzięki przemysłowi rozwijającemu się w Dolinie Lotniczej, liczba osób i towarów pomiędzy USA a Podkarpaciem znacząco wzrosła. Łącznie pomiędzy Rzeszowem a Nowym Jorkiem podróżuje rocznie ponad 32 tys. osób. To stwarza ogromną biznesową szansę, na której nie mogliśmy nie skorzystać – mówi, cytowany w komunikacie prasowym, prezes PLL LOT Rafał Milczarski.
Rejsy na trasie Rzeszów – Tel Awiw i Tel Awiw – Rzeszów będą realizowane boeingami 737-800 NG i boeingami 737 MAX 8.
– Połączenie między Rzeszowem a Tel Awiwem to brakujące ogniwo w naszej siatce połączeń z regionów do Izraela. Liczymy, że dzięki niemu wielu mieszkańców Podkarpacia wybierze izraelskie wybrzeże Morza Śródziemnego jako cel wiosennego czy letniego wypoczynku. Z drugiej strony mieszkańcy Izraela będą mogli bezpośrednio przylecieć do jednego z najważniejszych regionów w naszym kraju, jeśli chodzi o historię i kulturę narodu żydowskiego. Od momentu uruchomienia tego połączenia, LOT będzie oferował 21 rejsów tygodniowo między Polską a Izraelem – mówi Milczarski.
Szef LOT wskazuje na potencjał biznesowy w połączeniach między Polską i Izraelem. – W ciągu ostatnich 10 miesięcy LOT przewiózł na trasach między Polską a Izraelem 150 tys. pasażerów, czyli 2,5 raza więcej, niż w tym samym okresie 2016 roku. Izrael stał się w tym roku dla turystów z Polski jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w basenie Morza Śródziemnego, a Polska najchętniej odwiedzanym krajem w Europie przez mieszkańców Izraela – podkreśla.
Oprócz Rzeszowa i Warszawy LOT od czerwca lata do Izraela także z Poznania, Wrocławia, Lublina i Gdańska. Z kolei z Warszawy przewoźnik zwiększył częstotliwość rejsów do tego miasta – z siedmiu do 13 tygodniowo. W sumie LOT wykonuje obecnie 19 połączeń tygodniowo między Polską a Izraelem.
Jak tłumaczy spółka, rozwój tych połączeń jest możliwy m.in. dzięki konsekwentnemu powiększaniu floty, w szczególności o najnowocześniejsze wąskokadłubowe samoloty świata – boeingi 737 MAX 8. LOT zamówił w sumie sześć takich maszyn, pierwszą odebrał na początku grudnia.
LOT w tym roku prognozuje uzyskać ponad 280 mln złotych z działalności podstawowej, czyli przewozu pasażerów. 2016 roku było to 184 mln złotych. Linia zakłada, że w 2017 roku przewiezie 6,8 mln pasażerów. W zeszłym roku z LOT-em podróżowało 5,4 mln pasażerów. Do 2020 roku spółka prognozuje przewozić ponad 10 mln pasażerów rocznie.
Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego w pierwszym półroczu tego roku LOT przewiózł ponad 3,6 mln pasażerów, uzyskując 22,32 procent udziału w rynku. Z danych spółki wynika, że od stycznia do września linia przewiozła ok. 5,5 mln podróżnych.
Od początku tego roku LOT ogłosił uruchomienie 22 tras, m.in. z Warszawy do: Los Angeles, Newark i Astany oraz z Krakowa do Chicago. W zeszłym roku przewoźnik zaczął latać na 23 nowych trasach, m.in. do Tokio i Seulu. W maju przyszłego roku LOT uruchomi rejsy z Warszawy do Singapuru oraz z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago. Wszystkie połączenia dalekiego zasięgu LOT wykonuje boeingami 787 dreamlinerami.
Udziałowcami PLL LOT są: Skarb Państwa (99,856 procent akcji) i TFS Silesia (0,144 procent akcji).
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.