Zima zaskoczyła europejskich lotników

AFP

Obfite opady śniegu i silny wiatr spowodowały zakłócenia w komunikacji w zachodniej Europie. W Wielkiej Brytanii, gdzie spadło najwięcej śniegu od czterech lat, odwołano wiele lotów

W Birmingham, drugim co do wielkości mieście tego kraju, wstrzymano prace lotniska, by służby uprzątnęły pasy startowe ze śniegu. Dziennie w grudniu miejscowy port lotniczy obsługuje 30 tysięcy pasażerów i dwieście lotów. Wczoraj odwołano 11 rejsów i najprawdopodobniej będą odwoływane następne. Londyńskie lotnisko Luton zamknęło pas startowy na dwie godziny, potem otwarto go tylko dla wylotów. Samoloty mogły lądować tutaj dopiero wieczorem, gdy już opanowano sytuację.

W Wielkiej Brytanii śnieżyce nie ustają. Na drogach najtrudniej jest w Walii i centralnej Anglii. Policja wezwała więc tamtejszych kierowców, by wsiadali do samochodów tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

W Niemczech z powodu śnieżycy i niskiej temperatury setki pasażerów lotniczych zostało uwięzionych we Frankfurcie. Około 330 lotów było opóźnionych. Ten port lotniczy obsługuje dziennie ponad 1200 rejsów. Także na lotnisku w Duesseldorfie na cztery godziny zamknięto pasy startowe.

W Niemczech zima spowodowała również zakłócenia w ruchu kolejowym, wiele pociągów było opóźnionych, kierowanych na objazdy lub odwoływanych, szczególnie w Nadrenii- Północnej Westfalii.

We Francji, w Calais, w południe, prom |The Pride of Kent”, który wypływał z Calais do Dover w południowo- wschodniej Anglii z ponad trzystoma pasażerami na pokładzie, z powodu silnego wiatru utknął na mieliźnie, co sparaliżowało ten jeden z największych portów pasażerskich w Europie. W wypadku nikt nie ucierpiał. Jednostka była unieruchomiona przez kilka godzin, pasażerowie otrzymali posiłki i ciepłe napoje. Ostatecznie prom ściągnęły z mielizny holowniki.

W 32 francuskich departamentach ogłoszono alert przed silnym wiatrem, który może osiągać w niektórych rejonach prędkość ponad 100 kilometrów na godzinę. Na południu kraju około 20 tysięcy domów pozbawionych jest prądu, właśnie z powodu silnego wiatru. Z kolei ulewny deszcz był przyczyną zamknięcia dwóch lotnisk na Korsyce, w tym w stolicy- Ajaccio.

W Portugalii spadające, złamane przez wiatr drzewo, przygniotło samochód, którym jechała 45-letnia kobieta. Do zdarzenia doszło koło Porto.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chiny zakazują „niecywilizowanych zachowań” w metrze

Władze Chin walczą ze złym zachowaniem w metrze. Uchwaliły szereg zakazów. Państwowy dziennik „China ...

Dubrownik opodatkuje statki wycieczkowe

Radni zdecydowali, że wprowadzą opłatę dla zagranicznych statków wycieczkowych, które wpływają do tego miasta. ...

Norwegian uratowany przed bankructwem

Akcjonariusze Norwegiana zaaprobowali plan mający uchronić tego przewoźnika przed bankructwem — podał dziennik finansowy ...

Udane lato Airbnb

Tegoroczne lato było najlepszym w historii Airbnb. Od 1 czerwca do 31 sierpnia z ...

Sun & Fun stawia na marketing internetowy

Specjalistka od marketingu cyfrowego, Natalia Knap, wcześniej kierownik marketingu w TUI Poland, zasiliła zespół ...

World Travel Show: Jak zjechać z K2 i zwiedzić Meksyk za 17 Zenitów

Można skosztować argentyńskiej yerby lub wychylić na rozgrzewkę kubek góralskiej… kurwicy, a także posłuchać ...