Piloci Ryanaira: 20 grudnia strajk

Bloomberg

Irlandzki związek zawodowy, który zrzesza stacjonujących w Irlandii pilotów Ryanaira, zapowiedział na 20 grudnia jednodniowy strajk. Wcześniej o podobnych planach informowali także niemieccy piloci przewoźnika

Jak poinformowało Irlandzkie Stowarzyszenie Pilotów (IALPA) i związek zawodowy IMPACT, plany poparło aż 94 procent zrzeszonych pilotów, którzy są bezpośrednio zatrudnieni przez linię. W głosowaniu nie brali jednak udziału ci, którzy są zatrudnieni na kontraktach lub przez pośredników.

Ashley Connolly ze związku zawodowego IMPACT podkreśliła, że „spór dotyczy prawa do działania w firmie niezależnej reprezentacji pilotów”. Jak zaznaczyła, „zarząd firmy zawiódł akcjonariuszy i dziesiątki tysięcy pasażerów, których loty były odwołane ze względu na niezdolność do rekrutowania i utrzymywania pilotów”.

Connolly dodała, że związkowcy nie wykluczają rozszerzenia lub powtórzenia strajków w przyszłości.

Wcześniej akcję ostrzegawczą zapowiedzieli także włoscy piloci przewoźnika, którzy planują zawieszenie pracy w najbliższy piątek pomiędzy 13 a 17, a także niemieccy kapitanowie, którzy zapowiedzieli strajk, nie podając na razie jego terminu. Taki scenariusz brany jest pod uwagę także w Portugalii.

Ryanair wydał oświadczenie, w którym odrzucił zarzuty związkowców, podkreślając, że „poradzi sobie” z zakłóceniami. Z góry przeprosił klientów za niedogodności. Według linii w proteście weźmie udział nie więcej niż 28 procent z 300 pilotów, którzy stacjonują w Dublinie.

Jak podkreślono, spór dotyczy uznania istnienia konkurencyjnego związku zawodowego, a nie warunków zatrudnienia, bo piloci dostali 20-procentowe podwyżki zarobków, do 150 – 190 tysięcy euro rocznie.

To nie pierwsze kłopoty Ryanaira, który jest w tym roku największym europejskim przewoźnikiem. We wrześniu linie poinformowały o odwołaniu 18 tys. lotów zaplanowanych w ramach jesienno-zimowego rozkładu, co według szacunków miało wpłynąć na plany ponad 400 tys. pasażerów. Tydzień wcześniej anulowano ok. 2 tys. rejsów z powodu – jak tłumaczono – złego zaplanowania urlopów pilotów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Cancún

Cancún i Riviera Maya będą miały 14 nowych hoteli

W przyszłym roku w meksykańskim kurorcie Cancún i na Rivierze Maya powstanie 14 nowych ...

Peter Pullem nowym dyrektorem w Lufthansie

Peter Pullem został mianowany nowym starszym dyrektorem ds. sprzedaży w Europie Centralnej, Wschodniej i ...

Phuket nie nadąża za własną popularnością

W tym roku na Phuket ma przyjechać 15 milionów gości. Popularność wyspy rośnie, a ...

Ministerstwo Rozwoju: Oszuści nabierają na bon turystyczny

W związku z sygnałami napływającymi do Ministerstwa Rozwoju, ostrzegamy przed telefonami od nieznanych osób, ...

Rzecznik Praw Obywatelskich: Overbooking godzi w prawa konsumentów

Linie lotnicze sprzedają więcej biletów, niż mają miejsc w samolotach. To może naruszać prawa ...

Armatorzy liczą zyski

Rejsy wycieczkowe cieszą się niesłabnącym powodzeniem, czego potwierdzeniem są coraz lepsze wyniki finansowe największych ...