Nowe lotnisko w Berlinie ruszy w 2020 roku

Bloomberg

– To pewna data — stwierdził prezes spółki zarządzającej lotniskiem Engelbert Dalrup na spotkaniu z prasą po posiedzeniu z przedstawicielami władz. – Nowe lotnisko w Berlinie zostanie otwarte w październiku 2020 roku

Nowa data wyznaczona jest niemal 10 lat po dacie zakładanej początkowo i po kilku odraczaniach terminu.

Projekt nowego lotniska finansowanego przez władze federalne, Berlina i Brandenburgii miał całą serię problemów technicznych. Przekraczano budżet, pojawiły się zarzuty złego planowania konstrukcji, zarządzania, wykonawstwa, podejrzenia o korupcję.

Pierwotnie letnisko miało być oddane do użytku w październiku 2011. Burmistrz Klaus Wowereit oznajmił, że otwarcie zostało przesunięte na 17 marca 2013 z powodu problemów z instalacją przeciwpożarową, linie lotnicze musiały pośpiesznie zmieniać rozkłady lotów.

Później zapowiedziano otwarcie portu dopiero po wakacjach. Od tamtej pory dochodziło do kolejnych falstartów i zmian szefów projektu. Air Berlin mocno liczył na przeniesienie się tam z ciasnego i starego lotniska Tegel, wiązał z nowym lotniskiem duże plany, ale nie doczekał się i zbankrutował.

Nowe lotnisko położone na południe od Berlina, oddalone od centrum miasta o 18 km, powstające obok Berlin-Schönefeld, miało zastąpić trzy: Tempelhof, Tegel i Schönefeld. Tempelhof zamknięto 30 października 2008, Tegel zaś miało być zamknięte dopiero po uruchomieniu nowego lotniska, w 2020 roku, ale we wrześniowym referendum mieszkańcy Berlina opowiedzieli się za jego zachowaniem.

Początkowo przewidywano nadanie nazwy Berlin Brandenburg International (BBI). Ostatecznie przyjęto nazwę Flughafen Berlin Brandenburg, a w ruchu międzynarodowym Berlin Brandenburg Airport. Patronem lotniska został były kanclerz Willy Brandt, zmarły w 1992 r.

Port lotniczy stanowi największą inwestycję infrastrukturalną Niemiec. Ma obsługiwać w początkowej fazie do 27 milionów pasażerów rocznie, co już okazało się za mało, bo oba działające lotniska odprawiły w 2016 roku 33 mln podróżnych. Po ewentualnej rozbudowie zwiększy swe moce do 50 mln podróżnych.

Do terminala przewidziano dojazd podziemną linią kolejową o długości ponad 3 km i stację kolejową o trzech peronach i sześciu torach, dostępnych zarówno dla szybkiej kolei miejskiej S-Bahn, jak i pociągów InterCity.W pobliżu portu lotniczego powstaje BBI Business Park Berlin.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

TUI z większym obrotem, ale mniejszym zyskiem

18,9 miliarda euro wyniósł obrót Grupy TUI w minionym roku obrotowym. Z powodu uziemienia ...

Organizator wyjazdów do Korei Północnej zmarł na zawał

Troy Collings, założyciel biura podróży Young Pioneer Tours specjalizującego się w wyjazdach do Korei ...

Hotelarze przeciw wykorzystywaniu seksualnemu dzieci w turystyce

IGHP będzie promować wśród swoich członków kodeks postępowania na rzecz ochrony dzieci przed wykorzystywaniem ...

Powrót Rosjan nad Morze Czerwone coraz bliższy?

Delegacja przedstawicieli rosyjskich firm turystycznych przyjechała na zaproszenie Turkish Airlines do Hurghady. Powodem wizyty ...

Wymyśl wycieczkę i pojedź za darmo

Niemieckie biuro podróży Wikinger Reisen, specjalizujące się w organizacji aktywnego wypoczynku, zachęca turystów do ...

PZOT: Tąpnięcie sprzedaży w biurach podróży

Od kiedy biura podróży zaczęły sprzedawać wyjazdy na sezon letni 2017 roku, nie było ...