Lotniska w Berlinie wróciły do pracy

AFP

Prowadzony od poniedziałku strajk personelu naziemnego na berlińskich lotniskach Tegel i Schoenefeld zakończył się dzisiaj nad ranem. Ruch w obu portach lotniczych wrócił do normy, ale możliwe są jeszcze pojedyncze opóźnienia

Przez ostatnie dwa dni, na skutek akcji protestacyjnej, odwołano ok. 1250 połączeń, co – jak pisze agencja dpa – niemal całkowicie sparaliżowało funkcjonowanie Tegel i Schoenefeld.

Organizator strajku, związek zawodowy Verdi, ogłosił, że do niedzieli włącznie protest zostaje wstrzymany, i zażądał od pracodawców przedstawienia nowej oferty. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do zbliżenia stanowisk, od poniedziałku możliwe są także nowe, tym razem niezapowiedziane, strajki.

W zakończonej dziś akcji protestacyjnej uczestniczyło ok. 2 tys. pracowników personelu naziemnego, którzy domagali się podwyżki płac o jedno euro – do 12 euro za godzinę pracy – przy rocznym okresie obowiązywania układu zbiorowego. Pracodawcy ostatnio proponowali stopniowe podnoszenie płac we wszystkich grupach osób zatrudnionych przy trzyletnim okresie obowiązywania układu zbiorowego, co – jak podkreślono – oznaczałoby zwiększenie o 8 procent środków przeznaczanych na wynagrodzenia. Według wyliczeń Verdi średnio szeregowy pracownik na tej podstawie zarabiałby o 27 eurocentów więcej za godzinę pracy.

Poprzedni strajk na obu berlińskich lotniskach trwał od piątku rano do soboty rano, wymuszając anulowanie ponad 670 połączeń lotniczych. Związkowcy wznowili akcję protestacyjną w poniedziałek, gdy w weekend pracodawcy nie złożyli im nowej propozycji. Dzień strajku kosztuje porty lotnicze i przewoźników 25 mln euro.

W przeprowadzonym w zeszłym tygodniu głosowaniu za strajkiem opowiedziało się 98,6 procent pracowników. Firmy zajmujące się odprawą pasażerów i bagażu zostały w 2008 roku sprywatyzowane, co – zdaniem związków zawodowych – spowodowało pogorszenie warunków płacowych zatrudnionych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes POT: Więcej nowoczesnej promocji

– W przyszłym roku czekają nas duże zmiany – zwiększamy budżet na promocję o ...

Dobre wyniki IAG i świetne perspektywy Levela

Brytyjska grupa IAG, właściciel British Airways, Iberii, Aer Lingusa i Vuelinga, ogłosił rekordowy bilans ...

Od jutra strajk na berlińskich lotniskach

Związek zawodowy Verdi wezwał personel naziemny berlińskich portów lotniczych Tegel i Schoenefeld – łącznie ...

Cel: wypoczynek na wsi

Kreatywna turystyka wiejska oferuje pełen regionalnych smaków wypoczynek pośród natury, pobudzając do aktywności nie ...

24 godziny w Dubaju, czyli Dubai Stopover w pigułce

Dubaj non-stop 24 godziny? Dlaczego nie. Nieważne, czy jesteśmy w Dubaju przejazdem, czy też ...

Koniec z reklamą przez WhatsAppa

Popularny komunikator WhatsApp zlikwidował możliwość wysyłania informacji reklamowych. Niemiecka branża turystyczna, która chętnie z ...