Singapur Changi najlepszym lotniskiem świata

Materiały promocyjne

Porty lotnicze Singapur Changi, Tokio Haneda i Seul-Inczon znalazły się w czołówce zestawienia najlepszych lotnisk świata, stworzonego przez użytkowników serwisu Skytrax

Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpiło 14 marca, podczas gali towarzyszącej targom EXPO Terminali Pasażerskich w Amsterdamie. Ranking powstał w oparciu o 13,82 miliona kwestionariuszy, które wypełnili pasażerowie korzystający z poszczególnych lotnisk. Badanie przeprowadzano od lipca 2016 roku do lutego 2017 roku. Objęło ono pasażerów 105 nacji, którzy korzystali choć z jednego lotniska z 550 zgłoszonych do konkursu. Wśród kryteriów branych pod uwagę w czasie głosowania oceniane były m.in. szybkość odprawy i odbioru bagażu, sprawność transferu, możliwość zakupów, procedury bezpieczeństwa i imigracyjne.

Dla singapurskiego lotniska to piąte tego typu wyróżnienie z rzędu. Oprócz nagrody głównej otrzymało ono także tytuł portu z najlepszym zapleczem wypoczynkowym.

W zestawieniu najlepszych 10 lotnisk świata znalazły się także: Tokio Haneda (Japonia), Seul-Inczon (Korea Południowa), Monachium (Niemcy), Hongkong (Chiny), Hamad (Katar), Ch?bu (Japonia), Zurych-Kloten (Szwajcaria), Heathrow (Wielka Brytania) i Frankfurt (Niemcy).

W czasie gali przyznano również kilkadziesiąt innych wyróżnień, m.in. dla najczystszego lotniska świata (Tokio Haneda), najbardziej udoskonalonego (port lotniczy Dżakarta-Soekarno-Hatta), z najlepszą obsługą (Tajpej-Taiwan Taoyuan), jedzeniem (Hongkong) i sklepami (Heathrow).

Ankietowani Skytraksu wybrali również 10 najlepszych portów regionalnych. W pierwszej trójce znalazły się: japoński Ch?bu, amerykański Cincinnati-Northern Kentucky i lotnisko w Hamburgu (Niemcy).

Nagrody przyznano także w poszczególnych kategoriach ruchu lotniczego. I tak, wśród lotnisk obsługujących rocznie poniżej 5 milionów pasażerów, najlepsze okazało się londyńskie City, wśród lotnisk z ruchem od 5 do 10 milionów pasażerów – Cincinnati-Northern Kentucky, a kategorii od 10 do 20 milionów pasażerów – Ch?bu. Spośród lotnisk obsługujących rocznie od 20 do 30 milionów ludzi bezkonkurencyjny był port w Zurychu, w kategorii od 30 do 40 milionów – port lotniczy Hamad w Dosze, a w kategorii od 40 do 50 milionów – Monachium. Wyróżniono też lotniskowych gigantów. Wśród portów z ruchem powyżej 50 milionów ludzi za najlepszy uznano Singapur, a wśród portów obsługujących powyżej 60 milionów ludzi – Tokio Hanedę.

Najlepszym lotniskowym hotelem świata został, trzeci raz z rzędu, Crowne Plaza Changi Airport (Singapur). W Europie podróżni najwyżej ocenili wypoczynek w monachijskim Hiltonie (Hilton Munich Airport), na Bliskim Wschodzie – w Mövenpick Hotel Bahrain (Bahrajn), w Chinach – w kantońskim Pullmanie (Pullman Guangzhou Baiyun Airport), a w Ameryce Północnej – w The Fairmont Vancouver Airport Hotel (Kanada).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska w obiektywie litewskich turystów

Zdjęcie plaży na Helu o zachodzie słońca zwyciężyło w konkursie Instytutu Polskiego w Wilnie ...

Tatry Mountain Resorts wymieniły prezesa i zarząd

Igor Rattaj został prezesem spółki Tatry Mountain Resorts (TMR). Zastąpił Bohuša Hlavatý’nego, który po ...

Poznań zaprasza rodziny z dziećmi na wycieczkę

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna wydała drugą edycję przewodnika „Poznań i okolice dla dzieci”. Zawiera ...

Duet Skisun przekonuje do siebie agentów turystycznych

– Ski to ja, a sun to Krzysztof – tak żartobliwie przedstawiała swoje biuro ...

W Egipcie można już zjeść kolację pod piramidami

9 Pyramids Lounge to pierwsza restauracja na płaskowyżu z piramidami w Gizie. Otwarty we ...

Chorwacja: Przewodnik tylko z właściwą temperaturą

Przewodnik i pilot mogą przystąpić do pracy tylko, jeśli ich temperatura nie przekroczy 37,2 ...