Rząd nie da pieniędzy na podlaskie lotnisko

ROL

Nie dysponujemy pieniędzmi budżetowymi na budowę i rozwój nowych lotnisk – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na prośbę marszałka województwa podlaskiego o rozważenie przez rząd wsparcia budowy regionalnego lotniska

Z pismem do premier Beaty Szydło marszałek województwa podlaskiego wystąpił pod koniec lutego. Zwrócił się w nim do szefowej rządu o rozważenie możliwości podjęcia, wspólnie z samorządem, uruchomienia w tym regionie lotniska.

Kilka tygodni wcześniej w Podlaskiem odbyło się referendum ws. budowy lotniska; zdecydował o tym Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrujący skargę komitetu referendalnego. Z powodu zbyt małej frekwencji (12,96 proc.) było ono formalnie nieważne, ale prawie wszyscy głosujący byli za budową.

Samorząd regionu jeszcze w poprzedniej kadencji z inwestycji zrezygnował. Argumentował to wysokimi kosztami budowy (szacunki mówią o kwocie ok. 320 mln zł netto)w sytuacji braku unijnego dofinansowania, a później – utrzymania lotniska.

Po referendum marszałek oświadczył, że – biorąc pod uwagę opinię mieszkańców – zwróci się jednak do rządu i Komisji Europejskiej o finansową pomoc przy takiej inwestycji.

W liście do premier napisał m.in., że – mimo zaawansowanych przygotowań inwestycji – samorząd nie jest w stanie jej sfinansować „bez wsparcia finansowego z zewnątrz”. I zwrócił się z prośbą o pomoc z budżetu państwa. Napisał, że przyczyniłoby się to nie tylko do rozwoju regionu, ale stanowić też będzie „doskonały przykład współpracy rządu i samorządu w rozwiązywaniu istotnych spraw dla społeczności lokalnej”.

Na pismo odpowiedział resort infrastruktury i budownictwa. Zaznaczył, że „nie nie dysponuje środkami budżetowymi, które mogłyby posłużyć jako wsparcie dla budowy i rozwoju nowych lotnisk”.

Przekazał też informacje wynikające np. z programu rozwoju sieci lotnisk w Polsce, a wskazujące, że przy rozwijaniu infrastruktury lotniskowej w kraju należy przede wszystkim wykorzystać już istniejące zasoby, poprzez modernizację i rozbudowę lotnisk istniejących.

Resort zaznaczył, że wspiera pozafinansowo proces rozwoju transportu lotniczego w Polsce przez inicjatywy legislacyjne. Podkreślił też, że w perspektywie finansowej 2014-2020 Unia Europejska nie planuje dofinansowywania budowy lotnisk, a pieniądze będą przeznaczane jedynie na inwestycje poprawiające bezpieczeństwo i standard w portach lotniczych tzw. sieci TEN-T (8 największych lotnisk w Polsce).

W miniony poniedziałek o regionalnym lotnisku rozmawiali na sesji radni sejmiku, w którym większość ma koalicja PSL-PO. Temat pojawił się przy sprawozdaniu z wydatków na referendum ws. lotniska (musiał je sfinansować samorząd).

Bogusław Dębski (PiS) mówił, że nawet jeżeli nie ma pieniędzy na budowę lotniska, „najpierw trzeba mieć chęć zrealizowania czegoś”. – I później szukać środków, szukać sprzymierzeńców też we władzach rządowych, jakie one by nie były – mówił Dębski.

– Strona rządowa odpowiedziała na nasze wystąpienie w sprawie budowy lotniska i wysłała nas na drzewo – odpowiedział radnemu Dębskiemu wicemarszałek województwa Maciej Żywno (PO).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemiecki minister ds. turystyki: Branżę trzeba wspierać do grudnia

Sekretarz stanu ds. gospodarki w rządzie Niemiec Thomas Bareiß mówi, że programy pomocowe dla ...

Chińczycy chcą nadal inwestować w spółki Thomasa Cooka

Największy udziałowiec Thomasa Cooka, chińska firma turystyczna Fosun, zainteresowany jest przejęciem rosyjskiej spółki Intourist, ...

Korea Północna czeka na rosyjskich turystów

Korea Północna pierwszy raz wydała licencję rosyjskiemu biuru podróży. Zaprasza turystów z Rosji, obiecując ...

Thomas Cook prowadzi rozmowy ostatniej szansy

Jeśli Thomas Cook nie dogada się z wierzycielami w sprawie brakujących mu do płynności ...

Śląsk zareklamuje Industriadę w Małopolsce

Korzystając z dofinansowania, jakie Industriadzie przyznała Polska Organizacja Turystyczna, Śląsk będzie promować tę imprezę ...

TUI chce płacić hotelom w ratach

Grupa TUI proponuje hiszpańskim hotelarzom, że faktury za pobyty klientów zrealizowane zimą tego roku ...