Amerykanie kupują udział w China Southern Airlines, chcą kooperować

Filip Frydrykiewicz

Grupa American Airlines kupi za 200 milionów dolarów 2,68 procent udziałów w największej chińskiej linii lotniczej (w liczbie podróżnych) China Southern Airlines

Chiński przewoźnik wyemituje 270,61 mln akcji dla Amerykanów w cenie po 5,74 dolara hongkońskiego, co oznacza premię 4,6 procent wobec kursu zamknięcia giełdy z 27 marca.

– Miło nam zacząć ten związek, by lepiej połączyć dwa największe rynki lotnicze i wiodące gospodarki — oświadczył szef China Southern Airlines Wang Chengshun. – Jesteśmy dwoma największymi przewoźnikami na świecie i nasze siatki mocno się uzupełniają — dodał Robert Isom z American Airlines.

Zdaniem analityka w Daiwa Capital Markets, Kelvina Lau, nawiązanie partnerstwa z inną linią lotniczą ma sens dla chińskiego przewoźnika. Jednak udział Amerykanów ma być tak mały, że nie spowoduje istotnych zmian w zarządzaniu.

China Southern z centralą w Kantonie należy do sojuszu SkyTeam, American Airlines jest członkiem konkurencyjnego Oneworld. Partnerstwo pozwoli obu zwiększyć konkurencyjność. Obie linie będą mogły zwiększyć liczbę wspólnych lotów (code-sharing), programy lojalnościowe i rozdzielać działki czasowe na lotniskach.

Dla American Airlines umowa rozszerzy dostęp do Chin, kraju skąd pochodzi dużo turystów przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych, ułatwi rywalizację z Delta Air Lines, która w 2015 r. kupiła za 450 mln dolarów 3,55 procent w China Eastern, a w ostatnich latach zainwestowała też w linie lotnicze w Meksyku, Brazylii i Wielkiej Brytanii.

Obie linie zaczną w tym roku code-sharing i inne formy współpracy, które pozwolą klientom American Airlines podróżować do ponad 70 nowych miast w Chinach poza Pekinem i Szanghajem, klientom China Southern Airlines dodadzą natomiast niemal 80 portów w USA, poza Los Angeles, San Francisco i Nowym Jorkiem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na Majorce all inclusive bez alkoholu?

Władze Majorki chcą, żeby turyści płacili za alkohol nawet, jeśli wykupią pobyt z all ...

Porto najlepszym kierunkiem roku 2017

Porto znalazło się na szczycie rankingu European Best Destinations, wskazującego najlepsze kierunki turystyczne na ...

Rząd Francji stworzy narodowy portal rezerwacyjny

1,3 miliarda euro kosztować ma projekt stworzenia narodowego portalu rezerwacyjnego. Znajdą się w nim ...

Śnieg paraliżuje lotnisko Szeremietiewo

Na moskiewskim międzynarodowym lotnisku Szeremietiewo odwołano dziś 118 odlotów i przylotów, w tym do ...

Rainbow wygrywa z TUI Group i Thomasem Cookiem

Ponadprzeciętne wyniki biura podróży Rainbow i jego struktura pokazują, że jest to firma z ...

Traveldata: Itaka liderem niskich cen

Średnia cena wakacji w biurze podróży była niższa od tej z poprzedniego sezonu o ...