Większość lotnisk regionalnych jest nierentownych

materiały prasowe

Tylko pięć na 14 regionalnych portów lotniczych w Polsce jest rentownych. To lotniska, które rocznie mają co najmniej 1,5 miliona pasażerów

Informację tę podał podczas konferencji „Lotnictwo nowej generacji – strategie, technologie, rozwiązania” prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych Artur Tomasik. Jak zaznaczył, na 34 miliony pasażerów odprawionych w 2016 roku na wszystkich lotniskach w kraju, 20 milionów skorzystało z portów regionalnych. Regionalne porty lotnicze, które odprawiły powyżej 1,5 mln pasażerów w zeszłym roku to Kraków (5 mln), Katowice-Pyrzowice (3,2 mln), Modlin (2,8 mln), Poznań (1,7 mln), Gdańsk (4 mln). (Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego jeszcze jeden port powinien znaleźć się w tej stawce – Wrocław z 2,4 mln pasażerów w 2016 r. – red.).

Pozostałe porty mają „trwale złą sytuację, obsługują 300-500 tysięcy pasażerów” rocznie. – Władze regionalne muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zgadzają się dopłacać do lotnisk – mówił. Dodał, że w Europie 51 procent lotnisk nie ma zysków.

Leszek Chorzewski, p.o. prezes i wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin powiedział, że Modlin po pięciu latach istnienia, w ubiegłym roku obsłużył 2,8 miliona pasażerów, ale dodał jednocześnie, że nie sądzi, by można było w kolejnych latach utrzymać taką dynamikę wzrostu. – Duży wpływ na liczbę pasażerów może mieć Brexit, bardzo dużo samolotów lata z Europy do Wielkiej Brytanii – zaznaczył.

Chorzewski dodał, że planowane są kolejne inwestycje w Modlinie. – Brakuje nam około pięciu kilometrów linii kolejowej, aby można było dojechać na lotnisko. Pracujemy nad jej przebiegiem. W czasie ostatnich rozmów z przedstawicielami kolei mówiliśmy o zrealizowaniu tej inwestycji w ciągu trzech, pięciu lat. W trakcie uzgodnień jest, czy stacja w porcie Modlin będzie naziemna, czy podziemna – powiedział.

Zdaniem Katarzyny Mętrak-Wacięgi z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, do 2030 r. polskie porty będą rocznie obsługiwać o 5 – 6 procent więcej ludzi. W sumie w 2030 roku odprawią około 60 milionów pasażerów. Dodała też, że mobilność polskiego społeczeństwa wyniosła w zeszłym roku 0,89 procent, a średnia dla całej Unii Europejskiej to 2,5 procent.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja: Potrzebny fundusz gwarancyjny dla linii lotniczych

Rosyjscy przewoźnicy lotnicy powinni się składać na Lotniczy Fundusz Rezerwowy, który zabezpieczy turystów, gdy ...

Stena zamówiła dwa dodatkowe statki

Stena zdecydowała się skorzystać z możliwości zbudowania siódmego i ósmego statku z serii E-Flexer. ...

90 procent więcej Polaków w Izraelu

Turystyka w Izraelu osiąga rekordowe wyniki. Pomaga w tym ruch z Polski Jak informuje ...

ZUS i POT: System do obsługi bonu turystycznego działa sprawnie

Od soboty do dzisiaj, do godziny 16, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS-u zarejestrowało się ...

AccorHotels inwestuje w młode firmy

Grupa AccorHotels nawiązuje współpracę ze start-upami. Chce zyskać świeże spojrzenie i rozwiązania, które hotele ...

W biurach podróży niskie ceny mimo wakacji

Symboliczny, bo tylko 1,7-procentowy wzrost ponad stan z zeszłego roku osiągnęła w minionym tygodniu ...