LOT planuje 175 milionów zysków z biletów

PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT w tegorocznym budżecie zaplanowały 175 milionów złotych zysku z działalności podstawowej, czyli przewozu pasażerów – zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski

– Wynik netto w budżecie spółki na ten rok jest trudno projektować. Jeśli chodzi o wynik z działalności operacyjnej, czyli podstawowej, to w budżecie zapisaliśmy 175 milionów złotych – wyjaśnia Milczarski.

Przypomina, że PLL LOT za 2016 rok mogą uzyskać wynik netto przekraczający 300 milionów złotych, a zysk z działalności podstawowej, sięgnie 180-200 milionów złotych. Podkreśla, że trwa jeszcze audyt wyników. W budżecie na 2016 rok spółka zapisała, że z działalności podstawowej uzyska zysk w wysokości 125 milionów złotych.

– Wyniki finansowe, takie jakie one są – są niezłe. Z mojej jednak perspektywy są absolutnie niezadawalające. Owszem, są lepsze niż zakładaliśmy w budżecie. Ale jeżeli będziemy generować kilka milionów złotych gotówki w ciągu roku – to wtedy powiem, że jestem w miarę zadowolony – ocenia prezes LOT-u.

Jak podkreśla, LOT jest biznesem, który musi na siebie zarabiać. – W 2012 roku dostaliśmy pomoc publiczną. I w związku z tym, do końca 2024 roku nie możemy uzyskać jakiejkolwiek pomocy publicznej od państwa. To oznacza, że musimy stać twardo na naszych nogach, albo inaczej: lecieć na naszych skrzydłach – opisuje Milczarski.

Zaznacza jednocześnie, że „LOT jest dziś biznesem opłacalnym”, o czym świadczą wyniki finansowe przewoźnika za ubiegły rok, gdzie były one dodatnie zarówno na poziomie operacyjnym, jak i netto. Dodaje, że dobre wyniki m.in. wzbudzają zaufanie wśród leasingodawców od których LOT pozyskuje samoloty.

– Rozwijamy się zgodnie z oczekiwaniami. Otwieramy nowe połączenia. Dzisiaj inaugurujemy rejsy z Warszawy do Los Angeles. Z każdym rokiem będziemy zwiększać liczbę połączeń. W tym roku mamy nadzieję dobić do 70 połączeń z naszego portu przesiadkowego w Warszawie. To jest znacząca liczba, oczywiście powinno ich być więcej. Będziemy dbać o to, aby móc się rozwijać w sposób gwarantujący nam zrównoważony i zyskowny rozwój – zapewnia Milczarski.

Obecnie LOT z Warszawy obsługuje 63 połączenia. Jeszcze w kwietniu spółka uruchomi połączenia na trasie Warszawa – Newark w USA, w maju zacznie bezpośrednio latać ze stolicy Polski do Astany w Kazachstanie, w czerwcu do Kaliningradu w Rosji i do Stuttgartu w Niemczech, a od 28 sierpnia do szwedzkiego Goeteborga. Na czas sezonu letniego, w maju LOT uruchomi rejsy z Warszawy do Puli w Chorwacji i do stolicy Czarnogóry, Podgoricy. Połączenia te będą realizowane do października 2017 roku. Ponadto przewoźnik od lipca wznawia rejsy na trasie Kraków – Chicago, a od czerwca uruchomi bezpośrednie loty do Tel Awiwu w Izraelu z Lublina, Gdańska, Poznania i Wrocławia. Zwiększy także częstotliwość swoich rejsów m.in. na kierunku Warszawa – Seul (od lipca o dwa rejsy więcej w tygodniu, czyli pięć razy w tygodniu), czy Warszawa – Tel Awiw (liczba rejsów do tego miasta wzrośnie z siedmiu do 13 tygodniowo).

– O dalszych naszych planach jeszcze nie wypada mi mówić. Ale będziemy otwierać połączenia wszędzie tam, gdzie to jest opłacalne i uzasadnione ekonomicznie – zaznacza prezes.

W jego ocenie, zarówno wyniki finansowe, jak i otwieranie nowych połączeń pokazują, że przyjęta przez LOT strategia rozwoju spółki zmierza w kierunku, by LOT stał się wiodącym przewoźnikiem lotniczym w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rejsy z Lotniska Chopina do Los Angeles obsługiwane są boeingami 787 Dreamliner, które na pokład mogą zabrać 252 pasażerów. Połączenie to jest czwartą trasą LOT-u do Ameryki Północnej, po Chicago, Nowym Jorku i Toronto.

Udziałowcami PLL LOT są: Skarb Państwa (99,82 procent akcji), TFS Silesia (0,144 procent akcji) i pracownicy (0,036 procent akcji).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Festiwal cygar przyciąga miłośników tytoniu na Kubę

Własnoręczne zawijanie tytoniowych liści, zwiedzanie plantacji i wspólne palenie najlepszych cygar zakupionych w promocyjnych ...

Skandaliczny incydent za 250 milionów dolarów

Amerykańskie linie lotnicze United Airlines znalazły się w potężnych opałach. We wtorek kapitalizacja United ...

Louvre Hotels szykuje dwa hotele w Katowicach

W 2021 roku francuski koncern Louvre Hotels otworzy w Katowicach dwa obiekty – jeden ...

Klient, który płaci później, wydaje więcej

Expedia, portal z noclegami, odkryła, że klienci, którzy nie muszą przed wyjazdem wpłacać wysokich ...

Turcja: Turystyka słabnie, rośnie bezrobocie

O 14 procent spadło w 2016 roku zatrudnienie w przemyśle hotelarskim i touroperatorskim w ...

Nowa strategia LOT-u: Więcej portów przesiadkowych, pasażerów i pracowników

LOT pracuje nad planem rozwoju na lata 2020-2027. Wszystko wskazuje, że obecna strategia zostanie ...