Żartował o bombie. Zapłacił karę, nie poleciał

Filip Frydrykiewicz

Podróżny, który na lotnisku Chopina zażartował, że może mieć bombę w bagażu, dostał mandaty na tysiąc złotych i zakaz wejścia na pokład samolotu

Jak podaje Edyta Adamus z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji, do incydentu doszło wczoraj, gdy pasażer nadawał bagaż na lot do Londynu.

– Pozostawiając go, zapytał obsługę: „co będzie, jak w bagażu będzie bomba?”. Na pytanie pracownika, czy jest coś, co może stwarzać zagrożenie, odpowiedział, że „chyba raczej nie ma”, i oddalił się, nie udzielając wyjaśnień obsłudze – opisuje Adamus. – Takie zachowanie pasażera zaniepokoiło pracowników lotniska, którzy poinformowali o zdarzeniu policjantów. Ci szybko ustalili właściciela bagażu, a następnie pirotechnicy Straży Granicznej sprawdzili, czy w torbie nie znajdują się przedmioty lub urządzenia mogące stwarzać zagrożenie – dodaje. Mężczyzna widząc, że sytuacja jest bardzo poważna, zaczął tłumaczyć, że to był głupi żart.

Interwencja zakończyła się wypisaniem dwóch mandatów po 500 złotych. Jeden nałożono na mocy Prawa Lotniczego, które reguluje podstawowe przepisy porządkowe związane z bezpieczeństwem i ochroną lotów i lotnisk. Drugi mandat mężczyzna dostał za złamanie przepisów kodeksu wykroczeń.

– Jednocześnie przedstawiciel linii lotniczych, którymi miał lecieć mężczyzna, zadecydował o wycofaniu tego pasażera z lotu i niewpuszczeniu go na pokład samolotu – opisuje Adamus. – „Żarty” dotyczące bezpieczeństwa mogą skutkować poniesieniem kosztów ewakuacji czy odwołania lotu, a nawet zarzutami karnymi – przypomina.

Za fałszywe alarmy grozi nawet do ośmiu lat więzienia. W ostatnich miesiącach doszło do kilku sytuacji, w których z powodów tego typu żartów ewakuowano lotniska – m.in. w Warszawie i w podwarszawskim Modlinie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Milion gości w krakowskim Muzeum Narodowym

Od początku roku ponad milion osób odwiedziło Muzeum Narodowe w Krakowie. To najlepszy wynik ...

Rosjanie już wypoczywają w Hurghadzie

Do Hurghady przyleciał samolot z 220 rosyjskimi turystami. Nie byłoby w tym nic dziwnego ...

Nowe kobiece twarze w Zdrojowej Hotels

Monika Murawska została nowym zastępcą dyrektora pięciogwiazdkowego hotelu Marine i Ultra Marine, a Magdalena ...

Szwedzi: Latanie jest obciachowe

Coraz więcej Szwedów bojkotuje podróże lotnicze. Powodem jest negatywny wpływ samolotów na środowisko. W ...

Morawiecki zapowiada kolejne przedłużenie pomocy dla przedsiębiorców

Zwolnienie ze składek ZUS, postojowe, dopłaty do wynagrodzeń i bezzwrotne pożyczki – te cztery ...

Ustawa odszkodowawcza z dużym poparciem senatorów

Trzy senackie komisje na wspólnym posiedzeniu przyjęły projekt tak zwanej ustawy odszkodowawczej. Zakłada on ...