Żartował o bombie. Zapłacił karę, nie poleciał

Filip Frydrykiewicz

Podróżny, który na lotnisku Chopina zażartował, że może mieć bombę w bagażu, dostał mandaty na tysiąc złotych i zakaz wejścia na pokład samolotu

Jak podaje Edyta Adamus z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji, do incydentu doszło wczoraj, gdy pasażer nadawał bagaż na lot do Londynu.

– Pozostawiając go, zapytał obsługę: „co będzie, jak w bagażu będzie bomba?”. Na pytanie pracownika, czy jest coś, co może stwarzać zagrożenie, odpowiedział, że „chyba raczej nie ma”, i oddalił się, nie udzielając wyjaśnień obsłudze – opisuje Adamus. – Takie zachowanie pasażera zaniepokoiło pracowników lotniska, którzy poinformowali o zdarzeniu policjantów. Ci szybko ustalili właściciela bagażu, a następnie pirotechnicy Straży Granicznej sprawdzili, czy w torbie nie znajdują się przedmioty lub urządzenia mogące stwarzać zagrożenie – dodaje. Mężczyzna widząc, że sytuacja jest bardzo poważna, zaczął tłumaczyć, że to był głupi żart.

Interwencja zakończyła się wypisaniem dwóch mandatów po 500 złotych. Jeden nałożono na mocy Prawa Lotniczego, które reguluje podstawowe przepisy porządkowe związane z bezpieczeństwem i ochroną lotów i lotnisk. Drugi mandat mężczyzna dostał za złamanie przepisów kodeksu wykroczeń.

– Jednocześnie przedstawiciel linii lotniczych, którymi miał lecieć mężczyzna, zadecydował o wycofaniu tego pasażera z lotu i niewpuszczeniu go na pokład samolotu – opisuje Adamus. – „Żarty” dotyczące bezpieczeństwa mogą skutkować poniesieniem kosztów ewakuacji czy odwołania lotu, a nawet zarzutami karnymi – przypomina.

Za fałszywe alarmy grozi nawet do ośmiu lat więzienia. W ostatnich miesiącach doszło do kilku sytuacji, w których z powodów tego typu żartów ewakuowano lotniska – m.in. w Warszawie i w podwarszawskim Modlinie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brytyjskie biura podróży tną ceny

Nawet ponad 50 procent sięgają przeceny wyjazdów na sierpień u brytyjskich touroperatorów, takich jak ...

Sarkozy strategiem w AccorHotels

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy stanął na czele komitetu odpowiedzialnego za strategię międzynarodową sieci ...

Program Emirates Skywards aktywny

Linie Emirates i flydubai zaczęły działalność pod wspólnym programem lojalnościowym Emirates Skywards Program Emirates ...

Napad na autokar z Polakami w Meksyku

Autokar z polskimi turystami został przez złodziei zatrzymany na drodze w Meksyku. Żaden z ...

Leo Express połączy Polskę, Słowację i Węgry

Nowa linia autobusowa Leo Express skomunikuje polskie miasta ze słowackimi Tatrami. Połączenie Warszawa – ...

Dubaj latem? Dlaczego nie, skoro jest taniej?

Zniżki do 50 procent na główne atrakcje, tańsze bilety lotnicze i noclegi – to ...