Piloci nie chcą laptopów w luku bagażowym

AFP

Zakaz wnoszenia laptopów na pokład samolotów jest niebezpieczny – ostrzega holenderskie stowarzyszenie pilotów VNV w przededniu dyskusji o zaostrzeniu przepisów o kontroli bagażowej w samolotach lecących do Stanów Zjednoczonych

W marcu Stany Zjednoczone wydały zakaz wnoszenia przenośnych urządzeń elektronicznych np. laptopów na pokład samolotów lecących bezpośrednio do USA z 10 lotnisk na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Turcji. W obawie, że w elektronice mogą znajdować się materiały wybuchowe, jest ona teraz przewożona w bagażowej części maszyn.

– To może doprowadzić do katastrofy lotniczej – ostrzega holenderskie stowarzyszenie pilotów. Joost van Doesburg, przedstawiciel organizacji, w rozmowie z telewizją NOS zwracał uwagę, że nagromadzenie baterii litowo-jonowych w jednym miejscu może również doprowadzić do samozapłonu. – Jeśli dojdzie do niego w przestrzeni bagażowej, to załoga może nie ugasić takiego pożaru – ostrzega pilot. Według holenderskiego stowarzyszenia pilotów administracja Donalda Trumpa, wprowadzając zakaz, nie przewidziała wszystkich jego konsekwencji i to rozwiązanie „wydaje się większym zagrożeniem niż rzeczywiste ryzyko”.

Obecnie amerykańskie rozporządzenie dotyczy lotnisk w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Katarze i Turcji. Zgodnie z nim wszystkie laptopy, tablety, ale także konsole do gier i elektroniczne czytniki książek mogą być przewożone tylko w bagażu rejestrowanym. Jutro w Brukseli odbędą się unijno-amerykańskie rozmowy na temat ewentualnego rozszerzenia tych przepisów na kraje Unii Europejskiej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Apka podpowie, jaki jest status prawny wycieczki

Niemiecki Związek Turystyczny (DRV) pracuje nad programem, który zautomatyzuje tworzenie formularzy dla klientów biur ...

Polish Prestige Hotels dołącza do IGHP

– Dziś czujemy, że znaczne zwiększenie siły konkurencyjnej wobec międzynarodowych sieci hoteli jest kolejną ...

Enter Air: Mamy nowy kontrakt z Itaką

Enter Air podpisał z Itaką dwuletnią umowę o współpracy. Jej szacunkowa wartość w pierwszym ...

Lokalni agenci ważni dla brytyjskich turystów

Klienci preferują znanych touroperatorów i popularne portale rezerwacyjne, ale cenią też lokalne biura agencyjne ...

Ambasador w Izraelu ostrzega

„Ważna informacja dla wszystkich Polaków, przebywających obecnie w Izraelu. Proszę zachować ostrożność i ściśle ...

Rekordowe półrocze lotnisk regionalnych

Od stycznia do czerwca 13 polskich lotnisk regionalnych obsłużyło 13,7 miliona pasażerów – o ...