Piloci nie chcą laptopów w luku bagażowym

AFP

Zakaz wnoszenia laptopów na pokład samolotów jest niebezpieczny – ostrzega holenderskie stowarzyszenie pilotów VNV w przededniu dyskusji o zaostrzeniu przepisów o kontroli bagażowej w samolotach lecących do Stanów Zjednoczonych

W marcu Stany Zjednoczone wydały zakaz wnoszenia przenośnych urządzeń elektronicznych np. laptopów na pokład samolotów lecących bezpośrednio do USA z 10 lotnisk na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Turcji. W obawie, że w elektronice mogą znajdować się materiały wybuchowe, jest ona teraz przewożona w bagażowej części maszyn.

– To może doprowadzić do katastrofy lotniczej – ostrzega holenderskie stowarzyszenie pilotów. Joost van Doesburg, przedstawiciel organizacji, w rozmowie z telewizją NOS zwracał uwagę, że nagromadzenie baterii litowo-jonowych w jednym miejscu może również doprowadzić do samozapłonu. – Jeśli dojdzie do niego w przestrzeni bagażowej, to załoga może nie ugasić takiego pożaru – ostrzega pilot. Według holenderskiego stowarzyszenia pilotów administracja Donalda Trumpa, wprowadzając zakaz, nie przewidziała wszystkich jego konsekwencji i to rozwiązanie „wydaje się większym zagrożeniem niż rzeczywiste ryzyko”.

Obecnie amerykańskie rozporządzenie dotyczy lotnisk w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Katarze i Turcji. Zgodnie z nim wszystkie laptopy, tablety, ale także konsole do gier i elektroniczne czytniki książek mogą być przewożone tylko w bagażu rejestrowanym. Jutro w Brukseli odbędą się unijno-amerykańskie rozmowy na temat ewentualnego rozszerzenia tych przepisów na kraje Unii Europejskiej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska i Kuba będą współpracować w turystyce

Zachęcanie firm turystycznych do udziału w targach turystycznych, wydawanie informatorów w językach narodowych i ...

Szefowie TUI kupują akcje firmy

Prawie po milion euro wydali na akcje Grupy TUI jej prezes Friedrich Joussen i ...

Touroperatorzy: W tym sezonie last minute nie może być tanie

Tegoroczny sezon letni upłynie pod znakiem last minute, a nawet last second – nie ...

Hotele.pl: Jedna gwiazdka w górę, pięć w dół

W maju najbardziej podrożały noclegi w hotelach jednogwiazdkowych, a potaniały w pięciogwiazdkowych – pokazuje ...

Wielka Brytania tnie VAT, żeby pomóc turystyce

Z 20 do 5 procent spadnie stawka VAT-u na usługi hotelowe, gastronomiczne i atrakcje ...

Wizz Air ma już 100 samolotów

Wizz Air świętuje dołączenie 100. samolotu do swojej floty. To airbus A321. Przewoźnik specjalnie ...