Piloci nie chcą laptopów w luku bagażowym

AFP

Zakaz wnoszenia laptopów na pokład samolotów jest niebezpieczny – ostrzega holenderskie stowarzyszenie pilotów VNV w przededniu dyskusji o zaostrzeniu przepisów o kontroli bagażowej w samolotach lecących do Stanów Zjednoczonych

W marcu Stany Zjednoczone wydały zakaz wnoszenia przenośnych urządzeń elektronicznych np. laptopów na pokład samolotów lecących bezpośrednio do USA z 10 lotnisk na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Turcji. W obawie, że w elektronice mogą znajdować się materiały wybuchowe, jest ona teraz przewożona w bagażowej części maszyn.

– To może doprowadzić do katastrofy lotniczej – ostrzega holenderskie stowarzyszenie pilotów. Joost van Doesburg, przedstawiciel organizacji, w rozmowie z telewizją NOS zwracał uwagę, że nagromadzenie baterii litowo-jonowych w jednym miejscu może również doprowadzić do samozapłonu. – Jeśli dojdzie do niego w przestrzeni bagażowej, to załoga może nie ugasić takiego pożaru – ostrzega pilot. Według holenderskiego stowarzyszenia pilotów administracja Donalda Trumpa, wprowadzając zakaz, nie przewidziała wszystkich jego konsekwencji i to rozwiązanie „wydaje się większym zagrożeniem niż rzeczywiste ryzyko”.

Obecnie amerykańskie rozporządzenie dotyczy lotnisk w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Katarze i Turcji. Zgodnie z nim wszystkie laptopy, tablety, ale także konsole do gier i elektroniczne czytniki książek mogą być przewożone tylko w bagażu rejestrowanym. Jutro w Brukseli odbędą się unijno-amerykańskie rozmowy na temat ewentualnego rozszerzenia tych przepisów na kraje Unii Europejskiej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Setki policjantów na lotnisku Schiphol

Nawet 500 dodatkowych policjantów zostanie zatrudnionych w tym roku do ochrony holenderskiego lotniska Schipol. ...

Miasta chcą kontrolować najem krótkoterminowy

Najem krótkoterminowy w ośrodkach turystycznych rozwija się na niespotykaną dotąd skalę, przyczyniając się do ...

Brytyjczycy ufają agentom turystycznym

Ułatwiony proces rezerwacji, większa pewność, że wyjazd się odbędzie, i oszczędność czasu – to ...

Linie lotnicze już nie polecą do Tajwanu

Zdecydowana większość światowych linii lotniczych ugięła się przed żądaniem Pekinu i usunęła ze stron ...

Ambasador w Izraelu ostrzega

„Ważna informacja dla wszystkich Polaków, przebywających obecnie w Izraelu. Proszę zachować ostrożność i ściśle ...

Senat przegłosował bony turystyczne dla emerytów i rencistów

Jeśli Sejm nie odrzuci poprawki Senatu, to Polski Bon Turystyczny w wysokości 500 złotych, ...