Koniec wojny cenowej na polskim niebie

Bloomberg

Bilety lotnicze już nie tanieją. Średnia cena nie zmieniła się od 2016 roku – wynika z analizy czeskiego internetowego biura podróży Kiwi.com

Czesi sprawdzili ceny ponad miliona biletów lotniczych w 80 krajach świata na podróże tego samego dnia. Jak wynika z ich analizy, taryfy w naszym kraju są nadal dość niskie, a Polska ze średnią ceną 10,32 euro za każde przeleciane 100 km plasuje się na 15. miejscu w rankingu cenowym.

Średnia cena wszystkich oferowanych lotów, w tym także czarterowych długodystansowych, obniża tę stawkę do 7,13 euro za każde 100 km. To przede wszystkim zasługa dwóch niskokosztowych przewoźników – Ryanaira i Wizz Aira, do których należy prawie połowa rynku w naszym kraju, i LOT-u, ostro konkurującego z nimi na trasach europejskich.

Najtaniej na świecie jest w Malezji, gdzie za 100 km lotu płaci się średnio jedynie 3,84 euro. Najdrożej lata się z Belgii, choć tam zawyża ceny Bruksela, gdzie przeważają drogie podróże biznesowe. W Belgii średnia cena biletu, tak w liniach niskokosztowych, jak i tradycyjnych, to ponad 50 euro za każde przeleciane 100 km.

Z taryf na świecie szokująco wysoka wydaje się zanotowana w Chile, gdzie za każde 100 km przeleciane na połączeniach wewnętrznych trzeba zapłacić równowartość 137,7 euro.

Czy ceny biletów nadal będą szły w górę ? W Europie raczej nie, bo będzie je hamowała dalsza ekspansja Ryanaira, który nawet obniżając taryfy, zarabia z roku na rok więcej, bo dzięki niskim cenom rośnie wypełnienie samolotów. Na ten rok Irlandczycy zapowiadają spadek cen średnio o 8 procent. I zapewne będzie to odczuwalne zwłaszcza na rynkach, o które zaczął ostro walczyć – w Niemczech, gdzie już doszło do starcia z Lufthansą we Frankfurcie, oraz we Włoszech. Prezes linii Michael O’Leary nie ukrywa, że wykorzystuje trudną sytuację na swoich najważniejszych europejskich rynkach, gdzie linie tradycyjne albo tak jak LOT wychodzą z restrukturyzacji, albo stoją na skraju bankructwa – jak jest to w przypadku Alitalii we Włoszech, Air Berlin w Niemczech i Tarom w Rumunii. – Wszędzie tam będziemy szukali nowych możliwości – zapowiada Michael O’Leary.

Czeskie biuro Kiwi.com porównywało jednak jedynie same koszty przelotu, a nie podróży, w którą np. trzeba wziąć walizkę, za co w Ryanairze czy Wizz Airze trzeba już dopłacić. Taryfy Simple i podobne mają także linie tradycyjne, a pasażer może przewieźć jedynie bagaż podręczny. W liniach niskokosztowych, ale coraz częściej także i w tradycyjnych, trzeba także zapłacić, jeśli na pokładzie chcielibyśmy coś zjeść z oferowanego tam menu. Płaci się np. w Locie, Austrian Airlines, Sasie, od niedawna także w British Airways.

Fakt, że ceny biletów w Polsce nie spadają, nie oznacza, że nadal nie można polecieć bardzo tanio. W nocy z 1 na 2 czerwca skończyła się promocja w Ryanairze, w której można było polecieć po Europie płacąc 39 złotych. Przelot na trasie Warszawa – Sztokholm – Warszawa kosztował w ostatni czwartek 78 złotych. Wydatek 161 złotych, to cena biletu Lotu do kilku miast europejskich z ostatniej „szalonej środy” . Do Lizbony można polecieć z Katowic za 229 złotych (Rainbow). Tyle samo zapłacimy za przelot (również z Rainbow) z Warszawy do Olbii na Sardynii.

W Polsce szykuje się także obniżka cen przelotów czarterowych. Od przyszłego roku ruszy Ryanair Sun. Nasz kraj będzie miejscem startu tej linii z bazującymi pięcioma samolotami. Latem 2019 roku ich liczba ma wzrosnąć do 15. – Irlandczycy już wszędzie dają popalić konkurencji, a linie tradycyjne wkrótce nie będą miały dokąd uciekać. Ale dzięki temu możemy latać tak tanio – uważa Jontahan Weber, analityk z londyńskiego biura CAPA Centrum for Aviation. Sam O’Leary nie ukywa, że Ryanair ucieka do Europy kontynentalnej, bo chce być gotowy na Brexit.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bieszczadzkie retorty przyciągają turystów

600-700 osób odwiedza każdego dnia wakacji działające od półtora roku Plenerowe Muzeum Wypału Węgla ...

Śląska Organizacja Turystyczna ma nowego prezesa

Na czele Śląskiej Organizacji Turystycznej stanął Adam Wawoczny. Zastąpił Jarosława Klimaszewskiego – prezydenta Bielska-Białej, ...

W Niemczech zaostrza się walka o odszkodowania

Niemieckie portale zajmujące się odzyskiwaniem od linii lotniczych odszkodowań za opóźniony lub odwołany lot ...

Ryanair poleci z Gdańska do Burgas

Ryanair ogłosił dziś otwarcie w przyszłym roku sezonowego połączenia z Gdańska do Burgas w ...

Premier: Lotnisko Centralne będzie zrealizowane

Centralny Port Lotniczy ma w tej chwili charakter priorytetowy – ocenia premier Beata Szydło ...

Hotele ibis otwarte na pasje

Turyści widzą w hotelach „wyjątkowe miejsce spotkań”, deklarują też, że słuchają muzyki i chętnie ...