OLT miało być szansą dla lotniska w Gdańsku

PAP

Linie lotnicze OLT Express miały być dla gdańskiego lotniska szansą na rozwój; nie wiedziałem, że szef Amber Gold oszuka mnie i moją firmę – mówił przed komisją śledczą prezes Portu Lotniczego w Gdańsku Tomasz Kloskowski

W połowie 2011 roku spółka Amber Gold przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express, pod którą działały linie OLT Express Regional (z siedzibą w Gdańsku, wykonujące rejsowe połączenia krajowe) oraz OLT Express Poland (z siedzibą w Warszawie, które wykonywały czarterowe przewozy międzynarodowe). Linie OLT Express rozpoczęły działalność 1 kwietnia 2012 roku.

W trakcie przesłuchania szef gdańskiego lotniska zeznał, że szefa Amber Gold Marcina P. poznał w połowie 2011 roku. Jak tłumaczył, wstępną fazą negocjacji z przewoźnikami zajmował się wówczas dział marketingu lotniska, ale „w pewnym momencie wchodzę ja”. – Mieliśmy spotkanie w obecności kierownika działu marketingu, moim, pana Marcina P., na którym – z tego co pamiętam – Marcin P. przedstawił się jako inwestor, który będzie inwestował w Jet Air i w przyszłości będzie rozwijał siatkę połączeń – relacjonował Kloskowski.

Zaznaczył jednocześnie, że wcześniej nie znał szefa Amber Gold, jego przeszłości, nie wiedział też czym zajmowała się jego firma. – Powiem szczerze, że jak kierownik marketingu zaprosił mnie na to spotkanie, to sam zadałem pytanie: a kto to jest właściciel Amber Gold? – zeznał świadek.

Joanna Kopcińska (PiS) dopytywała świadka, czy jako prezes portu lotniczego sprawdzał firmę Amber Gold, jako potencjalnego inwestora. – Nie miałem takiej potrzeby, aby się interesować. Nie jest to praktykowane w biznesie lotniczym żebyśmy swoich kontrahentów, zwłaszcza na pierwszym spotkaniu, sprawdzali wywiadowniami gospodarczymi – odparł Kloskowski.

Jak tłumaczył, linie lotnicze są kontrahentami portu lotniczego, a nadzorem nad przewoźnikami zajmuje się Urząd Lotnictwa Cywilnego. – Po to mamy regulatora, który sprawdza tę wiarygodność, ma ocenić i wydać odpowiednie zezwolenia i certyfikaty – mówił świadek, dodając, że przed wydaniem tych certyfikatów ULC powinien prześwietlić danego przewoźnika.

W trakcie przesłuchania członkowie komisji nawiązali też do wątku Michała Tuska, syna ówczesnego premiera Donalda Tuska, który współpracował z OLT Express, a także z gdańskim lotniskiem. – Od kiedy zna pan Michała Tuska – pytała Kopcińska.

– Michała Tuska znam, no jak był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, myślę, że gdzieś od roku 2007. Pan Michał Tusk został u nas zatrudniony w 2012 roku, a znałem go kilka lat wcześniej – odpowiedział Kloskowski. Przyznał jednocześnie, że to on zatrudnił Tuska na gdańskim lotnisku.

Kloskowski poinformował również, że w momencie zatrudniania Tuska miał świadomość, że pracuje on w OLT i świadczy dla tej spółki usługi PR. – Ja m.in. poleciłem pana Michała Tuska panu Jarosławowi Frankowskiemu (b. dyrektor zarządzający OLT Express – red) – oświadczył świadek.

Dopytywany skąd „taka troska o tego przewoźnika” m.in. w kontekście polecania osób, które mogłyby dla niego pracować, Kloskowski stwierdził, że tak niewielkie lotnisko, jakie znajduje się w Gdańsku, nie miało szans na hubowego przewoźnika. – Jeżeli pojawia się przewoźnik, taki jak OLT, który mówi, że będzie miał bazę w Gdańsku, że to będzie baza hubowa, to jest to wielka szansa dla tego lotniska i należało zrobić wszystko, żeby pomóc – mówił.

– Oczywiście nie wiedziałem, że to jest oszust i nie wiedziałem, że oszuka mnie i moją firmę – zaznaczył.

Kloskowski poinformował jednocześnie, że po działalności spółek OLT pozostało ok. 4,5 mln złotych długu wobec gdańskiego lotniska, z czego zdecydowana większość tej kwoty pochodziła z nieuiszczonych opłat za starty i lądowania oraz odprawionych pasażerów. Jak dodał, gdańskiemu lotnisku udało się jednak odzyskać 600 tys. złotych z VAT. – Czyli pan Marcin P. oszukał nas na 4 mln złotych – doprecyzował.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

B2B Wallet Amadeusa doceniony za innowację

Amadeus został nagrodzony złotym medalem w kategorii „Najlepsza innowacja B2B” za rozwiązanie płatności elektronicznych ...

Jadwiga Emilewicz zapewnia, że zamierza ważne projekty konsultować z branżą turystyczną i samorządami.

Jadwiga Emilewicz: Obecność turystyki w gospodarce otworzy szerzej drzwi

Jak promować turystykę? Skąd wziąć na to pieniądze? Jak dzielić opłatę turystyczną? Czy bon ...

Bieszczady – zagrożenie lawinowe

W górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej, rosnącej skali – ...

PIT znalazł błąd w systemie PFR. Może przedsiębiorcę drogo kosztować

Polska Izba Turystyki wystosowała do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców list, w którym prosi ...

Agent dzwoni do klienta i zarabia więcej

Niemiecka organizacja Best-Reisen zrzeszająca biura agencyjne testuje nowy sposób sprzedaży usług dodatkowych Organizator informuje ...

Betlej: Lato 2019 sprzedaje się opornie

Bardzo duża liczba rezerwacji na sezon zimowy może świadczyć, że pogłoski o rychłym końcu ...