Kraków odzyskał połączenie z USA

PAP

W Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków Balice zainaugurowano bezpośrednie połączenie LOT-u z Krakowa do Chicago. Rejsy będą odbywać się raz w tygodniu, boeingiem 787 dreamlinerem

Rejs z Krakowa do Chicago potrwa około 9 godzin. To najkrótsze i zarazem najwygodniejsze połączenie z Małopolski do USA. Decyzja o uruchomieniu połączenia pomiędzy Krakowem a Chicago została podjęta w oparciu o szczegółowe analizy ruchu na tej trasie. Będzie to dziewiąte połączeniem dalekiego zasięgu w siatce LOT-u, w tym szóste do Ameryki Północnej i piąte do USA.

W inauguracji połączenia uczestniczył minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, prezes Kraków Airport Radosław Włoszek i prezes PLL LOT Rafał Milczarski. Obecni byli także konsul generalny USA w Krakowie Walter Braunohler i przedstawiciele władz Krakowa i województwa małopolskiego.

– Uruchomienie połączenia Kraków – Chicago to element rozwoju siatki transportowej w całym kraju, długo oczekiwane przez mieszkańców południowej Polski. To dobra wiadomość dla Polonii, ale i mieszkańców Krakowa, Podhala i całej Małopolski. Szansa dla rozwoju biznesu i umocnienie relacji gospodarczych pomiędzy Polską południową a Stanami Zjednoczonymi – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do inauguracji połączenia.

– Jeszcze nie tak dawno dominowała teza, że LOT może upaść. Wszystko to, co dziś się dzieje, jest skutkiem biznesowej determinacji i umiejętności zarządu LOT-u; nie jest elementem jakiegoś szczególnego wsparcia dla LOT, bo państwo polskie wspiera na równi wszystkich przewoźników – powiedział minister. Wyraził także nadzieję, że pierwsi pasażerowie zawiozą życzenia narodowi amerykańskiego z okazji święta niepodległości USA, przypadającego 4 lipca.

– Dzisiejszy dzień jest szczególny dla krakowskiego lotniska. Inaugurujemy dzisiaj najważniejsze połączenie z naszego lotniska: Kraków – Chicago. Najbardziej oczekiwane przez mieszkańców naszego regionu i szczególnie przez Polonię – powiedział prezes Kraków Airport Radosław Włoszek. Jak podkreślił, „powrót bezpośrednich rejsów na trasie Kraków – Chicago był bardzo oczekiwany przez mieszkańców Krakowa i Małopolski”. – Ponad 90 tysięcy pasażerów rocznie podróżujących z przesiadkami pomiędzy obydwoma miastami to wymowny dowód na potencjał uruchamianego dzisiaj połączenia. Jestem przekonany, że jest to świetna oferta zarówno dla mieszkańców Polski południowej, jak i Amerykanów, którzy podróżują w celach turystycznych, biznesowych, naukowych, czy odwiedzają najbliższych – powiedział Włoszek.

– To będzie pierwszy raz, kiedy dreamliner poleci z Krakowa do Chicago. To szczególna chwila w historii polskiego lotnictwa, ponieważ w symboliczny sposób oznacza powrót LOT-u do regionów – powiedział z kolei prezes PLL LOT Rafał Milczarski. Jak podkreślił, „liczba pasażerów podróżujących między Krakowem a Chicago od 2012 roku rosła średnio o 17 procent rocznie, a strategia LOT-u wyraźnie mówi, że nie wolno zmarnować takiego potencjału”.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło blisko 5 mln pasażerów, a prognoza na ten rok zakłada odprawienie około 5,2 miliona osób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rekordowy kwiecień na Lotnisku Chopina

Mimo wyłączenia z operacji lotniczych jednej z dwóch dróg startowych, na lotnisku w Warszawie ...

Rewolucja w Ryanairze – O’Leary zgadza się na związki zawodowe

Pod presją żądań pilotów popartych zapowiedzią strajku przed świętami, prezes Ryanaira, Michael O’Leary, zgodził ...

Burza śnieżna paraliżuje wschodnie wybrzeże USA

Burza śnieżna zaatakowała północno-wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Zamykane są szkoły. Pojawiają się też utrudnienia ...

Ryanair ogłasza 15 nowych kierunków z Krakowa

W sezonie letnim przyszłego roku Ryanair będzie latał z Krakowa do 56 miejsc, w ...

Bieszczadzkie drezyny popularne jak nigdy dotąd

Prawie 50 tysięcy turystów od początku tegorocznych wakacji zwiedzało Bieszczady, korzystając z drezyn rowerowych ...

My Travel: Mamy największą sieć agentów

Ponad 30 procent wzrostu sprzedanych ofert, 115 salonów w sieci i ponad 100 milionów ...