Kraków odzyskał połączenie z USA

PAP

W Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków Balice zainaugurowano bezpośrednie połączenie LOT-u z Krakowa do Chicago. Rejsy będą odbywać się raz w tygodniu, boeingiem 787 dreamlinerem

Rejs z Krakowa do Chicago potrwa około 9 godzin. To najkrótsze i zarazem najwygodniejsze połączenie z Małopolski do USA. Decyzja o uruchomieniu połączenia pomiędzy Krakowem a Chicago została podjęta w oparciu o szczegółowe analizy ruchu na tej trasie. Będzie to dziewiąte połączeniem dalekiego zasięgu w siatce LOT-u, w tym szóste do Ameryki Północnej i piąte do USA.

W inauguracji połączenia uczestniczył minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, prezes Kraków Airport Radosław Włoszek i prezes PLL LOT Rafał Milczarski. Obecni byli także konsul generalny USA w Krakowie Walter Braunohler i przedstawiciele władz Krakowa i województwa małopolskiego.

– Uruchomienie połączenia Kraków – Chicago to element rozwoju siatki transportowej w całym kraju, długo oczekiwane przez mieszkańców południowej Polski. To dobra wiadomość dla Polonii, ale i mieszkańców Krakowa, Podhala i całej Małopolski. Szansa dla rozwoju biznesu i umocnienie relacji gospodarczych pomiędzy Polską południową a Stanami Zjednoczonymi – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do inauguracji połączenia.

– Jeszcze nie tak dawno dominowała teza, że LOT może upaść. Wszystko to, co dziś się dzieje, jest skutkiem biznesowej determinacji i umiejętności zarządu LOT-u; nie jest elementem jakiegoś szczególnego wsparcia dla LOT, bo państwo polskie wspiera na równi wszystkich przewoźników – powiedział minister. Wyraził także nadzieję, że pierwsi pasażerowie zawiozą życzenia narodowi amerykańskiego z okazji święta niepodległości USA, przypadającego 4 lipca.

– Dzisiejszy dzień jest szczególny dla krakowskiego lotniska. Inaugurujemy dzisiaj najważniejsze połączenie z naszego lotniska: Kraków – Chicago. Najbardziej oczekiwane przez mieszkańców naszego regionu i szczególnie przez Polonię – powiedział prezes Kraków Airport Radosław Włoszek. Jak podkreślił, „powrót bezpośrednich rejsów na trasie Kraków – Chicago był bardzo oczekiwany przez mieszkańców Krakowa i Małopolski”. – Ponad 90 tysięcy pasażerów rocznie podróżujących z przesiadkami pomiędzy obydwoma miastami to wymowny dowód na potencjał uruchamianego dzisiaj połączenia. Jestem przekonany, że jest to świetna oferta zarówno dla mieszkańców Polski południowej, jak i Amerykanów, którzy podróżują w celach turystycznych, biznesowych, naukowych, czy odwiedzają najbliższych – powiedział Włoszek.

– To będzie pierwszy raz, kiedy dreamliner poleci z Krakowa do Chicago. To szczególna chwila w historii polskiego lotnictwa, ponieważ w symboliczny sposób oznacza powrót LOT-u do regionów – powiedział z kolei prezes PLL LOT Rafał Milczarski. Jak podkreślił, „liczba pasażerów podróżujących między Krakowem a Chicago od 2012 roku rosła średnio o 17 procent rocznie, a strategia LOT-u wyraźnie mówi, że nie wolno zmarnować takiego potencjału”.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło blisko 5 mln pasażerów, a prognoza na ten rok zakłada odprawienie około 5,2 miliona osób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Powstaje nowa marka hoteli – R.evo jak rewolucja

Ma być „przyjaźnie jak w domu, ekscytująco jak w hotelu, niezobowiązująco jak w pensjonacie, ...

Krakowskie lotnisko z dziennym rekordem pasażerów

Prawie 615 tysięcy pasażerów skorzystało we wrześniu z lotniska Kraków Aiport. To o 13 ...

MSZ ostrzega przed wyjazdem do Jerozolimy

Czerwone, trzeciego stopnia w czterostopniowej skali, jest ostrzeżenie, jakie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w ...

84 miliony złotych dla śląskiej turystyki

Samorząd województwa śląskiego będzie kontynuował ubiegłoroczny program pomocowy „Śląski pakiet dla turystyki”. W 2020 ...

Polski Bus także po ukraińsku

Serwis rezerwacyjny Polskiego Busa jest już w całości dostępny w języku ukraińskim. To odpowiedź ...

Lotnisko w Krakowie kończy sezon ze wzrostem 13,8 procent

W grudniu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 559 tysięcy pasażerów, o 17 procent więcej ...