Polacy gonią Europę w korzystaniu z samolotów

Newseria Biznes

Choć statystyczny Polak lata mniej niż Europejczyk, polski rynek przewozów lotniczych dynamicznie rośnie. W pierwszym kwartale 2017 roku polskie porty lotnicze obsłużyły 7,5 mln pasażerów, czyli o 17 procent więcej niż rok wcześniej

– W pierwszym kwartale 2017 roku doszło nie tylko do wzrostu liczby pasażerów, lecz także do wzrostu liczby operacji i wskaźnika wypełnienia miejsc w samolocie. Wyniki polskich portów były znacznie lepsze od wyników na rynku europejskim i światowym – podkreśla Anna Jąkalska, główny specjalista Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Z danych ULC wynika, że w pierwszym kwartale 2017 roku wzrosła o 10 procent liczba operacji pasażerskich (z 65,6 mln w pierwszym kwartale 2016 roku do prawie 72 mln w tym roku). Wzrosły też liczba dostępnych miejsc pasażerskich (o 12 procent) i współczynnik wypełnienia miejsc (o 4 pkt procentowe, do 78 procent), zaś współczynnik obłożenia wyniósł 83 procent, o 3 pkt procentowe więcej niż w 2016 roku. Średnio na rejs przypada 106 pasażerów (przy 99 w pierwszym kwartale 2016 roku). Polska odnotował wzrost krajowych przewozów pasażerskich sięgający 31 procent. Znacznie większą dynamikę wzrostu względem innych europejskich rynków zanotował ruch międzynarodowy (16 procent).

– Takiego wzrostu się spodziewaliśmy. Ten rynek od lat rośnie. Cieszy też fakt, że rynek czarterowy po nieco słabszym 2016 roku ponownie odnotował 23-procentowy wzrost ruchu – zaznacza Jąkalska.

Rynek przewozów czarterowych obsłużył ok. 68 tys. pasażerów więcej, a rynek przewozów regularnych – ok. miliona pasażerów więcej (7,2 mln). Największą popularnością cieszyła się Wielka Brytania (224 tys. pasażerów więcej), a w dalszej kolejności Włochy, Ukraina i Hiszpania. Większość kursów była realizowana przez niskokosztowych przewoźników. Wyjątkiem była Ukraina, gdzie dobre wyniki uzyskały Ukraine International Airlines i PLL LOT.

– Na rynku czarterowym Hiszpania ponownie jest liderem pod względem liczby obsłużonych pasażerów, jednak największe wzrosty odnotowano w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także Izraelu, Egipcie i na Kubie. Coraz bardziej popularne są kraje pozaeuropejskie i kierunki dalekodystansowe. Chociaż Egipt ponownie miał wzrost, należy pamiętać, że w 2007 roku liczba pasażerów była dwukrotnie wyższa od tej zrealizowanej teraz – ocenia przedstawicielka ULC.

W dużej mierze za wzrost odpowiadają niskokosztowi przewoźnicy, którzy coraz częściej operują na popularnych wśród turystów kierunkach (m.in. Hiszpania, Malta czy Włochy). Liderem był Ryanair, ale wzrost zanotował też Wizz Air. To również przewoźnicy, którzy mają stosunkowo duży udział w rynku (odpowiednio 32 i 19 procent). Drugim przewoźnikiem na rynku jest PLL LOT.

– Od 2016 roku do walki włączył się PLL LOT, który w pierwszym kwartale odnotował 21-procentowy wzrost przewozów dzięki temu, że otwiera nowe trasy i przywraca te sprzed lat  – opisuje Jąkalska. Od zeszłego roku PLL LOT otworzył i wznowił połączenia, m.in. do Seulu, Tallina, Kijowa, Belgradu, Aten czy Stuttgartu. W pierwszym kwartale 2017 roku obsłużył o 238 tys. więcej pasażerów niż w tym samym czasie rok wcześniej.

Dynamika ruchu w polskich portach lotniczych przewyższyła wyniki europejskich lotnisk (o 10 procent). Dynamika całego rynku w Polsce przekroczyła 17,3 procent (niecałe 7 procent na lotniskach zrzeszonych w Międzynarodowej Radzie Lotnisk ACI). Większa była też dynamika wzrost portów regionalnych (10,5 wobec 9,4 procent średniej europejskiej).

Indywidualnie największy ruch generowało Lotnisko Chopina w Warszawie (29-procentowy wzrostu ruchu pasażerskiego). Szybko rośnie też ruch na lotnisku Kraków-Balice (19 procent wzrostu).

– Nieznaczne spadki zanotowano w przypadku lotnisk Bydgoszcz-Szwederowo, Warszawa Modlin i portu w Lublinie – wskazuje Anna Jąkalska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tajlandia: Nasi goście będą lepiej chronieni

Prawie 230 zagranicznych gości zmarło w zeszłym roku podczas wyprawy do Tajlandii. Tamtejsze władze ...

POT sięga po Singapurczyków

Chętnie zobaczą stare miasto i średniowieczny zamek, zachwycą się przyrodą i spróbują pierogów, ale ...

Betlej: Kolejny rekord taniości Itaki

W minionym tygodniu najwięcej najniższych cen na wycieczki miały Itaka (41), Coral Travel Wezyr ...

Polacy będą mogli polecieć bez wiz do Doliny Krzemowej

Szef LOT-u Rafał Milczarski dotrzymał słowa. Obiecał, że po zniesieniu wiz do USA linia ...

Fontanna di Trevi dostępna tylko na szlaku

Przed słynnym zabytkiem wytyczono trasę zwiedzania, by regulować liczbę turystów podchodzących do tej budowli ...

Nasza pozycja to dowód na nasz profesjonalizm

Z Michałem Wróblem, dyrektorem finansowym i członkiem zarządu Itaki, rozmawiamy o warunkach prowadzenia biznesu ...