Pocisk KRLD minął się z samolotem Air France

AFP

Wystrzelony 28 lipca przez Koreę Północną międzykontynentalny pocisk balistyczny, który spadł do Morza Japońskiego, minął się z samolotem pasażerskim linii Air France lecącym z Tokio do Paryża – podał francuski tygodnik „L’Express”

Z kolei według telewizji CNN, w momencie, gdy ICBM uderzył w wody Morza Japońskiego, maszyna Air France znajdowała się zaledwie 100 kilometrów od niego, co odpowiada siedmiu minutom lotu. A telewizja ABC News informuje, że samolot z 332 pasażerami na pokładzie przeleciał nad strefą, gdzie spadł pocisk, 10 minut zanim to nastąpiło.

Pytany o ten incydent francuski przewoźnik oświadczył, że rzeczywiście północnokoreańską rakietę od samolotu dzieliło tylko 100 km, ale nie było zagrożenia dla lotu numer 293. Niemniej ze względów bezpieczeństwa linie postanowiły rozszerzyć obszar wokół Korei Północnej omijany przez ich samoloty.

Cytowany przez stację CBS ekspert ds. bezpieczeństwa lotniczego Mark Rosenker wskazuje, że linie lotnicze nie są przygotowane na unikanie zagrożeń takich jak pociski balistyczne. „Kontrola ruchu lotniczego nie jest w stanie uprzedzić samolot” o nadlatującej rakiecie – powiedział.

Dla CNN anonimowo wypowiedział się pilot z Hongkongu. Pociski balistyczne „to nie jest coś, co można wykryć tak jak wykrywa się inny samolot. Nie wiadomo, że taki pocisk nadlatuje. Korea Północna wystrzeliwuje pociski poza swoją przestrzeń powietrzną. To prawdziwe zagrożenie” – powiedział.

Wystrzelenie przez KRLD 28 lipca międzykontynentalnej rakiety balistycznej było drugą udaną próbą północnokoreańskiego pocisku tego rodzaju. Unowocześniona wersja rakiety Hwasong-14 przeleciała 998 km, osiągając maksymalną wysokość blisko 3725 km. Jej lot trwał 47 minut. Całe terytorium USA jest w naszym zasięgu – powiedział dzień później przywódca KRLD Kim Dzong Un.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

TUI przedłuża nielatanie czarterami

Biuro podróży TUI Poland odwołuje imprezy turystyczne do 20 czerwca 2020 roku. Nie dotyczy ...

Prezydencki bon turystyczny – znamy już projekt

Do Sejmu trafił dzisiaj projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Wprowadzenie bonu zapowiadał w ...

Branża nie chce pijanych turystów

Ponad 80 przedstawicieli hiszpańskiej i zagranicznej branży turystycznej spotkało się na Majorce, by porozmawiać ...

Klienci Rainbowa zażyczyli sobie więcej wygód

Dla rodzin – pięciogwiazdkowe hotele. Dla dzieci – więcej klubów z animacjami. Dla seniorów ...

POT szuka chętnych na „Weekend za pół ceny”

Rozpoczęły się zapisy do akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” organizowanej ...

Nowy reprezentant IGHP na Podkarpaciu

Nowym dyrektorem regionalnym Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego na Podkarpaciu został Wojciech Fronczak, dyrektor Hilton ...