Niemieckie linie lotnicze tracą rynek

AFP

O 6 procent zmniejszył się od 2011 udział niemieckich linii lotniczych w międzynarodowym rynku. Powodem są wysokie podatki i inne opłaty, które zmniejszają ich konkurencyjność

Związek Niemieckich Przedsiębiorców Lotniczych (Die Deutsche Luftverkehrswirtschaft – BDL) podsumował pierwszą połowę tego roku. Analiza pokazała, że wzrost ruchu pasażerskiego między styczniem a czerwcem (w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego) wyniósł na świecie 7,9 procent, w Europie – 8,8 procent, a w Niemczech – 6,1 procent. Niemieckie lotniska zanotowały w tym czasie 6,4-procentowy wzrost (110 milionów przylatujących i odlatujących).

– Liczba pasażerów urosła mocniej niż w poprzednich latach. Jednak niemieckie linie i porty lotnicze rozwijają się słabiej niż cały rynek. Tym samym trend do zmniejszania się udziałów niemieckich przedsiębiorstw lotniczych obserwowany w poprzednich latach trwa nadal – mówi prezes BDL Stefan Schulte. Jak podaje, od 2011 roku tamtejsi przewoźnicy stracili na krajowych lotniskach 6 procent rynkowego udziału. Obecnie wynosi on 56 procent.

Podsumowanie pokazało też, że na niemieckich lotniskach zagraniczni przewoźnicy rozwijają się szybciej niż rodzimi. Największy wzrost zanotowano w grupie tanich linii lotniczych, które od 2011 roku urosły o 120 procent. BDL podkreśla, że w pierwszej połowie tego roku British Airways i Air France powiększyły swoje europejskie siatki połączeń o 8 procent, tymczasem Lufthansa i Air Berlin zmniejszyły ofertę o 23 procent. Częściowo spowodowane było to jednak tym, że obaj przewoźnicy przerzucili niektóre połączenia do własnych spółek lowcostowych.

Powodem wspomnianego spadku są – zdaniem BDL – opłaty nakładane na niemieckie przedsiębiorstwa. Mowa o podatku lotniczym i kosztach wynikających z potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa lotów. Przedsiębiorcy od lat walczą ze zniesieniem tego pierwszego obowiązku. Ich zdaniem do kosztów za ochronę lotów dorzucić powinien się zaś rząd.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Włamanie do królewskiego skarbca w Dreźnie

Złodzieje wdarli się do drezdeńskiego zamku, gdzie od czasów Augusta Mocnego wystawiana jest słynna ...

Travelport obiecuje rezerwacje bez opłaty za GDS

Biura będą mogły rezerwować bilety lotnicze bez opłaty za sprzedaż przez systemy GDS, zapowiada ...

Niemieccy agenci: Nie stać nas na nowe technologie

49,3 procent niemieckich agentów turystycznych brakuje środków na cyfryzację, a 66 procent nie ma ...

LOT: Kto chce, może dopłacić, żeby być eko

LOT wprowadził dobrowolną dopłatę do biletów, która ma wspomóc walkę z emisją dwutlenku węgla ...

Prezes lotniska w Modlinie poszukiwany

Do 20 lipca mogą się zgłaszać kandydaci na prezesa lotniska w Modlinie – wynika ...

Jarosław Nowak prezesem Elbestu Hotels

Jarosław Nowak objął stanowisko prezesa zarządu ogólnopolskiej sieci hoteli Elbest Hotels. Do Elbest Hotels ...