Niemieckie linie lotnicze tracą rynek

AFP

O 6 procent zmniejszył się od 2011 udział niemieckich linii lotniczych w międzynarodowym rynku. Powodem są wysokie podatki i inne opłaty, które zmniejszają ich konkurencyjność

Związek Niemieckich Przedsiębiorców Lotniczych (Die Deutsche Luftverkehrswirtschaft – BDL) podsumował pierwszą połowę tego roku. Analiza pokazała, że wzrost ruchu pasażerskiego między styczniem a czerwcem (w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego) wyniósł na świecie 7,9 procent, w Europie – 8,8 procent, a w Niemczech – 6,1 procent. Niemieckie lotniska zanotowały w tym czasie 6,4-procentowy wzrost (110 milionów przylatujących i odlatujących).

– Liczba pasażerów urosła mocniej niż w poprzednich latach. Jednak niemieckie linie i porty lotnicze rozwijają się słabiej niż cały rynek. Tym samym trend do zmniejszania się udziałów niemieckich przedsiębiorstw lotniczych obserwowany w poprzednich latach trwa nadal – mówi prezes BDL Stefan Schulte. Jak podaje, od 2011 roku tamtejsi przewoźnicy stracili na krajowych lotniskach 6 procent rynkowego udziału. Obecnie wynosi on 56 procent.

Podsumowanie pokazało też, że na niemieckich lotniskach zagraniczni przewoźnicy rozwijają się szybciej niż rodzimi. Największy wzrost zanotowano w grupie tanich linii lotniczych, które od 2011 roku urosły o 120 procent. BDL podkreśla, że w pierwszej połowie tego roku British Airways i Air France powiększyły swoje europejskie siatki połączeń o 8 procent, tymczasem Lufthansa i Air Berlin zmniejszyły ofertę o 23 procent. Częściowo spowodowane było to jednak tym, że obaj przewoźnicy przerzucili niektóre połączenia do własnych spółek lowcostowych.

Powodem wspomnianego spadku są – zdaniem BDL – opłaty nakładane na niemieckie przedsiębiorstwa. Mowa o podatku lotniczym i kosztach wynikających z potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa lotów. Przedsiębiorcy od lat walczą ze zniesieniem tego pierwszego obowiązku. Ich zdaniem do kosztów za ochronę lotów dorzucić powinien się zaś rząd.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

200 milionów złotych na pożyczki dla turystyki

Mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy z branży turystycznej z pięciu województw Polski wschodniej ...

W hotelach coraz więcej gości

Polska branża hotelowa przeżywa rozkwit. Ale obecny rok przyniesie wzrost kosztów, który może wyhamować ...

Iran – boeing 737 rozbił się po starcie z lotniska w Teheranie

Pasażerski boeing 737 ukraińskich linii lotniczych z 167 pasażerami i 9 członkami załogi na ...

Grecja aktualizuje zasady wjazdu. Zmiana wieku testowania dzieci

Obowiązek testowania dzieci od 6, a nie jak dotąd, od 5 roku życia, to ...

Globalnie – więcej publiczności, mniej do oglądania

Regiony, zamki, parki rozrywki, miasteczka spod znaku Cittaslow – odwiedza od piątku w Katowicach ...

Wizz Air znów lata z Polski

Węgierski przewoźnik otworzył wczoraj wszystkie bazy w Polsce i wznowił połączenia między innymi do ...