Trzy lata w zawieszeniu za żart o bombie

materiały prasowe

Na trzy lata w zawieszeniu i wyrównanie szkody przewoźnika skazał sąd pasażera, który zażartował o bombie w samolocie Small Planet Airlines

W listopadzie 2015 roku załoga samolotu Small Planet Airlines lecącego z Warszawy do Hurghady otrzymała informacje o potencjalnym zagrożeniu. Jeden z pasażerów twierdził, że ma ładunek wybuchowy. Lot o numerze P7 8015 wykonywany airbusem A320 został przekierowany na najbliższe lotnisko w Burgas w Bułgarii, gdzie bezpiecznie wylądował.

Po sprawdzeniu samolotu przez ekipę antyterrorystyczną okazało się, że był to fałszywy alarm. Pokłosiem żartu było postawienie w stan pełnej gotowości i zamknięcie lotniska w Burgas, zaangażowanie antyterrorystów i innych służb. Przewoźnik musiał także zapewnić noclegi i wyżywienie pozostałym 160 pasażerom tego lotu oraz pasażerom oczekującym na powrót do Polski z Hurghady. Łącznie koszty opiewały na ponad 100 tysięcy złotych.

Przeciwko żartownisiowi zostało wszczęte postępowanie karne, które trwało do 22 czerwca, kiedy to sąd skazał sprawcę na 3 lata więzienia w zawieszeniu i naprawienie szkody wyrządzonej przewoźnikowi. Wyrok uprawomocnił się 2 września. W uzasadnieniu orzeczenia sąd stwierdził, że Wojciech M. stworzył wyjątkowo niebezpieczną sytuację na pokładzie samolotu i jego czyn charakteryzuje się znacznym stopniem społecznej szkodliwości.

Warto przypomnieć, że kilka dni przed tym zdarzeniem miała miejsce seria ataków terrorystycznych w centrum Paryża oraz eksplozja bomby w airbusie A321 rosyjskich linii lotniczych Metrojet, który rozbił się na półwyspie Synaj.

Small Planet Airlines to europejska czarterowa linia lotnicza działająca obecnie na czterech rynkach: polskim, litewskim, brytyjskim i niemieckim. Przewoźnik ma certyfikat AOC w Polsce, Niemczech i na Litwie. Dysponuje 22 samolotami: 18 airbusami A320 i czterema A321.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PZOT: W biurach podróży jest lepiej niż podawaliśmy

8 tysięcy rezerwacji i 22 tysiące klientów odnalazł w swoich zasobach MerlinX. Wcześniej nie ...

Chiny – turystyka z kulturą w jednym resorcie

W powołanym w poniedziałek nowym rządzie Chińskiej Republiki Ludowej turystykę połączono z kulturą. Na ...

Easyjet weźmie 25 samolotów po Air Berlinie

Brytyjskie linie lotnicze Easyjet przejmą 25 samolotów A320 niemieckiego przewoźnika Air Berlin, który ze ...

Jak rząd chce pomóc turystyce? Dowiemy się we wtorek

Minister rozwoju przedstawi do wtorku propozycje pomocy dla firm z branż dotkniętych stratami ze ...

Wrocław zyska rejsy do Brukseli

Jesienią Brussels Airlines połączy Wrocław z Brukselą. Przewoźnik planuje trzy rejsy w tygodniu Otwarcie ...

Itaka poleci z Wrocławia na Zanzibar

Z Wrocławia polecimy do jednego z najbardziej egzotycznych miejsc świata – Zanzibaru – ogłosiło ...