Rząd przyjął koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

PAP

Rząd przyjął koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nowy port ma powstać w Stanisławowie w gminie Baran

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że „Rada Ministrów wysłuchała informacji w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego”. Wcześniej, tuż po posiedzeniu rządu, na konferencji prasowej premier poinformowała, że Rada Ministrów przyjęła koncepcję, która została przedstawiona przez pełnomocnika ds. CPK Mikołaja Wilda.

– Minister został zobowiązany do przedstawienia w przyszłym tygodniu uchwały, w której zostanie wskazana lokalizacja, kalendarium i harmonogram tej największej planowanej przez nas inwestycji – mówiła premier.

A Wild dodał, że Centralny Port Komunikacyjny Solidarność ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów.

Powiedział też, że prowadzone są już rozmowy z samorządami. Podkreślił, że rządowi zależy, aby inwestycja była wzorcowym przykładem pogodzenia różnych interesów – i mieszkańców okolicznych miejscowości i ogółu społeczeństwa.

W ubiegłym tygodniu Wild potwierdził wcześniejsze wypowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego, że decyzja odnoście lokalizacji CPK zostanie ogłoszona pod koniec września. Jak mówił wówczas Wild, trwają prace nad specustawą, która ma przyspieszyć inwestycje związane z budową CPK.

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina – największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce – zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości. Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku – według szacunków – ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów – to o 24 proc. więcej, niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie.

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że polskie porty lotnicze w ubiegłym roku obsłużyły blisko 34 mln pasażerów – o 12 proc. więcej niż w 2015 r. Według prognoz, w roku 2030 będzie to 60 mln podróżnych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Inwestowanie w condohotele to ryzyko. Jest ostrzeżenie

Zysk bez ryzyka to fikcja, zakup apartamentu w condohotelu nie jest inwestycyjnym samograjem – ...

Rekordowe wyniki polskich lotnisk

Polskie porty lotnicze w zeszłym roku obsłużyły prawie 34 miliony pasażerów – podaje prezes ...

Grecos Holiday podnosi gwarancję

75 milionów złotych wynosi nowa gwarancja ubezpieczeniowa Grecosa. Ta kwota zabezpieczy umowy na udział ...

Centralne lotnisko zmiecie małe porty

Być może niektóre lotniska regionalne w Polsce mają przed sobą już tylko kilkanaście lat ...

Traveldata: Wakacje 2020 roku kosztują drożej

Majorka – 700 złotych, Portugalia – 500 złotych, Grecja, Bułgaria, Turcja – ponad 300 ...

W hotelarstwie nie zawsze będzie tak różowo

Chociaż biznes hotelowy przeżywa teraz boom, nie możemy zapominać, że prędzej czy później nadejdą ...