Wild: Centralne lotnisko to raj dla inwestorów

PAP

Dlaczego rząd wybrał Stanisławów, ile będzie kosztowało nowe lotnisko i jak władze zamierzają poradzić sobie ze spekulantami, którzy chcieliby podbić ceny ziemi – opowiada pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild

Rząd we wtorek wysłuchał informacji w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) i zobowiązał Mikołaja Wilda do przedstawienia w przyszłym tygodniu uchwały, w której zostanie wskazane lokalizacja, kalendarium i harmonogram tej największej planowanej przez polski rząd inwestycji.

PAP: Co się wydarzyło na wtorkowym posiedzeniu rządu?

Mikołaj Wild: Rząd zapoznał się z przygotowaną przez mój zespół koncepcją CPK oraz zobowiązał mnie do przygotowania projektu uchwały zatwierdzającej założenia tej inwestycji. Oznacza to, że już za tydzień założenia przedstawione Radzie Ministrów mogą zostać ostatecznie przyjęte przez rząd.

Czy ta koncepcja będzie zawierała także koszty budowy CPK?

Tak. Jak zawsze w dokumentach tego rodzaju, będą to szacunki uzależnione od zakresu realizowanych prac. Mówimy o kwocie 31-35 miliarda złotych. Różnica zależy od zakresu inwestycji związanych z portem Solidarność. Np. z tym, jak bardzo chcemy rozbudować sieć drogową.

Dlaczego wygrał Stanisławów?

Jedno z założeń, które nam przyświecało, to możliwość integracji w jednym miejscu węzła lotniczego o znaczeniu międzykontynentalnym i węzła kolejowego, który byłby głównym punktem na kolejowej mapie naszego kraju. I to oznacza, że powinniśmy poruszać się w pobliżu albo istniejących węzłów, albo węzłów, które mogą powstać.

Inny warunek wiązał się z dostępnością terenu. Musimy pamiętać, że wokół portu lotniczego rezerwa terenowa musi zapewnić nie tylko swobodną rozbudowę portu, ale ponadto powstanie i rozwój Airport City, w tym hoteli, centrów konferencyjnych, obiektów biurowo-administracyjnych, parków biznesu.

Musimy pamiętać, że CPK będzie najlepiej skomunikowanym miejscem w Polsce, prawdziwym rajem dla inwestorów. To oznacza, że musieliśmy mieć do dyspozycji możliwie duży teren, o niezbyt dużej gęstości zaludnienia.

Wśród innych lokalizacji był wymieniany Mszczonów. Dlaczego odpadł?

Z kilku powodów. Przede wszystkim jest stosunkowo daleko położony od Warszawy, po drugie nie umożliwia posadowienia głównego węzła kolejowego Rzeczpospolitej, po trzecie operowanie na tym porcie w formule 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku byłoby dość utrudnione ze względów środowiskowych.

Port będzie nazywał się „Solidarność”?

Tak. Port „Solidarność” to oficjalna nazwa Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczpospolitej Polskiej – jak np. Lotnisko Chopina.

Mówił pan, że wśród pierwszych ustaw, jakie mają być przyjęte jest tzw. specustawa.

Harmonogram nas goni. Im szybciej ustawa zostanie przyjęta, tym lepiej. Chciałbym, aby weszła w życie do końca obecnego roku.

Czy nie obawia się pan, że po ogłoszeniu miejsca wybudowania CPK, zacznie się spekulowanie ziemią?

Chciałbym szczerze odradzić tego rodzaju „inwestycje”. To naprawdę kiepski pomysł. Specustawa, nad którą pracujemy, będzie przewidywać mechanizmy antyspekulacyjne, które skutecznie zapobiegną sztucznemu podnoszeniu wartości nieruchomości. Będziemy płacić uczciwą cenę, ale nie zamierzamy przepłacać.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rainbow: Pierwszego dnia 1000 sprzedanych wycieczek na Lato 2019

We wtorek wystartowała w biurze podróży Rainbow przedsprzedaż wakacji na lato 2019 roku. Pierwszego ...

Opóźnione samoloty nie zabrały turystów

Z Katowic nie odleciało o czasie wczoraj ponad 300 turystów. Dwa samoloty Small Planet ...

Polskie atrakcje wśród najciekawszych na świecie

Muzeum Auschwitz-Birkenau i Kopalnia Soli „Wieliczka” znalazły się na listach atrakcyjnych celów podróży na ...

Grecy: Idziesz do muzeum? Bilet kup on-line

Od 1 maja w wersji testowej, od 1 czerwca już w pełnej działać będzie ...

Sisi: Będę kandydował na prezydenta, bo buduję państwo

Prezydent Egiptu Abd el Fatah es-Sisi w telewizyjnym wystąpieniu ogłosił, że będzie ubiegał się ...

Hiszpanie kupują hotele w Grecji

Prawie 180 milionów euro wyłożył hiszpański fundusz inwestycyjny na zakup pięciu hoteli w Grecji. ...