Lotnisko Katowice zwiększyło prognozę na ten rok

Facebook

O około 100 tysięcy, do liczby 3,8 miliona obsłużonych pasażerów, katowickie lotnisko zwiększyło swoją prognozę ruchu w tym roku. Podstawą są wyniki z ostatnich miesięcy, a w nich rosnąca liczba czarterów

Jak przekazał Piotr Adamczyk z biura prasowego Katowice Airport, tegoroczny wrzesień był najlepszym w historii tego lotniska we wszystkich segmentach ruchu. Jednocześnie był to piąty z kolei miesiąc, w którym wzrost ruchu sięgnął powyżej 20 procent (porównując rok do roku).

Zgodnie z przedstawionymi przez Adamczyka danymi, we wrześniu w Katowicach obsłużono ogółem 482,8 tys. podróżnych – o 90,6 tys. więcej niż przed rokiem (wzrost o 23,1 procent). Z siatki połączeń regularnych skorzystało 228,4 tys. pasażerów – o 30,9 tys. więcej niż we wrześniu 2016 roku (wzrost o 15,6 procent). W ruchu czarterowym odprawiono 254,1 tys. podróżnych – o 61,5 tys. więcej niż przed rokiem (wzrost o 31,9 procent).

– Znakomite wyniki ruchu pasażerskiego w sezonie czarterowym sprawiły, że zweryfikowaliśmy tegoroczną prognozę liczby obsłużonych podróżnych – wskazał, cytowany w informacji prasowej, Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza katowickim lotniskiem. Przypomniał, że na początku roku w optymistycznym wariancie szacunki sięgały ok. 3,7 mln odprawionych pasażerów.

– W związku z tym, że od maja katowickie lotnisko jest liderem procentowego wzrostu ruchu wśród dużych polskich lotnisk, podwyższyliśmy prognozę, która teraz zakłada, że w skali roku obsłużonych zostanie ponad 3,8 mln pasażerów. Według nowej prognozy w bieżącym roku, w porównaniu z minionym, ruch wzrośnie o ok. 600 tysięcy podróżnych; tym samym będzie to najlepszy w historii katowickiego lotniska przyrost liczby pasażerów rok do roku – zaznaczył Tomasik.

Od początku roku z katowickiego lotniska skorzystało 3,1 mln pasażerów – o 532 tys. więcej niż w tym samym okresie 2016 roku (wzrost o 20,4 procent). W tym czasie w ruchu regularnym z i do Pyrzowic podróżowało 1,8 mln osób – o 209 tys. więcej niż rok wcześnie (wzrost o 12,9 procent rok do roku), a w ruchu czarterowym prawie 1,3 mln ludzi – o 324 tys. więcej niż rok wcześniej (wzrost o 33,4 procent rok do roku).

W zimowym rozkładzie lotów z Katowic ma zostać uruchomionych pięć nowych połączeń regularnych. 29 października Ryanair ma wykonać pierwsze loty z Pyrzowic do Aten, Edynburga i na lotnisko Mediolan-Malpensa. Z kolei Wizz Air dzień później zainauguruje trasę na lotnisko Ovda w Izraelu, a 2 listopada – do Agadiru w Maroku.

W perspektywie najbliższych 20 lat lotnisko Katowice prognozuje obsługę 7,4 mln pasażerów rocznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kraków Airport: Kwiecień lepszy niż przed rokiem

W kwietniu krakowskie lotnisko obsłużyło 674,7 tysiąca pasażerów – o 95 tysięcy (16 procent) ...

PKP wyremontuje dworce w dolinie Popradu

16 dworców i stacji kolejowych zlokalizowanych przy linii kolejowej biegnącej przez malowniczą dolinę Popradu ...

Thomas Cook zaciska pasa i szuka większych marż

Thomas Cook zamierza mocniej skupić się na lokowaniu gości w hotelach własnych, dynamicznym pakietowaniu ...

Betlej: Nie warto bać się Turcji

Biuro podróży, które zaoferuje tanie wyjazdy do Turcji, Egiptu i Tunezji dla wchodzących na ...

Betlej: W Polsce wzrost popytu na wycieczki większy niż u sąsiadów

52 złote w ostatnim tygodniu, a 163 złote w ciągu ostatnich pięciu tygodni – ...

Rainbow – nowe perspektywy wzrostu wartości

Ostatni wzrost cen akcji biura podróży Rainbow pokazał, że inwestorzy docenili touroperatora i uwierzyli ...