Lotnisko Katowice zwiększyło prognozę na ten rok

Facebook

O około 100 tysięcy, do liczby 3,8 miliona obsłużonych pasażerów, katowickie lotnisko zwiększyło swoją prognozę ruchu w tym roku. Podstawą są wyniki z ostatnich miesięcy, a w nich rosnąca liczba czarterów

Jak przekazał Piotr Adamczyk z biura prasowego Katowice Airport, tegoroczny wrzesień był najlepszym w historii tego lotniska we wszystkich segmentach ruchu. Jednocześnie był to piąty z kolei miesiąc, w którym wzrost ruchu sięgnął powyżej 20 procent (porównując rok do roku).

Zgodnie z przedstawionymi przez Adamczyka danymi, we wrześniu w Katowicach obsłużono ogółem 482,8 tys. podróżnych – o 90,6 tys. więcej niż przed rokiem (wzrost o 23,1 procent). Z siatki połączeń regularnych skorzystało 228,4 tys. pasażerów – o 30,9 tys. więcej niż we wrześniu 2016 roku (wzrost o 15,6 procent). W ruchu czarterowym odprawiono 254,1 tys. podróżnych – o 61,5 tys. więcej niż przed rokiem (wzrost o 31,9 procent).

– Znakomite wyniki ruchu pasażerskiego w sezonie czarterowym sprawiły, że zweryfikowaliśmy tegoroczną prognozę liczby obsłużonych podróżnych – wskazał, cytowany w informacji prasowej, Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza katowickim lotniskiem. Przypomniał, że na początku roku w optymistycznym wariancie szacunki sięgały ok. 3,7 mln odprawionych pasażerów.

– W związku z tym, że od maja katowickie lotnisko jest liderem procentowego wzrostu ruchu wśród dużych polskich lotnisk, podwyższyliśmy prognozę, która teraz zakłada, że w skali roku obsłużonych zostanie ponad 3,8 mln pasażerów. Według nowej prognozy w bieżącym roku, w porównaniu z minionym, ruch wzrośnie o ok. 600 tysięcy podróżnych; tym samym będzie to najlepszy w historii katowickiego lotniska przyrost liczby pasażerów rok do roku – zaznaczył Tomasik.

Od początku roku z katowickiego lotniska skorzystało 3,1 mln pasażerów – o 532 tys. więcej niż w tym samym okresie 2016 roku (wzrost o 20,4 procent). W tym czasie w ruchu regularnym z i do Pyrzowic podróżowało 1,8 mln osób – o 209 tys. więcej niż rok wcześnie (wzrost o 12,9 procent rok do roku), a w ruchu czarterowym prawie 1,3 mln ludzi – o 324 tys. więcej niż rok wcześniej (wzrost o 33,4 procent rok do roku).

W zimowym rozkładzie lotów z Katowic ma zostać uruchomionych pięć nowych połączeń regularnych. 29 października Ryanair ma wykonać pierwsze loty z Pyrzowic do Aten, Edynburga i na lotnisko Mediolan-Malpensa. Z kolei Wizz Air dzień później zainauguruje trasę na lotnisko Ovda w Izraelu, a 2 listopada – do Agadiru w Maroku.

W perspektywie najbliższych 20 lat lotnisko Katowice prognozuje obsługę 7,4 mln pasażerów rocznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

My Travel: Mamy największą sieć agentów

Ponad 30 procent wzrostu sprzedanych ofert, 115 salonów w sieci i ponad 100 milionów ...

Egipcjanie mają pracować w turystyce

Minister turystyki Egiptu Rania al-Maszat chce, aby co najmniej jedna osoba z każdej rodziny ...

Remonty osłabią pociąg do kolei

W I półroczu tego roku kolej przewiozła najwięcej od dziesięciu lat pasażerów. Jednak kolejne ...

Wulkan wygania ludzi z Vanuatu

Władze Vanuatu w Oceanii ogłosiły stan wyjątkowy i zarządziły obowiązkową ewakuację wszystkich 11 tysięcy ...

Kazachstan czeka na podróżników

Dla wybierających kierunki wakacyjnych wyjazdów ten stepowy kraj to turystyczna nisza. Astana chce to ...

Wakacje na jachcie w Chorwacji – jak zaplanować taki urlop?

Jeśli w twoich wakacyjnych planach od jakiegoś czasu pojawia się ten wyjątkowy kraj, koniecznie ...