Morawiecki: LOT staje się ważnym partnerem

Materiały prasowe.

Grupa LOT notuje najlepsze w ciągu ostatnich 10 lat wyniki – zapewniał wicepremier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w USA. I przekonywał, że firma nie tylko wstaje z kolan, ale staje się ważnym partnerem w Europie Środkowej

– Mamy do czynienia z wyraźną poprawą standingu finansowego LOT-u – powiedział Morawiecki w Waszyngtonie Polskiemu Radiu 24.

Wicepremier wskazał, że dzisiaj grupa LOT notuje rekordowe wyniki, najlepsze w ciągu ostatnich 10 lat. Jest gotowa – jego zdaniem – do podjęcia negocjacji z producentami samolotów o zakupie dużych jednostek. – Być może to będą kolejne dreamlinery, być może nie. To już jest decyzja władz tej spółki – mówi minister rozwoju i finansów.

On sam – jak mówi – stara się natomiast „otwierać drzwi w różnych miejscach”. – Byłem w Budapeszcie z kierownictwem LOT-u, żeby z ministrem Petrem Szijjarto (szef węgierskiego MSZ-u – red.) negocjować loty LOT-u z Budapesztu do miast amerykańskich – podaje przykład.

Jego zdaniem LOT „nie tylko wstaje z kolan, ale staje się też ważnym partnerem w różnych krajach Europy Środkowej. Kto wie, może w ciągu najbliższych pięciu lat będzie to jedna z głównych linii europejskich”.

Przypomina jednocześnie, że Polskie Linie Lotnicze LOT to firma, „która jeszcze dwa, trzy lata temu była przeznaczona do sprzedaży – komukolwiek, byle tylko znaleźć kogoś, kto by kupił”. – Tak by to się skończyło zapewne, gdyby nie zmiana rządu w listopadzie 2015 roku – podkreśla.

Na początku września prezes PLL LOT Rafał Milczarski mówi, że firma w ciągu siedmiu miesięcy br. zarobiła ponad 150 mln zł z działalności podstawowej, czyli przewozu pasażerów. To o 63 mln zł więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Prezes liczy, że na koniec roku będzie to nawet ponad 300 mln zł. „W 2017 r. zamierzamy również zwiększyć kwotę wygenerowanej gotówki i osiągnięty wynik netto” – zapowiadał wówczas szef LOT-u. Za 2016 rok LOT uzyskał 303 mln zł wyniku netto. Lipiec był w tym roku najlepszym miesiącem jeśli chodzi o wyniki finansowe. Jak mówi Milczarski, „równie obiecujące są też dotychczasowe dane sierpniowe, czyli ze szczytu sezonu letniego”.

Strategia firmy zakłada wzrost udziału w polskim rynku w 2020 r. do co najmniej 25 proc. z 22 proc. obecnie. Przewoźnik chce wtedy przewozić ponad 10 mln pasażerów rocznie, co oznaczałoby prawie dwukrotny wzrost w ciągu czterech lat. Plan zakłada pozyskiwanie nowych samolotów, np. zwiększenie liczby Boeingów 787 Dreamliner z ośmiu obecnie do 16 w 2020 r. W przyszłym roku LOT pozyska trzy nowe większe dreamlinery 787-9 z 294 fotelami na pokładzie.

LOT od początku 2016 r. uruchomił 41 połączeń – wśród nich nowe kierunki dalekodystansowe, jak Los Angeles, Tokio i Seul.

Od stycznia do końca lipca LOT w sumie przewiózł 3,7 mln pasażerów, o 23 proc. więcej niż rok wcześniej. – W całym 2017 roku planujemy przewieźć 6,6 mln pasażerów. W ten sposób LOT zamierza utrzymać tytuł jednej z najszybciej rozwijających się linii lotniczych w Europie” – mówił prezes. W zeszłym roku polski przewoźnik przewiózł ponad 5,5 mln pasażerów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W turystyce zabraknie rąk do pracy

Ze względu na coraz lepszą kondycję sektora turystycznego w Polsce może w tym roku ...

Kos skorzysta jeszcze z niższego VAT-u

VAT na Kos, Lesbos, Chios, Samos i Leros nadal będzie o 30 procent mniejszy ...

Dortmund, Londyn, Burgas – rekordowy ruch na Mazurach

13 tysięcy pasażerów obsłużyło w lipcu lotnisko Olsztyn-Mazury. To najlepszy wynik w jego historii ...

W biurach podróży jesienna wyprzedaż

1186 złotych za wyjazd na Korfu, 1341 złotych za tygodniowy pobyt na Zakintos, a ...

W hotelarstwie nie zawsze będzie tak różowo

Chociaż biznes hotelowy przeżywa teraz boom, nie możemy zapominać, że prędzej czy później nadejdą ...

Prezes Tureckiego Stowarzyszenia Hoteli, Muberra Eresin

Jak sprzedać Stambuł Polakom

Chcemy poznać potrzeby polskiego rynku i zaprosić Polaków do Stambułu, bo jeżdżą głównie do ...