Strajk w metrze paraliżuje Londyn

AFP

Trwający od wczoraj wieczorem 24-godzinny strajk pracowników metra doprowadził do chaosu komunikacyjnego w Londynie

Jak ocenia AFP, od wczoraj wieczorem funkcjonowanie podziemnej kolejki jest prawie całkowicie sparaliżowane. W centrum zamknięta jest większość stacji, kursuje zaledwie kilka pociągów, przed wejściami na działające stacje powstały ogromne kolejki. Wiele z głównych ulic Londynu jest całkowicie zakorkowanych.

Protest ogłosiły dwa największe związki zawodowe RMT i TSSA z powodu sporu z operatorem komunikacji miejskiej w brytyjskiej stolicy Transport for London (TfL). Dotyczy on podejmowanych reform, które mają przyczynić się do unowocześnienia stacji, m.in. zmniejszenia liczby kas na rzecz automatów biletowych, a także zmniejszenia obsady poszczególnych węzłów przesiadkowych.

Związki zawodowe argumentowały, że pomimo trwających od kilku dni negocjacji strajk jest konieczny, bo propozycje dyrekcji metra nie odpowiadają na zgłoszone wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa pasażerów.

Decyzję o strajku, jeszcze przed jego rozpoczęciem, krytykował burmistrz Londynu Sadiq Khan. – Ten strajk wywoła ogromne niedogodności dla podróżnych, turystów i pracowników TfL i nie ma żadnego sensu – mówił, dodając, że „trwający od lat spór nie ma nic wspólnego z milionami londyńczyków, których to działanie dotknie najbardziej”.

Agencja Reutera podkreśla, że dzisiejszy protest w londyńskim metrze, z którego dziennie korzysta do 4,8 mln pasażerów, rozpoczyna cały tydzień strajków. Na wtorek, środę oraz piątek protesty zapowiedzieli pracownicy kolei Southern Railways zapewniających połączenia między stolicą a południowym wschodem kraju, a we wtorek i środę strajkować mają także osoby zatrudnione w liniach lotniczych British Airways.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy parking przy wrocławskim lotnisku

Wraz z początkiem sezonu letniego wrocławskie lotnisko oddaje do użytku ponad 350 nowych miejsc ...

UIA poleci z Kijowa do Nowego Delhi

Ukraine International Airlines uruchomi bezpośrednie połączenie pomiędzy stolicami Ukrainy i Indii Lot z Kijowa ...

Słaby kwartał dla największych biur podróży

Grupa TUI obniżyła wysokość szacowanego zysku na koniec roku, a Grupa Thomasa Cooka obawia ...

W biurach podróży – niskie ceny, duża sprzedaż

Ciekawa końcówka sezonu letniego w biurach podróży. PZOT zanotował w minionym tygodniu 68-procentowy wzrost ...

Rabat dla klienta, cała prowizja dla agenta

Niemiecki touroperator FTI zachęca klientów do kupowania wyjazdów licznymi zniżkami. Skorzystają na tym agenci ...

W Ascot królują kapelusze

Ostatnie wyścigi konne w Ascot dały paniom asumpt do pokazania się w efektownych kreacjach, ...