Strajk w metrze paraliżuje Londyn

AFP

Trwający od wczoraj wieczorem 24-godzinny strajk pracowników metra doprowadził do chaosu komunikacyjnego w Londynie

Jak ocenia AFP, od wczoraj wieczorem funkcjonowanie podziemnej kolejki jest prawie całkowicie sparaliżowane. W centrum zamknięta jest większość stacji, kursuje zaledwie kilka pociągów, przed wejściami na działające stacje powstały ogromne kolejki. Wiele z głównych ulic Londynu jest całkowicie zakorkowanych.

Protest ogłosiły dwa największe związki zawodowe RMT i TSSA z powodu sporu z operatorem komunikacji miejskiej w brytyjskiej stolicy Transport for London (TfL). Dotyczy on podejmowanych reform, które mają przyczynić się do unowocześnienia stacji, m.in. zmniejszenia liczby kas na rzecz automatów biletowych, a także zmniejszenia obsady poszczególnych węzłów przesiadkowych.

Związki zawodowe argumentowały, że pomimo trwających od kilku dni negocjacji strajk jest konieczny, bo propozycje dyrekcji metra nie odpowiadają na zgłoszone wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa pasażerów.

Decyzję o strajku, jeszcze przed jego rozpoczęciem, krytykował burmistrz Londynu Sadiq Khan. – Ten strajk wywoła ogromne niedogodności dla podróżnych, turystów i pracowników TfL i nie ma żadnego sensu – mówił, dodając, że „trwający od lat spór nie ma nic wspólnego z milionami londyńczyków, których to działanie dotknie najbardziej”.

Agencja Reutera podkreśla, że dzisiejszy protest w londyńskim metrze, z którego dziennie korzysta do 4,8 mln pasażerów, rozpoczyna cały tydzień strajków. Na wtorek, środę oraz piątek protesty zapowiedzieli pracownicy kolei Southern Railways zapewniających połączenia między stolicą a południowym wschodem kraju, a we wtorek i środę strajkować mają także osoby zatrudnione w liniach lotniczych British Airways.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Intercity – najlepsze wakacje od 7 lat

PKP Intercity w tym roku przewiozły o ponad 1,3 miliona podróżnych więcej niż w ...

Odeszła Bogna Jaśkowiak, „matka” marki biura podróży Grecos

W nocy z piątku na sobotę zmarła nagle Bogna Jaśkowiak. Marketingowiec z krwi i ...

Słaby kwartał dla największych biur podróży

Grupa TUI obniżyła wysokość szacowanego zysku na koniec roku, a Grupa Thomasa Cooka obawia ...

Easyjet wchodzi mocniej w turystykę

Easyjet będzie inwestował w rozwój sprzedaży usług turystycznych, zapowiada prezes Johan Lundgren. Firma zatrudniła ...

Białoruś bez wizy za 700 euro na 5 dni

Średnio 700 euro kosztują 5-dniowe wycieczki opracowane przez białoruską organizację turystyczną Belarustourist dla turystów, ...

Niemieccy politycy krytykują rząd za pomoc dla TUI

Wśród niemieckich polityków słychać słowa krytyki z powodu pomocy udzielonej Grupie TUI. Ich zdaniem ...