Zakończono bezowocne poszukiwania MH370

PAP/EPA

o prawie trzech latach zakończono poszukiwania wraku samolotu Malaysia Airlines z 239 osobami na pokładzie, który zaginął w czasie lotu do Pekinu w marcu 2014 roku – podają władze trzech zaangażowanych w poszukiwania państw

„Mimo wszelkich starań z wykorzystaniem najlepszej dostępnej nauki w trakcie poszukiwań nie udało się zlokalizować samolotu” – poinformowały w oświadczeniu władze Malezji, Australii i Chin. „Dzisiaj ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań. W ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tysięcy kilometrów kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim” – przypomniano w komunikacie.

W lipcu zeszłego roku władze Malezji, Australii i Chin uzgodniły, że zawieszą poszukiwania, jeśli wrak maszyny nie zostanie odnaleziony.

Jedyne potwierdzone ślady samolotu to trzy fragmenty szczątków odnalezione na Mauritiusie, francuskiej wyspie Reunion oraz u wybrzeży Tanzanii. Około 30 innych części najprawdopodobniej również pochodzących z wraku znaleziono na plażach w Mozambiku, Tanzanii i Republice Południowej Afryki.

Samolot wystartował w feralny lot z Kuala Lumpur i leciał do Pekinu. Eksperci przypuszczają, że maszyna spadła do Oceanu Indyjskiego, prawdopodobnie na zachód od Australii, gdy skończyło się paliwo. Wśród 239 osób na pokładzie byli głównie Chińczycy.

Lot MH370 to jedna z największych zagadek w dziejach lotnictwa. Samolot zniknął z radarów niedługo po starcie. Dane satelitarne wskazują, że zmienił kurs i leciał na południe. Podwodne poszukiwania szczątków maszyny pochłonęły ponad 135 milionów dolarów. To najbardziej kosztowna operacja tego typu w historii lotnictwa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Samotnych turystów będzie przybywać, i to szybko

O 9 procent wzrośnie w tym roku na świecie liczba podróżujących singli – zapowiada ...

Tel Awiw i Jaffa – miasta przyjazne turystom

Tel Awiw i Jaffa, położone obok siebie izraelskie miasta, chcą być „wiodącą w turystyce ...

Rainbow rozszerza sprzedaż zimowej egzotyki

Ruszyła sprzedaż wyjazdów egzotycznych Rainbowa na sezon zimowy 2019/2020, realizowanych lotniczymi liniami rejsowymi. Touroperator ...

Egipt chroni rafę przed nurkami

Minister turystyki Egiptu, Rania al-Maszat, zawiesiła na rok wydawanie licencji centrom nurkowym i jachtowym ...

Zakaz lotów przedłużony do końca roku

Najnowszy projekt rozporządzenia, które ma wejść w życie 9 grudnia, zakłada przedłużenie zakazu lotów ...

Damian Ozga dyrektorem w Wakacjach.pl

Założyciel i prezes My Travel Damian Ozga został dyrektorem odpowiedzialnym za produkt i sieć ...