Zakończono bezowocne poszukiwania MH370

PAP/EPA

o prawie trzech latach zakończono poszukiwania wraku samolotu Malaysia Airlines z 239 osobami na pokładzie, który zaginął w czasie lotu do Pekinu w marcu 2014 roku – podają władze trzech zaangażowanych w poszukiwania państw

„Mimo wszelkich starań z wykorzystaniem najlepszej dostępnej nauki w trakcie poszukiwań nie udało się zlokalizować samolotu” – poinformowały w oświadczeniu władze Malezji, Australii i Chin. „Dzisiaj ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań. W ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tysięcy kilometrów kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim” – przypomniano w komunikacie.

W lipcu zeszłego roku władze Malezji, Australii i Chin uzgodniły, że zawieszą poszukiwania, jeśli wrak maszyny nie zostanie odnaleziony.

Jedyne potwierdzone ślady samolotu to trzy fragmenty szczątków odnalezione na Mauritiusie, francuskiej wyspie Reunion oraz u wybrzeży Tanzanii. Około 30 innych części najprawdopodobniej również pochodzących z wraku znaleziono na plażach w Mozambiku, Tanzanii i Republice Południowej Afryki.

Samolot wystartował w feralny lot z Kuala Lumpur i leciał do Pekinu. Eksperci przypuszczają, że maszyna spadła do Oceanu Indyjskiego, prawdopodobnie na zachód od Australii, gdy skończyło się paliwo. Wśród 239 osób na pokładzie byli głównie Chińczycy.

Lot MH370 to jedna z największych zagadek w dziejach lotnictwa. Samolot zniknął z radarów niedługo po starcie. Dane satelitarne wskazują, że zmienił kurs i leciał na południe. Podwodne poszukiwania szczątków maszyny pochłonęły ponad 135 milionów dolarów. To najbardziej kosztowna operacja tego typu w historii lotnictwa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W karnawale Wenecja odsłania twarze

Uczestnicy karnawału w Wenecji będą musieli zdjąć maski przed wejściem na plac Świętego Marka ...

Betlej: Jeśli rząd sypnie pieniędzmi, uratuje zagraniczne wakacje Polaków

W zeszłym roku na zagraniczne wakacje z biurami podróży poleciało 850 tysięcy turystów więcej ...

Rośnie znaczenie dużych graczy

W Europie rozwijają się globalne sieci hotelarskie, które mają przyciągać zwłaszcza bogatych turystów z ...

Vienna House z nowym hotelem na Mokotowie

Około 22 miliony euro będzie kosztować nowy hotel sieci Vienna House na warszawskim Mokotowie. ...

Śnieg paraliżuje lotnisko Szeremietiewo

Na moskiewskim międzynarodowym lotnisku Szeremietiewo odwołano dziś 118 odlotów i przylotów, w tym do ...

Ustawa o imprezach turystycznych – czy jest na sali kworum?

Brak zainteresowania posłów opóźnia prace nad najważniejszą dla turystyki wyjazdowej ustawą o imprezach turystycznych ...