Lotnisko w Gdańsku pokonało barierę 4 milionów pasażerów

Airport.gdansk.jpg, fot. Jakub Nanowski

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy w 2016 r. obsłużył ponad 4 miliony pasażerów, czyli o 8 procent więcej niż rok wcześniej. Zanotował jednocześnie prawie 24 milionów złotych zysku

– Do ostatnich dni grudnia nie byliśmy pewni, czy uda się pokonać granicę czterech milionów. Gdyby miesiąc był o jeden dzień krótszy, nie osiągnęlibyśmy tego rekordu – mówił w czwartek podczas konferencji prasowej w Gdańsku prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski.

Ostatecznie lotnisko obsłużyło 4 mln 10 tys. 864 pasażerów, z czego tylko w grudniu ponad 296 tys., czyli o 17 procent więcej niż rok wcześniej.

Prezes przyznał, że w tym roku liczy też na 8-procentowy wzrost liczby pasażerów, czyli obsłużenie 4,3 mln ludzi. Podał, że pierwszy milion pasażerów port obsłużył w 2006 r., dwa miliony – w 2010 r. a trzy miliony – w 2014 roku. – W tym tempie, cztery miliony powinniśmy obsłużyć w roku 2018, a osiągnęliśmy w 2016 – żartował.

Pod względem liczby pasażerów lotnisko w Gdańsku jest na trzecim miejscu w kraju, po Warszawie i Krakowie.

Kloskowski ocenił, że do wzrostu ruchu przyczyniły się z jednej strony połączenia krajowe, które uruchomił Ryanair oraz osiągnięcie przez gdańskie lotnisko statusu regionalnego. – Port pozyskuje pasażerów nie tylko z województwa pomorskiego, ale też z województw ościennych; mieszkańcy Warmińsko-Mazurskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Mazowieckiego i Zachodniopomorskiego stanowią prawie połowę obsługiwanych pasażerów i ten udział ciągle się zwiększa – wyjaśniał.

78 procent pasażerów korzysta z tanich linii, z linii tradycyjnych korzysta niespełna co czwarty pasażer. – Większe znaczenie gospodarcze dla regionu mają jednak linie konwencjonalne – dodał Kloskowski.

Obecnie w ruchu regularnym z Gdańska polecieć można do 55 lotnisk w 16 krajach. Najwięcej połączeń oferowanych jest do Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i państw Europy środkowej.

Do najpopularniejszych kierunków w 2016 roku należały połączenia do Londynu, Warszawy, Oslo, Sztokholmu, Monachium, Kopenhagi, Frankfurtu, Dortmund, Krakowa oraz Turku.

Port zanotował też historyczny najwyższy wskaźnik wykorzystania miejsc pasażerskich w samolotach. – Średnio we wszystkich samolotach miejsca są wykorzystane w 80,7 procent, co oznacza, że ten rynek nadal będzie się rozwijał, będzie się zwiększał ruch lotniczy – tłumaczył.

Prezes portu podkreślił, że firma ma stabilną pozycję finansową i ekonomiczną. – Zgodnie ze wstępnymi danymi finansowymi, w 2016 roku osiągnęliśmy zysk netto na poziomie niemal 24 mln złotych – podał. – Finansujemy nie tylko sami swoją działalność, ale też spłacamy zobowiązania finansowe związane z realizacją największego w historii programu inwestycyjnego – wyjaśnił.

Do najważniejszych realizowanych inwestycji należy budowa lotniczego terminala kurierskiego DHL, który ma być oddany do użytku na początku 2018 r. – Projektujemy już też powiększenie terminala pasażerskiego, żeby być przygotowanym do rozpoczęcia budowy, jeśli ruch lotniczy będzie tego wymagał – mówił.

Prezes portu poinformował, że w najbliższym czasie w Europie będzie eksploatowanych pięć samolotów Ryanair z wymalowanym napisem: „Gdansk city of freedom” (Gdańsk miasto wolności) oraz logo Portu. Pierwsza oznakowana maszyna bazuje w Wilnie, a cztery kolejne są w trakcie znakowania. Zapowiedział, że nazwa Gdańska ma się zmieniać na inne regionalne miasta, aby promować nie tylko Trójmiasto, ale cały region.

Mogą Ci się również spodobać

Greckie śniadanie dla ambasadorów

Współpraca w turystyce była tematem greckiego śniadania, zorganizowanego przez Grecką Izbę Hotelarską dla ambasadorów ...

POT może przebierać w kandydatach na dyrektorów

67 kandydatów wystartowało w konkursie na dyrektorów Zagranicznych Ośrodków Polskiej Organizacji Turystycznej. Do obsadzenia ...

Kreml ostrzega, a Rosjanie i tak jeżdżą do Czarnogóry

Rosyjscy turyści masowo przyjeżdżają do Czarnogóry, mimo ostrzeżeń Kremla, że to nieprzyjazny kraj, bo ...

Śnieżyce zablokowały lotniska w Stambule

Intensywne śnieżyce spowodowały poważne zakłócenia w funkcjonowaniu obu portów lotniczych w Stambule, w których ...

Baltona zaświeci diodami na Lotnisku Chopina

Do końca tego roku dziesięć, a do wiosny 2019 roku czternaście sklepów otworzy na ...

Napad na autokar z Polakami w Meksyku

Autokar z polskimi turystami został przez złodziei zatrzymany na drodze w Meksyku. Żaden z ...